مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: دوشنبه 12 اسفند 1398

 تخلف اداری-تغییر کاربری و فرآیند صدور پروانه

سوال حقوقی
با سلام و عرض ادب...احتراما به استحضار می رساند قبلا در سال 1378 اقدام به اجرای معبر 24 متری نموده که طی آن به ملکی در قبال غرامت مقدار واقع در مسیر مجوز احداث 100 مترمربع مسکونی بدون اخذ عوارض صادر نموده .در سال 91 برای پلاک مذکور مجوز احداث 100مترمربع خانه باغ-به جهت کاربری باغ ملک و محدوده آن که در خارج از محدوده و داخل حریم شهر -چسبیده به خط محدوده است- صادر نموده و در سال 92 به جهت قرارگیری ملک در بر خیابان اصلی ، شهرداری پروانه اصلاحی مبنی بر احداث همکف بصورت تجاری و طبقه اول بصورت مسکونی دو واحدی صادر و نهایتا پس از اتمام اعیانی با توجه به شکواییه جهاد رای تخریب و شهرداری مکلف به جبران خسارات گردید.
حال سوالم اینه با توجه به رای دیوان عالی کشور و لحاظ جرم تغییر کاربری به درجه 7 و اینکه بعد از مرور بازه زمانی 3 ساله این جرایم قابل پیگیری نیست،آیا با توجه به عملیات اجرای خیابان در سال 78 و تغییر کاربری و تبدیل قسمتی از ملک به معبر ،این موضوع قابل شکایت بوده؟؟؟اگه بله ،چگونه کارمندان دخیل میتوانند درخواست اعاده دادرسی به دیوان عالی بدهند؟ضمن اینکه مساحت باقی ملک در حدود 400مترمربع و کمتر از حد نصاب تفکیک باغات و کمتر از تعاریف باغ مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظامه ... ضمنا اگر مامور فنی شهرداری بنام x کل مجوزات را صادر و مسئول شهرسازی y با تکیه بر پروانه ی اصلی خانه باغ که به امضا مسولین و شهردار وقت رسیده،مصالحه نامه تنظیمی که به تایید شورای شهر رسیده و همچنین اقدامات مامور فنی-که مجوز تهیه نقشه نیز به امضا مامور فنی صادر شده- اقدام به امضا فیزیکی پروانه اصلاحی نماید ،آیا مسئول شهرسازی نیز که در زمان امضا پروانه حدود 2 سال سابقه خدمت دارد ، مقصر خواهد بود؟؟؟؟؟ مسئول باید از مامور فنی شکایت یا تخلف را گزارش نماید؟

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 405

پاسخ به سوال حقوقی در خصوص کاربری غیر مجاز 

سلام 

پاسخ به سوال شما مفصل است و احتیاج به توضیح و بررسی دارد با این وجود در مورد جرم تغییر کاربری غیرمجاز باید گفت مطابق ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی و باغها مصوب سال 1374 مجازات این جرم تا سه برابر بهای اراضی و باغ موضوع تغییر کاربری است. 

در خصوص مرور زمان نیز اصولا همه جرایم به جز جرایم حدی و جرایمی که قانونگذار سریحا و استثنا نشده است، مابقی جرایم مشمول مرور زمان میشود. (ماده 105 به بعد قانون مجازات اسلامی مصوب 92/1/2). 

 

 

 

 

مطالعه مطالب مرتبط 

1- متن قانون جدید آیین دادرسی کیفری (مصوب سال 1392)

2-  نحوه شکایت کیفری در دادسرا وکیل کیفری

3- متن قانون مجازات اسلامی (کتاب اول)

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.