مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 09 فروردین 1401

 امکان انتقال تمام دارایی در دوره حیات به یکی از فرزندان

سوال من اینه که آیا اگر فردی ساختمان یا هر ملک دیگر  رو به عنوان خرید و فروش قولنامه ای و یا اقرار نامه محضری به فرزند خودش در زمان حیات انتقال دهد بقیه وراث میتوانند در آینده ادعایی نسبت به ملک یا املاک مورد معامله داشته باشند مثلا بعد از فوت پدر خانواده ؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 29877

پاسخ - آیا پدر می تواند تمام دارایی را وقتی زنده است فقط به یکی از فرزندان منتقل کند ؟

  • هر یک از افراد تا زمانی که در قید حیات هستند میتوانند هر گونه تصرف حقوقی در اموال خود بنمایند. مثلا میتوانند بخشی و یا کلیه اموال خود را به یکی از ورثه و یا شخص ثالثی بفروشند و یا صلح نموده و یا هبه نمایند.
  • در این صورت بعد از فوت آن شخص سایر ورثه نمیتوانند ادعایی نسبت به آن اموال داشته باشند زیرا به مالکیت شخص دیگری در آمده است و اصلا جزء اموال متوفی محسوب نمیشود.
  • همانطور که گفته شد در این فرض فرقی نمیکند که شخص اموال خود را به شخص ثالثی منتقل نماید و یا آنها را به یکی از ورثه خود منتقل نماید. زیرا تا زمانی که اشخاص در قید حیات بوده و محجور نباشند میتوانند هر گونه دخل و تصرفی در اموال خود بنمایند و هیچ شخص دیگری نیز نمیتواند آنان را از این کار منع نماید.
  • در واقع تصرفات اشخاص در زمان حیات آن ها تحت عنوان ارث نمی باشد چراکه به موجب ماده 867 قانون مدنی ارث به موت حقیقی یا به موت فرضی مورث تحقق پیدا میکند.
  • بنابراین، مفهوم ارث شامل کلیه اموال، دارایی ها، بدهی‌ها،  حقوق و وظایف شخص پس از مرگش گفته می‌ شود که به موجب قانون به شخص یا اشخاص دیگری منتقل می‌گردد و به هر فرد میزان سهمی مطابق قانون اعطا خواهد شد در حالی که تقسیم اموال پیش از فوت می تواند منصفانه یا غیرمنصفانه بوده یا همه ی اموال به یک فرزند منتقل گردد و این انتقال ارث محسوب نمی شود.
  • در رابطه با امکان انتقال تمام دارایی در دوره حیات به یکی از فرزندان باید گفت به موجب ماده 30 قانون مدنی هر مالکی نسبت به مایملک خود حق همه گونه تصرف و انتفاع دارد مگر در مواردی که قانون استثناء کرده باشد. بنابراین اشخاص می توانند هر میزان از مال خود را تحت هر قالبی که بخواهد به نحوی که تصمیم دارند به هر شخصی که مدنظرشان است منتقل نمایند و این انتقالات جز در مواردی که قانون استثنا نموده باشد صحیح و معتبر است و هیچ کس حق اعتراض به آن را ندارد.
  • انتقال اموال در زمان حیات با هر انگیزه ای که باشد همچون انجام سایر معاملات و تابع قوانین هر عقدی است که در قالب آن انجام می شود. انتقال اموال به فرزندان در زمان حیات معمولا در قالب های متنوعی صورت می گیرد از جمله بیع، صلح عمری، هبه یا وصیت.
  • البته وصیت تملیکی موجب انتقال مال بعد از فوت می گردد و تنها تا یک سوم اموال نافذ است. در صورتی که فرد فوت کند و ورثه بیش از یک سوم را تنفیذ ننمایند، تنها یک سوم اموال قابل انتقال خواهد بود.

 

پاسخ به پرش مطرح شده

در پاسخ به پرسش شما باید گفت انتقال مذکور در صورت رعایت شرایط عمومی و اختصاصی عقدی که انتقال تحت عنوان آن صورت می گیرد، نافذ و معتبر بوده و در زمان حیات موجب مالکیت فرزند بر اموال مذکور می گردد. بنابراین، این اموال بعد از انتقال متعلق به فرزندی است که در زمان حیات به او منتقل گردیده است و از این جهت حقی برای سایر ورثه نمی باشد.

 

 

مستندات قانونی در خصوص انتقال اموال در زمان حیات به یکی از فرزندان

ماده ۳۰ قانون مدنی
هر مالکی نسبت به مایملک خود حق همه گونه تصرف و انتفاع دارد مگر در مواردی که قانون استثناء کرده باشد.
ماده ۱۹۰ قانون مدنی
برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی است:
۱. قصد طرفین و رضای آنها
۲.اهلیت طرفین
۳.موضوع معین که مورد معامله باشد
۴. مشروعیت جهت معامله
ماده ۸۴۳ قانون مدنی
وصیت به زیاده بر ثلث ترکه نافذ نیست مگر به اجازه وراث و اگر بعض از ورثه اجازه کند فقط نسبت به سهم او نافذ است.

ماده ۸۶۷ قانون مدنی
ارث به موت حقیقی یا به موت فرضی مورث تحقق پیدا میکند.
.


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما 

 

راه های تماس و مشاوره با وکیل متخصص ارث و تقسیم ارث

ثبت امتیاز
نظرات

جمعه, 12 آذر,1400

فروزش

سلام پدرم سند خونه ای رو به عنوان صلح عمری به اسم من زدن و در ثبت املاک سند به اسم من شد و تصمیم گرفتیم خونه رو بفروشیم بعد فروش پدرم در همون سند صلح اقرار کردن که مالک تام منم که دختر کوچک خانواده ام.و رفتیم یه خونه با سند عادی خریدیم به اسم من و بعد یک سال فروختیم و یک خونه دیگه با مبایعه نامه با اسم خودم خریدیم. الان میخوام ببینم اون صلح نامه قبلی سند رسمی اعتبار داره برای این خونه؟ یا مشکلی پیش میاد بعد از فوت که ادعا کنن؟ اگر اینطوره میشه هبه انعقاد کرد چه جوری ؟لطفا راهنمایی کنید.


پاسخ وکیل :
با سلام
قرارداد انتقال اموال توسط مالک اصولا معتبر و لازم الاجرا است و بعد از فوت مالک سایرین نمی توانند تقاضای ابطال آن را بنمایند مگر در مواقع و شرایط خاص.

چهارشنبه, 31 فروردین,1401

زینب حیدری بوشهری

سلام ما ۶ خواهریم.پدرم زن دوم داره چهار پسر و۴ دختر از زن دوم داره ما ۶ تا دختر از زن اول. پدرم قبل از فوت تمام زمینهای کشاورزی و خانه و ماشین را بنام فرزندان زن دوم زده. سند ثبتی نیست ایا ما می توانیم شکایت کنیم ؟


پاسخ وکیل:
با سلام
خیر .امکان شکایت نیست مالک می تواند در زمان حیات هر تصرفی در مال خود بنماید.


ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.