X
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری - دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: دوشنبه 13 اردیبهشت 1400

 آیا می شود علیه ورثه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی داد ؟

با سلام و خسته نباشید. بنده آپارتماني را خريداري كرده ام. مالک و فروشنده قبل از تنظيم سند رسمی فوت كرده است ، آيا وراث فروشنده ملزم به تنظيم سند هستند!؟ اگر خودشان با میل خودشان سند را بنام من نزنند من چه باید بکنم ؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 5290

الزام ورثه به تنظیم سند رسمی

 

الزام به تنظیم سند وقتی فروشنده فوت می کند

  • در درجه اول بهتر است با مراجعه به ورثه یا ارسال اظهارنامه تنظیم سند رسمی را از ایشان بخواهید یا از همگی ورثه وکالت رسمی برای تنظیم سند گرفته و خود تشریفات آن را به هزینه وراث فروشنده انجام دهید.
  • در صورت عدم همراهی و همکاری وراث متوفی میتوانید به طرفیت ورثه متوفی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی تقدیم نموده که طبیعتاً وراث متوفی قائم مقام متوفی در تنظیم سند رسمی ملک میباشند.
  • البته اگر در بین ورثه فرد محجور یا صغیری وجود داشته باشد و آن فرد محجور ولی قهری (پدر یا جد پدری) نداشته باشد طرح دعوا و تقدیم دادخواست اجتناب ناپذیر است.
  • برای طرح دعوا علیه ورثه وجود گواهی انحصار وراثت و یا اثبات منحصر بودن ورثه در خواندگان ضرورت دارد.
  • گواهی انحصار وراثت را یا باید خود ورثه گرفته باشند و یا اگر نگرفته اند و به قصد سنگ اندازی بر سر راه شما برای آن اقدام نمی کنند، شما نیز به عنوان شخص ذینفع می توانید تقاضای صدور گواهی انحصار ورثه بدهید.
  • راه دیگر اثبات منحصر بودن ورثه در خواندگان ضمیمه استشهادیه ای با همین مضمون به دادخواست است.البته این نظر درست ممکن است مورد قبول بعضی از قضات نباشد که در این صورت راه خریدار با حسن نیت را در رسیدن به حق خود بسیار ناهموار می کند.
  • ممکن است ورثه منکر وقوع معامله با مورث خود باشند که در این صورت اصولاً اقدام به انکار اعتبار قرارداد یا ادعای جعل و تردید در امضاء مورث خود می نمایند و یا ممکن است به بهانه هایی مانند نپرداختن ثمن یا عدم تناسب قیمت تمایلی به همراهی و همکاری با خریدار نداشته باشند، که هر یک از این بهانه ها حسب مورد می تواند پاسخ مخصوص خود را داشته باشد.
  • دادگاه صالح برای طرح دعوای الزام به تنظیم سند اصولا دادگاه محل وقوع ملک موضوع معامله است.البته اگر مال منقول باشد مانند خودرو دعوا در نشانی یکی از خواندگان و ورثه مطرح خواهد شد.

 

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص الزام ورثه به تنظیم سند

♦  همانطور که در بالا اشاره شد بهتر است ابتدا اظهارنامه بدهید و از ورثه برای تنظیم سند رسمی دعوت کنید و در صورت امتناع فوراً دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی بدهید.

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو موضوعی

Skip Navigation Links.

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.