X
مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 10 آذر 1400

 اعتبار رسید عادی بین اشخاص و ادعای مفقودی

بنده یک چک را از اشنایی گرفته ام به مبلغ 14میلیون بطور امانت و در قبالش یک رسید عادی داده ام که در رسید توضیح داده شده این رسید بابت چک بطور امانت می باشد و چک را نیز خرج کرده بودم و چک برگشت خورده بود و رفتم چکش را گرفتم و تحویلش دادم و رسیدم رو می خواستم که گفت گم کردم الان 4 سالی میشه که خبری ازش نیست می خواستم بدونم می تونه کاری کنه یا رسید دیگر ارزشی ندارد؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 5703

اگر رسید گم شود چه باید کرد ؟

  • رسید عادی سندی است که به موجب آن، فردی یا افرادی به فرد یا گروهی دیگر بدهکار گردیده و باید بدهی خود را در تاریخی معین و یا براساس زمان مطالبه پرداخت نمایند.
  • انواع رسید عادی شامل فاکتور فروش، رسید معمولی، رسید واریز وجه و ..... می باشد.
  • قانونگذار و محاکم وجود چک و یا سفته در اختیار هر شخص را دلیل وجود دین و اماره ای بر مدیونیت صادر کننده آن تلقی می‌نمایند، با این وجود، رسید عادی نیز دارای اعتبار می باشد.
  • اگرچه تفاوت هایی میان رسید عادی و اسناد تجاری همانند چک و سفته وجود دارد از جمله اینکه چک در اختیار هر شخصی قرار گیرد نام برده می‌تواند ادعای طلب نماید و مبلغ آن را از صادرکننده مطالبه نماید لیکن رسید عادی صرفاً فی مابین طلبکار و بدهکار قابلیت استناد داشته به اشخاص ثالث نمی‌توانند وجه ان را مطالبه نماید مگر آنکه رسید به قائم مقامی به آنها منتقل شود. 

 

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص اعتبار اسناد عادی

♦  در پاسخ به پرسشی که طرح فرمودید و در رابطه با اعتبار رسید عادی بین اشخاص باید گفت اگر ایشان با ارائه رسید اصل چک را از شما طلب کرد در مقام دفاع بگوید اصل چک را تحویل ایشان داده اید و دلایل و مستندات خود را ارائه دهید.

♦  اثبات این قضیه کار سختی نیست چون ایشان حتما لاشه چک را پیش خود نگه نداشته و آن را به بانک تحویل داده است. همچنین این قضیه از طریق شاهد و سوگند هم قابل اثبات است. 


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.