مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

مخاطبان گرامی میتوانند سوالات حقوقی یا درخواست خود از وکیل دادگستری، را با کلیک رو منوی سبز رنگ زیر ، برای ما ارسال کنند،

همچنین میتوانند با جستجو در آرشیو سوالات حقوقی ، پرسش ها و سوالات حقوقی مشابه و مرتبط با موضوع خود را مطالعه نمایند.

تاریخ انتشار: یکشنبه 17 شهریور 1398
 

سوال حقوقی اعاده حیثیت و افترا

بنده به اتهام جعل ایمیل و نشر اکاذیب حدود 1 سال و نیم بی گناه درگیر پرونده ای شدم. در دادگاه بدوی و نهایتا در دادگاه تجدید نظر حکم برائتم تایید شد. آیا می توانم اعاده حیثیت بکنم؟ در اینصورت روند آن به چه صورت است؟
امتیاز: Article Rating

پاسخ به سوال حقوقی

شکایت تحت عنوان افترا که به طور عامیانه به آن اعاده حیثیت (یا ادعای حیثیت) هم گفته می شود مقابق ماده 688 قانون مجازات اسلامی اینطور تعریف شده است که اگر کسی به قصد اضرار یا به قصد تاثیر بر اذهانه عمومی و یا مقامات دولتی با دادن گزارش یا نامه یا توضیح و انتشار نوشته و یا طرح شکایت در محاکم مطالب کذبی را عنوان نماید و به نحوی به ضرر مادی و معنوی به غیر شود به دلیل افترا و تهمت وارده هم متحمل مجازات میشود (حبس از 2 ماه تا 2 سال و یا شلاق تا 74 ضربه) و هم باید از قربانی اعاده حیثیت نماید. 

منظور از اعاده حیثیت دراین ماده اشاره به اسم جرم نیست و قانونگذار با این کار جرم ارتکابی را نامگذاری نکرده بلکه منظور عملی است که مجرم بعد از اثبات کذب بودن اظهارات و اقداماتش باید انجام دهد مثل اینکه در روزنامه عذرخواهی کند و یا اگر نوشته ای پخش کرده به همان روش عذرخواهی و جبران کند و البته اعاده حیثیت در این فرض طریق مشخصی ندارد و تشخیص آن با قاضی است. 

 

 

ایجاد شده توسط
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.