X
مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: پنجشنبه 11 آذر 1400

 ارتباط نامشروع قبل از ازدواج و رابطه آن با مهریه

سوالی داشتم راجع به فریب در ازدواج اگر ازدواج انجام شود و بعد ازدواج مشخص بشه زوجه با چند پسر رابطه نامشروع داشته و این موضوع باعث رفتن آبروی همسر شود، آیا مرد می تواند شکایت کند و موضوع مهریه چه می شود آیا باید مهریه پرداخت کند؟ آیا می شود هزینه مراسم عروسی رو هم بگیرد؟ یا کلا طوری بشه زن مجازات هم بشه؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 9892

اثر ارتباط و رابطه نامشروع قبل از اردواج در مهریه

  • در رابطه با رابطه ی نامشروع قبل از ازدواج باید گفت رابطه ی نامشروع رابطه ای است که بین زن و مرد نامحرم برقرار می شود. این رابطه می تواند به صورت ارتکاب عمل نامشروع دو زنا یعنی بوسیدن و .. باشد یا بصورت برقرای رابطه ی جنسی کامل و ارتکاب زنا باشد.
  • برابر ماده ی 637 قانون مجازات اسلامی هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.
  • زنا مطابق ماده ی 221 قانون مجازات اسلامی عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آنها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد.
  • زنا یک جرم مستوجب حد بوده و موجب، نوع، میزان و کیفیت مجازات در شرع تعیین شده است اما رابطه ی نامشروع یک جرم تعزیری است و قاضی اختیار دارد از یک تا نود و نه ضربه شلاق را برای هر یک از زن و مرد تعیین کند.
  • در خصوص ارتباط نامشروع قبل از ازدواج و رابطه ی آن با مهریه باید گفت اگر صیغه ای بین زن و مرد باشد و آن ها اقدام به رابطه ی جنسی کنند، مهریه ای برای زن در نظر گرفته می شود که مرد مجبور به پرداخت آن است اما اگر جرم رابطه ی جنسی قبل از ازدواج بدون صیغه ی محرمیت باشد، علاوه بر اینکه شلاق دارد در صورت ازاله ی بکارت فرد باید مهرالمثل بکارت را بپردازد.
  • نکته ی قابل توجه در این رابطه این است که اگر مردی پس از ازدواج متوجه وجود رابطه ی نامشروع همسرش با مردان نامحرم و پیش از ازدواج شود و بطور صریح یا ضمنی دوشیزگی زوجه هنگام عقد شرط شده باشد، دوشیزه نبودن زوجه می تواند مبنای اعمال خیار تدلیس و فسخ نکاح و ازدواج باشد.
  • برای فسخ نکاح با استناد به خیار تدلیس باید شرایطی وجود داشته باشد از جمله اینکه فقدان بکارت مسبوق به قبل از عقد نکاح باشد. برای اثبات ازاله ی بکارت زوجه پیش از عقد به دلیل اصل دوام نکاح، زوج مدعی محسوب شده و می‌بایست ادعای خود را مبنی بر اینکه عدم بکارت مربوط به پیش از عقد بوده و ازاله ی بکارت در فاصله ی بین عقد تا علم به فقدان بکارت صورت نگرفته است از طریق اقامه‌ی بینه یا اقرار خود زوجه ثابت نماید.
  • همچنین می بایست مرد پیش از عقد نسبت به بکاره نبودن زوجه آگاه نبوده باشد چراکه در غیر این صورت حق فسخ او ساقط می گردد. 

 

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص تکلیف مهریه در صورت وجود رابطه نامشروع قبل از ازدواج

♦  در پاسخ به پرسش شما در خصوص ارتباط نامشروع قبل از ازدواج و تاثیر آن بر مهریه باید گفت بحث رابطه نامشروع جدا از بحث طلاق و مهریه و هزینه عروسی است و هرکدام یک دعوای جداگانه است. به طور اجمالی می توان گفت داشتن رابطه نامشروع قبل از ازدواج دلیلی بر نپرداختن مهریه، حقوق زوجه و یا بازپس گیری هزینه عروسی نیست. 
♦  شما به بهانه رابطه نامشروع قبل از ازدواج حقی برای شکایت کیفری در دادسرا ندارید مگر به جهت فریب در ازدواج.  

♦  در صورتیکه شرط شما برای ازدواج صریحاً یا به طور ضمنی دوشیزگی زوجه باشد و بعد از عقد مشخص شود زوجه دوشیزه نیست زوج می تواند به جهت فریب تقاضای فسخ نکاح و مطالبه خسارت نماید. البته باید توجه نمایید که در این خصوص شما مدعی محصوب شده و برای اثبات ادعای خود باید دلیل اقامه نمایید.

♦  تاثیر اثبات عدم دوشیزگی ایجاد حق فسخ برای مرد است که در این فرض به زن در صورت وقوع نزدیکی مهر المثل تعلق می گیرد و در صورت عدم وقوع زناشویی هیچ مهری تعلق نمی گیرد.بنابراین در صورتیکه فسخ نکاح قبل از نزدیکی باشد زوجه مستحق مهریه مندرج در عقدنامه نیست.
♦  در پاسخ به پرسش آخر شما باید گفت برای اثبات ادعای رابطه ی نامشروع زوجه پیش از ازدواج و مجازات زوجه شما می باید به عنوان مدعی با ادله ای مانند شهادت دو شاهد مرد یا علم قاضی بر اساس مستندات و امارات ادعای خود را ثابت نمایید. البته این مسئله با یکبار اقرار متهم نیز ثابت می گردد.
♦  توجه داشته باشید در صورتی که به همسر خود نسبت داشتن رابطه جنسی خاص (زنا) بدهید و نتوانید آن را اثبات نمایید عمل شما جرم بوده و عنوان مجرمانه آن قذف خواهد بود و مشمول مجازات جرم قذف است.

 

 

مستندات قانونی - ارتباط نامشروع قبل از ازدواج

ماده ۲۲۱ قانون مجازات
زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آنها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد.
تبصره ۱- جماع با دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در قُبُل یا دُبُر زن محقق می شود.
تبصره ۲- هرگاه طرفین یا یکی از آنها نابالغ باشد، زنا محقق است لکن نابالغ مجازات نمی شود و حسب مورد به اقدامات تامینی و تربیتی مقرر در کتاب اول این قانون محکوم می گردد.


ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی
هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.


ماده ۶۴۷ قانون مجازات اسلامی
چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تکمن مالی، موقعیت‌اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آن‌ها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال‌محکوم می‌گردد.


ماده ۴۳۸ قانون مدنی
تدلیس عبارت است از عملیاتی که موجب فریب طرف معامله شود.


ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی
هر گاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل ‌حق فسخ خواهد بود خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متباینا بر آن واقع شده باشد

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.