مشاوره با وکیل دادگستری- دادگران حامی

مشاوره حقوقی آنلاین

برای ارسال سوال یا درخواست از منوی سبز رنگ زیر ، وارد شوید.

برای مطالعه آرشیو سوالات حقوقی ، اینجا کلیک کنید.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 22 دی 1400

 دادن سهم ارث ورثه قبل از فوت و امکان ابطال سند انتقال

مورث در واپسین روزهای حیات همزمان با وصیت طی برگه هایی جداگانه اراضی خود را به وراث داده و در چند برگه دقیقا نوشته جزء حق الارث انها میباشد ایا این چند سند که کلمه حق ارث را ذکر کرده باطل هستند و باید دادخواست ابطال بدهم؟ در واقع سوال این است که آیا می شود فردی قبل از فوت ارث را به ورثه منتقل نموده و  برای آنها سند هم بزند ؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1209

پاسخ – آیا می شود قبل از فوت، مورث سهم ورثه را به موجب سند، انتقال دهد ؟ 

  • ارث شامل تمام اموال، عناوین، بدهی ها، حقوق و وظایف شخص پس از مرگش می باشد که به شخص دیگری منتقل میشود. 
  •  مالکیت ورثه نسبت به ترکه متوفّی، پس از ادای حقوق و دیونی که به میراث تعلق گرفته است مستقر میشود.
  • به موجب ماده 869 حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق میگیرد و باید قبل از تقسیم آن ادا شود از قرار زیر است:

1- قیمت کفن میت و حقوقیکه متعلق است به اعیانترکه مثل عینی که متعلق رهن است
2- دیون و واجبات مالی متوفی
3- وصایای میت تا ثلث ترکه بدون اجازه ورثه و زیاده بر ثلث با اجازه آنها

  • شرایطی برای انتقال ترکه به وارث وجود دارند که بدون آن شرایط ارث محقق نمی گردد.

 

شروط تعلق ارث 

1- مرگ مورث که به طور حقیقی یا حکمی ثابت شود
2- زنده بودن وارث
3- رابطه ی سببی و نسبی با میت
4- عدم وجود موانع ارث بری

 

موانع ارث بری

کفر : کافر از مسلمان ارث نمیبرد، امّا مسلمان از کافر ارث میبرد
قتل : کشتن عمدی کسی به ناحق (نه برای قصاص، دفاع یا حدّ و مانند آن) موجب محرومیّت قاتل از ارث است
لعان : اگر مردی با همسرش برای نفی فرزند از خود، ملاعنه کند، زن و شوهر از یکدیگر و نیز مرد از فرزند مورد لعان و بالعکس، ارث نمیبرند. به موجب ماده 882 قانون مدنی بعد از لعان زن و شوهر از یکدیگر ارث نمیبرند و همچنین فرزندی که به سبب انکار او لعان واقع شــده از پدر و پــدر از او ارث نمیبرد، اما فرزند مزبور از مادر و خویشان مادری خود و همچنین مادر و خویشان مادری از او ارث میبرند. لازم به ذکر است که به موجب ماده 883 هرگاه پدر بعد از لعان رجوع کند، پسر از او ارث میبرد، اما از ارحام پدری و همچنین پدر و ارحام پدری از پسر ارث نمیبرند
زنا : نه زنازاده از پدر و مادر خود ارث میبرد و نه پدر و مادر و نزدیکان آنان از وی

  • لازم به ذکر است که  اشــخاصی که به موجب نسب ارث میبرند سه طبقه اند.
  • وجود هر طبقه مانع ارث بردن طبقه بعدی است.
  • همچنین در یک طبقه، آن که به میّت نزدیک تر است، مانع ارث بردن خویشاوند دورتر میشود. همچنین گاهی به خاطر بروز مانعی، سهم وارث از حدّ اعلی به حدّ ادنی تنزّل میکند. به عنوان مثال، وجود فرزند موجب کاهش سهم شوهر از نصف به یک چهارم و سهم زن از یک چهارم به یک هشتم میشود.

 

پاسخ به پرسش مطرح شده

در پاسخ به پرسشی که در خصوص دادن سهم ارث ورثه قبل از فوت و امکان ابطال سند انتقال طرح نمودید باید گفت قبل از فوت متوفی امکان تقسیم اموال او در قالب ارث حتی با رضایت خود وی و ورثه وجود ندارد. چنین نوشته ای را یا باید باطل دانست و یا طبق اصل صحت وصیت بدانید و فقط تا یک سوم اموال آن را صحیح و نافذ بدانیم.

در واقع، هرگاه به موجب وصیت، سهم الارث ورثه از ارث تغییر کند چنانچه اعمال تغییر مزبور متضمن تصرف در بیش از ثلث مال نباشد، چنین وصیتی صحیح و نافذ است اما نسبت به مازاد آن غیر نافذ بوده و منوط به اجازه وراث میباشد؛ بنابراین اراده شخص میتواند به صورت غیر مستقیم در سهم الارث وراث تأثیرگذار باشد اگرچه به اموال تحصیل شده به موجب چنین وصیتی در اصطلاح حقوقی سهم الارث اطلاق نمیشود.

با این وجود، تشخیص موضوع با قاضی است و قانون هیچ صراحتی ندارد.  لازم به ذکر است که اگر شخص قبل از فوت به نام سهم الارث اموالش را سند بزند، این موارد انتقال عادی اموال محسوب می شود چراکه ارث و مقررات آن بعد از فوت اشخاص معنا دارد و قبل از آن شامل مقررات ارث نیست. با این وجود سند زدن اموال بنام افراد توسط شخص صحیح و معتبر است چراکه اشخاص نسبت به اموال خود تسطل و اختیار تصمیم گیری دارند.

لازم به ذکر است که این اشتباه که فرد فکر می کرده می تواند ارث را قبل از فوت خود با سهم مورد نظر خود تقسیم کند مانع از صحت سند زدن اموال بنام افراد نیست چون به هر حال شخص قصد داشته تا پیش از فوتش تکلیف اموالش را بنا به اراده ی خود مشخص نموده و آن ها را تقسیم نمایند.

البته شاید بتوان در قالب عقد صلح این اعمال و معاملات را توجیه نموده و صحیح دانست.
 

 

مستندات قانونی در خصوص انتقال ارث قبل از فوت

برای اطلاع از مقررات حاکم بر انتقال ارث مقررات زیر را مطالعه نمایید :

مواد قانون مدنی از ماده 843 تا892

 


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما : سرکار خانم داوودی

 

راههای تماس و ارتباط با وکیل متخصص ارث و انحصار وراثت

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.