خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

طلاق به درخواست زوجه

 طلاق به درخواست زوجه

در مواد 1129 و 1130 قانون مدنی طلاق به درخواست زوجه پیش بینی شده است. این درحالی است که در قانون، اصل بر آن است که حق طلاق متعلق به مرد بوده و زن تنها در موارد محدود میتواند نسبت به آن اقدام  نماید.

  |  
بازدید: 2869
  |  
امتیاز: Article Rating

 

 

تمام راه ها و دلایل طلاق به در خواست زوجه – زن

 • طبق ماده 1129 قانون مدنی استنکاف شوهر از پرداخت نفقه و عدم امکان اجرای آن و الزام زوج. زن میتواند نسبت به درخواست طلاق اقدام کند که در این صورت دادگاه حکم الزام زوج را به طلاق صادر می نماید.
 • در ماده 1130 قانون مدنی مواردی که موجب عسر و حرج زوجه می گردد موجب تقاضای طلاق از سوی او خواهد بود و این امر منوط به اثبات امر توسط اوست که در این موارد دادگاه حکم الزام زوج به طلاق را صادر و یا طلاق غیابی واقع میشود.
 • عسر و حرج وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با  سختی مواجه کند و احراز آن توسط دادگاه صورت می گیرد.
 • ترک زندگی توسط زوج حداقل به مدت 6 ماه متوالی یا 9 ماه متناوب در یک سال بدون عذر موجه
 • اعتیاد زوج به مواد مخدر یا مشروبات الکلی که به اساس زندگی لطمه وارد کند و امتناع یا عدم امکان الزام او به ترک آن در مدتی که پزشک لازم بداند.
 • محکومیت قطعی زوج به حبس 5 سال یا بیشتر
 • ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفا برای زوجه قابل تحمل نباشد.
 • ابتلای زوج به بیماری صعب العلاج روانی یا مسری یا هر عارضه صعب العلاج که زندگی مشترک را مختل کند.
 • ذکر موارد مذکور به معنی احصا و محدودیت موارد عسر و حرج نیست بلکه هرانچه که موجب عسر و حرج زوجه شود و محکمه آن را بپذیرد میتواند موجب ایجاد حق طلاق برای زوجه گردد.
 • بساری از موارد عسر و حرج در سند ازدواج به عنوان شرط ضمن عقد مطرح شده است که زوج با امضای آن وکالت در طلاق به زوجه اعطا نموده است که با این حال در اثبات عسر و حرج شرایط  تفاوتی نکرده و همچنان بار این اثبات بر دوش زوجه باقی خواهد ماند.
 • زوجه با ارائه دادخواست طلاق و ادله استنادی خود میتواند از دادگاه بخواهد حکم الزام زوج به طلاق را صادر نماید و دادگاه در صورت احراز شرایط نسبت به صدور رای اقدام می نماید. مهلت 6 ماه را برای ثبت طلاق پس از ابلاغ رای نهایی پیش بینی شده است.

 

 

 

مطالب مرتبط با طلاق به درخواست زن :

1- دلایل و موارد 9 گانه طلاق به درخواست زن

2- طلاق به درخواست زن - عسر و حرج زوجه

3- راه های طلاق به درخواست زن (زوجه) و مفهوم عسر و حرج

4- دادخواست و رای طلاق به درخواست زن، نکات مهم طلاق

2.46 از 5 (24 امتیاز)
نظرات
جمعه, 24 دی,1400

نسرین

سلام وقتتون بخیر .من و همسرم ۸ ساله ازدواج کردیم.حقوق ارتش میگیره و ماشین و زمین هم داره و یه پسر۲ ساله دارم.از اول مشکل داشتیم ولی ۴،۵ ماهه بیشتر شده .همسرم کلا خونه نمیاد و دلیلش اینه که من زیاد غر میزنم قهر میکنم درحالی که تا حرفی نزنه من قهر نمیکنم.زمانی هم که بیاد خونه با پسرم اصلا بازی نمیکنه و مدام سرش تو گوشیشه.خرجی هم تو این ۸ سال اصلا نداده به من.تهمت های خیلی بدی بهم زده و غیره.بهم میگه مهریه نمیدم.با این شرایط میتونم طلاق بگیرم؟شرایط پسرم چجوری میشه؟ آیا میتونم مهریمو طلب کنم؟ممنون از راهنماییتون


پاسخ وکیل :
با سلام
شرایط و دلایلی که شما برای طلاق مطرح می نمایید صرفنظر از عدم امکان اثبات در فرض انکار خوانده، برای اثبات عسر و حرج و استحقاق طلاق زوجه کافی نیست.بله مهریه خود را می توانید مطالبه کنید.

یکشنبه, 01 خرداد,1401

حامد

آیا زن با داشتن مدرکی مبنی بر چند پیام عاشقانه معمولی در تلگرام و یک پیام در سایتهای فساد و همسریابی و صیغه یابی که حدود ۲/۵ سال از این پیامها گذشته باشه میتواند خیانت مرد و سوء رفتار و سوء معاشرت خود را اثبات کند و قاضی را مجاب کند به دادن حکم طلاق به زن ؟


پاسخ وکیل:
با سلام
عنوان خیانت یک واژه عامیانه است که قانونگذار از آن تحت عناوین زنا یا رابطه نامشروع یا اعمال دون زنا نام برده است.به سختی می توان مواردی که شما ذکر نمودید را جرم رابطه نامشروع دانست.

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.