خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

مطالبه ثمن و عوض قرارداد

 مطالبه ثمن و عوض قرارداد

  |  
بازدید: 1577
  |  
امتیاز: Article Rating

 

نکات مهم قرارداد های معوض

  • در قراردادهای معوض (قراردادهایی که دو طرف معامله در آن ضرورتاً باید مالی را به عنوان عوض به یکدیگر تملیک نمایند مثل بیع، خرید و فروش، معاوضه، صلح معوض، اجاره) اصولاً طرفین قرارداد باید به طور متقابل مالی را به مالکیت طرف مقابل درآورند. مثلا در عقد بیع یا خرید و فروش تا قبل از قرارداد فروشنده مالک مبیع و خریدار مالک ثمن است که با جاری شدن عقد و ایجاب و قبول و امضای قرارداد به طور آنی مشتری مالک مبیع و فروشنده مالک ثمن می شود یا در قرارداد اجاره به محض وقوع عقد موجر مالک اجاره بها و مستأجر مالک منافع مورد اجاره می شود همین طور در سایر عقود معوض.
  • واژه ی ثمن به طور خاص به وجه نقدی گفته می شود که در عقد بیع در ازای مبیع به فروشنده پرداخت می شود ولی به طور کلی در کلیه عقود معوض هرگاه قرار باشد وجه نقدی مبادله شود به آن ثمن گفته می شود و آثار و احکام مشابهی هم دارد (و البته نه کاملا یکسان).
  • در صورتی که در هر یک از عقود معوض خریدار وجه نقد موضوع قرارداد را پرداخت نکند فروشنده یا ذی نفع می تواند اجبار وی به وفای عهد را از دادگاه صالح درخواست نماید.
  • به طور کلی هرگاه در ضمن یک قرارداد متعهد به تعهد  خود عمل ننماید متعهد له (کسی که به نفع او تعهدی شده است) می تواند اجبار متعهد به انجام تعهد را از دادگاه صالح بخواهد این تعهد می تواند پرداخت مبلغ موضوع قرارداد یا تحویل مال موضوع قرارداد باشد.
  • در عقد تملیکی به مجرد عقد و بدون نیاز به قصد و تصریح مستقل،مالکیت حاصل می شود و نیازی به اراده ی مستقل ندارد.
  • مطابق مقررات موجود در صورتی که خواسته و ارزش آن زیر بیست میلیون تومان باشد دعوا باید در شورای حل اختلاف طرح شود و در موارد بالای بیست میلیون تومان باید به دادگاه عمومی حقوقی مراجعه کرد.
  • ثبت دادخواست و شروع کلیه دعاوی در دفاتر خدمات قضایی انجام می شود و به طور اتوماتیک مرجع صالح انتخاب می شود.
  • در دعاوی مبتنی بر قرارداد به جهت پیچیدگی مقررات بهتر است قبل از هر اقدام با یک وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص قراردادها مشورت نموده یا انجام پرونده به وی سپرده شود.

 

 

 

مطالب مرتبط با قرارداد :

1- معرفی عقد بیع و خرید و فروش

2- معرفی قرارداد معاوضه، عقد معاوضه

3- شرایط اساسی صحت معاملات، انواع عقود و معاملات

4- مشاوره با وکیل جهت تنظیم قرارداد،وکیل متخصص قرارداد

 

2 از 5 (9 امتیاز)
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.