X
خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

 راهنمای جامع تنظیم قرارداد مشارکت و همکاری

راهنمای جامع تنظیم قرارداد مشارکت و همکاری

اینکه افراد بخواهند در جهت هم افزایی و کسب منافع بیشتر با یکدیگر همراه شده و با معرفی آورده ای از قبیل سرمایه، تجربه ، دانش و تخصص با هم شریک شوند ، ممکن است در قالب شرکت موضوع قانون تجارت یا مشارکت مدنی مورد تعریف قرار گیرد.طبیعتاً برای ایجاد یک کسب و کار مشترک ضروری ترین عنصر، تنظیم قرارداد و تعریف جایگاه، مسئولیت ها و منافع طرفین قرارداد است. در قالب شرکت های موضوع قانون تجارت روابط شرکا با تنظیم اساسنامه و شرکتنامه مورد تعریف قرار می گیرد ولی در مشارکت مدنی و در قراردادهای همکاری طبیعتاً تنها انتخاب، قرارداد است که می تواند عادی یا رسمی باشد. قرارداد رسمی مشارکت و همکاری هر چند که از سوی قانونگذار مورد نهی قرار نگرفته و کاملاً در دایره امکان تنظیم اسناد رسمی قرار می گیرد ولی دفترخانه های اسناد رسمی به دلایل مختلف از تنظیم آن طفره می روند و البته به هیچ وجه تنظیم متن چنین قراردادهایی را هم نباید به ابتکار سردفتر سپرد چرا که چنین شخصی حتی اگر آگاهی حقوقی تنظیم قرارداد مشارکت و همکاری را داشته باشد احتمالاً امکان توجه و دقت در جزییات را ندارد و البته چنین رسالتی هم برای وی تعریف نشده و متن قراردادها را اصولاً خود افراد تنظیم و ارائه می نمایند.با عنایت به اینکه موضوع تنظیم قرارداد امری فنی و دقیق است در نتیجه مراجعه و بهره مندی از دانش و تجربیات یک وکیل باتجربه در زمینه تنظیم قرارداد اجتناب ناپذیر است.

 

  |  
بازدید: 904
  |  
امتیاز: Article Rating

قرارداد مشارکت کاری

 

قرارداد مشارکت چیست؟

به هر قراردادی که موضوع آن شرکت ، شراکت یا مشارکت باشد و در نتیجه آن دو یا چند نفر آورده ای را اعم از عمل، سرمایه، مال ، دانش، تجربه ،تخصص و یا مجوز ارائه دهند و مقصود کسب منافعی باشد، قرارداد مشارکت گفته می شود.

در قرارداد مشارکت شخصیت حقوقی شکل نمی گیرد و اشخاص حسب مورد در مقابل سایرین مسئولیت مساوی یا تضامنی دارند.در فرض سکوت قرارداد مسئولیت مساوی بوده و به میزان شراکت است.

مقرررات راجع به مشارکت و همکاری مدنی در مواد 571 تا 606 قانون مدنی آمده است.

باید توجه داشت که همیشه منشأ مشارکت و همکاری قرارداد و توافق نیست و گاهی به طور قهری افراد در مالی با هم شریک می شوند مانند ارث یا مزج قهری.

 

هدف از بستن قرارداد شراکت کاری چیست؟ 

همانطور که در بالا هم مورد اشاره قرار گرفت اصولاً هدف افراد در انعقاد قرارداد مشارکت و همکاری آمیختن سرمایه ها و نقاط مثبت جهت جلب منافع بیشتر است.

 

در قرارداد مشارکت باید به چه نکاتی توجه شود؟

مانند هر قرارداد دیگر در قرارداد مشارکت مدنی نیز نگارنده باید ضمن در نظر گرفتن ویژگی های توافقات طرفین مسئولیت ها و تکالیف هر یک را با شفافیت مشخص نموده و راه هر نوع سوء استفاده و خلف وعده ای را ببندد همچنین تنظیم کننده قرارداد باید با داشتن تجربه عملی و آینده نگری آفت ها و تهدید های احتمالی را تشخیص داده و ضمن چاره جویی برای آنها ضمانت اجرایی در نظر بگیرد.

 

نکته – تنظیم قرارداد مشارکت اگر آگاهانه و با تکیه بر دانش حقوقی و تجربه تنظیم شود راه سوء استفاده شرکا را بر هم می بندد و طرفین اجازه خلف وعده نخواهند داشت.

 

 

 تنظیم قرارداد مشارکت و همکاری توسط وکیل

همانطور که در بالا توضیح داده شد با تنظیم متن جامع و کامل یک قرارداد مشارکت می توانید راه را بر اختلافات احتمالی آینده بسته و امکان سوء استفاده و نقض قرارداد را به حداقل برسانید.برای این منظور مراجعه به وکیل متخصص قرارداد و درخواست تنظیم متن ان اجتناب ناپذیر است.

گام اول اخذ نوبت مشاوره و ارائه مدارک و بیان جزئییات قرارداد و مقصود از تنظیم آن است.طبیعتا با ارائه این اطلاعات وکیل این امکان را خواهد داشت تا نزدیکترین قرارداد به منظور و منافع شما را تنظیم نماید.

مخاطبان گرامی می توانند جهت درخواست تنظیم متن قرارداد همکاری و مشارکت توسط وکلای متخصص دفتر وکالت ما با هماهنگی قبلی مراجعه نمایند.

 

 

نمونه متن قرارداد مشارکت و سرمایه گذاری مضاربه

ماده 1 - طرفین قرارداد 

1-  آقای امیر ........ فرزند .... به شماره ملی ..... و به نشانی خیابان فردوسی ........................... . 
2-  آقای رضا ......... فرزند .... به شماره ملی ...... و به نشانی تهران خیابان میرداماد که در این قرارداد مضارب شناخته می شود.

 

ماده 2 - موضوع قرارداد 

عبارتست از سرمایه گذاری از سوی مضارب و مشارکت عملی طرفین جهت ..............در جهت کسب سود و منفعت متعارف مطابق قوانین موضوعه و جاری کشور. 

 

ماده 3 - آورده طرفین 

آورده عامل عبارتست از منافع یکباب دوکان تجاری واقع در نشانی عامل در صدر قرارداد و نیز امکانات لازم و موجود در آن در جهت انجام عملیات موضوع این قرارداد و نیز مجوز لازم از اتحادیه صنف مربوطه و همچنین تلاش و فعالیت و عمل خود شخص عامل در جهت انجام عملیات موضوع قرارداد و در مقابل آورده مضارب عبارتست از تأمین سرمایه و همچنین حضور و عمل و تلاش خود شخص ایشان در جهت انجام عملیات موضوع این قرارداد.


ماده 4 - سود و نحوه تقسم آن 

1-  سود حاصل از شراکت موضوع این قرارداد بعد از کسر هرینه ها و حصول سود خالص، به نسبت یک سوم متعلق به مضارب و دو سوم  متعلق به عامل بین طرفین تقسیم می شود.
2-  هزینه ها که باید از سود ناخالص کم شود و به عبارت دیگر هزینه هایی که پرداخت آن به عهده طرفین است عبارتست از مالیات ، بیمه ، آب و برق گاز و حقوق کارکنان................. .
3-  این قسمت از لایحه به جهت حفظ اسرار موکل حذف شده است.
4-  این قسمت از لایحه به جهت حفظ اسرار موکل حذف شده است.
5-  این قسمت از لایحه به جهت حفظ اسرار موکل حذف شده است.

 

ماده 5 - مدت قرراداد و شرایط فسخ 

1-  مدت این قرارداد از تاریخ انعقاد آن یکسال شمسی تعیین می شود.
2-  در صورتی که بعد از گذشت سه ماه سود حاصله از این مشارکت به میزان ماهانه ... از آورده مضارب نرسد، مضارب حق خواهد داشت این قرارداد را فسخ نماید. 


ماده 6 - سایر شرایط قرارداد 

1-   حق فسخ با حق دریافت خسارت قابل جمع است. 
2-  این قسمت از لایحه به جهت حفظ اسرار موکل حذف شده است.
3-  این قسمت از لایحه به جهت حفظ اسرار موکل حذف شده است.
4-  این قسمت از لایحه به جهت حفظ اسرار موکل حذف شده است.
5-  این قسمت از لایحه به جهت حفظ اسرار موکل حذف شده است.
 

امضاء عامل                     امضاء مضارب                                   امضاء شاهد                        امضاء شاهد

 

جهت ارتباط با وکیل متخصص امور قراردادها کلیک کنید  - 88019243

نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.