خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

خلع ید (خلع ید مالکانه- خلع ید مشاعی)

 خلع ید (خلع ید مالکانه- خلع ید مشاعی)

خلع ید به تعبیر قانونی به این معناست که هرگاه مالک یا یکی از مالکین مشاعی راضی به تصرف فرد غیر مالک یا شرکای دیگر (در خلع ید مشاعی) راضی به ادامه ی تصرف فرد دیگر در ملک خود نباشد از طریق این اقذام به طور قانونی به مقصود خود می رسد.

خلع ید به تعبیر قانونی به این معناست که هرگاه مالک یا یکی از مالکین مشاعی راضی به تصرف فرد غیر مالک یا شرکای دیگر (در خلع ید مشاعی) راضی به ادامه ی تصرف فرد دیگر در ملک خود نباشد از طریق این اقذام به طور قانونی به مقصود خود می رسد. مستند قانونی دعوای خلع ید مالکانه مواد 308 دبه بعد قانون مدنی و مستند قانونی دعوای خلع ید مشاعی ماده ی 43 قانون اجرای احکام مدنی است.

فرق دعوای خلع ید و تخلیه ید

در دعوای خلع ید، شروع تصرف با اغذن و رضایت مالک نبوده است. برعکس دعوای تخلیه ید که شروع تصرف لزوما با اجازه ی مالک در قالب عقد اجاره یا صلح منافع یا اباحه ی منفعت یا سایر تاسیسات مشابه بوده است.

فرق دعوای خلع ید با تصرف عدوانی

در دعوای خلع ید، مالک با ارائه ی دلیل مالکیت و پس از اثبات آن از مال منقول یا غیر منقول خود تقاضای جلوگیری از تصرف می ننماید. در حالی که در دعوای رفع تصرف عدوانی متصرفی که سابقه ی تصرف دارد صرف نظر از مالک بودن یا نبودن، تنها با اثبات سابقه یتصرف و بدون نیاز به اثبات مالکیت خواسته ی خود را که صرفا رفع تصرف است مطالبه می نماید. سند یا دلیل مالکیت در دعوای اخیر صرفا اماره ی تصرف محسوب می شود و چه بسا مواردی که خواهان، مالک نیست ولی حکم عفو او صادر می شود. جهت اطلاع از آثار و ویژگی های این گونه دعاوی و مشورت با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص دعاوی ملکی و انتخاب دعوای مناسب با دفتر وکالت ما در ارتباط و تماس باشید.

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
کلید واژه‌ها
خلع ید
اشتراک گذاری
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.