خدمات دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی

اعمال حق شفعه

 اعمال حق شفعه

حق شفعه از تاسیسات قانون مدنی ایران است که از متون فقی اقباض شده و بعید به نظر می رسد مشابه این تأسیس در حقوق کشورهای دیگر وجود داشته باشد و به این معناست وقتی دو نفر شریک مال غیر منقول بودند و یکی از آنها بدون اجازه و رضایت دیگری در قالب عقد بیع ملک مشترک به شخص ثالثی منتقل نمود شریک دیگر حق خواهد داشت با پرداخت همان میزان پول به خریدار و شخص ثالث حصه منتقل شده را تملک نمائید.

حق شفعه از تاسیسات قانون مدنی ایران است که از متون فقی اقباض شده و بعید به نظر می رسد مشابه این تأسیس در حقوق کشورهای دیگر وجود داشته باشد و به این معناست وقتی دو نفر شریک مال غیر منقول بودند و یکی از آنها بدون اجازه و رضایت دیگری در قالب عقد بیع ملک مشترک به شخص ثالثی منتقل نمود شریک دیگر حق خواهد داشت با پرداخت همان میزان پول به خریدار و شخص ثالث حصه منتقل شده را تملک نمائید در قانون از این تأسیس تحت عنوان اخذ به شفعه یاد شده است و ماهیتاً ایغاع محسوب می شود چرا اراده یک طرف در ایجاد و وقوع آن کفایت می کند و قبول و رضایت طرف دیگر شرط صحت وقوع نیست.

همان طور که گفته شد اخذ به شفعه شرایطی دارد که در ادامه به صورت تیتروار به آنها اشاره می شود ؛

1-مال مشترک حتما باید غیرمنقول باشد؛ به نظر می رسد ضرورت دارد صفت غیر منقول نیز از نوع ذاتی باشد و در مورد غیرمنقول تبعی یا حکمی اعمال این حق ممکن نیست.

2- مال لزوماً باید بین دو شریک مشترک باشد و در مواردی که بیش از دو شریک وجود داشته باشد امکان اعمال حق شفعه نیست.

3- معامله شریک اول با خریدار ثالث در قالب عقد بیع باشد و در مورد سایر عقود مملک مثال صلح یا اجاره یا معاوضه یا هبه یا پیش فروش یا اجاره به شرط تملیک، صادق نیست

4- مبلغ قابل پرداخت از سوی شریک صاحب حق شفعه به ثالث لزوماً مبلغ توافق شریک اول و ثالث است و نمی توان بیشتر یا کمتر باشد.

5- اعمال حق شفعه فوریست و مالک تشخیص فوریت همان است که در بحث خیارات وجود دارد یعنی تشخیص عرضی است.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که در موارد تردید به جهت خلاف قاعده و اصل بودن حق شفعه، این حق اعمال نمی شود.

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
کلید واژه‌ها
حق شفعه
اشتراک گذاری
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جهت مشاوره حقوقی یا اعطای وکالت به وکیل دادگستری همین حالا تماس بگیرید.
تلفن ثابت:88019243-88019244
تلفن همراه :09121457035

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.