صفحه اصلی/دانستنی های حقوقی/مطالب حقوقی

اطلاعات دانستنیها و مطالب حقوقی دفتر وکالت دادگران حامی

تاریخ انتشار: یکشنبه 12 خرداد 1398

 الزام به تنظیم سند رسمی (اموال منقول)

امتیاز: Article Rating

اموال منقول به اموالی گفته می شود که به صورت ذاتی یا اعتباری قابل نقل و انتقال به صورت فیزیکی از جایی به جای دیگر هستند مثل مبلمان منزل تجهیزات آشپزخانه، خودرو که به صورت ذاتی منقول هستند و یا وجه نقد موجودی حسابهای بانکی سهام شهرکت ها و اموالی ازاین دست که به صورت اعتباری منقول محسوب می شوند. اثر منقول یا غیر منقول دانستن اموال به طور خاص بر دادگاه صالح است یعنی مشخص می کند که چه دادگاهی صالح به رسیدگی به دعاوی موضوع این اموال است که اگر مال منقول باشد دادگاه، اقامتگاه خوانده صالح است و اگر غیرمنقول باشد دادگاه محل وقوع ملک.

اصولاً مالکیت اموال منقول احتیاج به داشتن سند ندارد و اماره ی تصرف حاکم است یعنی این گونه اموال دست هر کس که باشد مال اوست (مطالعه مواد 35،36،37 قانون مدنی ) با این وجود گاهی برای انتقال بعضی اموال منقول از جمله وسایل نقلیه (خودرو، موتورسیکلت، اتوبوس و.....) تنظیم سند رسمی و داشتن سند رسمی برای اثبات مالکیت ضرورت دارد، همچنین است سهام با نام شرکت های سهامی. در صورتی که مال منقولی خریداری کرده اید و آن مال از جمله اموالی است که تنظیم سند رسمی در خصوص آن ضرورت دارد و فروشنده به تعهد خود در این خصوص عمل نمی نماید می توانید با مراجعه به وکیل متخصص قراردادها اقدام مناسب را انجام دهید.

در صورت نیاز به اخذ مشاوره درخصوص الزام به تنظیم سند خودرو ،سهام شرکت ها و... با دفتر وکالت ما در تماس باشید.

 راههای تماس با دفتر وکالت دادگران 44-88019243 در صورت تمایل به مطالعه ی بیشتر درخصوص اماره ی تصرف، اماره ی مالکیت، الزام به تنظیم سند، قراردادها به لینک های زیر مراجعه کنید.

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.