تاریخ انتشار: دوشنبه 14 مرداد 1398
وکیل دادگستری خوب

 وکیل دادگستری خوب

امتیاز: Article Rating

ویژگیهای یک وکیل خوب 

به موجب ماده 656 قانون مدنی: "وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می نماید."

از این تعریف اینگونه بر می آید که وکیل بعد از انعقاد عقد وکالت، نایب موکل خود در امر یا امور او شده و از جانب موکل حق اقدام دارد. وکیل در انجام این نیابت از جانب موکل، چه به صورت مقید و برای امور خاصی به او داده شده باشد و چه به صورت مطلق و برای تمام امور موکل، باید همچون امین، امینی دلسوز در باب امر یا امور محوله اقدام نماید و از هر گونه اقدامی که باعث خدشه دار شدن این امانت است بپرهیزد و حتی اگر وکالت به صورت مطلق به او داده شد باید غبطه و مصلحت موکل را رعایت نموده و از مطلق بودن وکالت به سود خود استفاده ای ننماید. و اگر وکالت به صورت مقید به او داده شد، نمی تواند عملی را که از حدود وکالت او خارج است انجام دهد. برای مثال وکیل در محاکمه، وکیل در قبض نیست مگر اینکه قرائن دلالت بر آن نماید و همچنین وکیل در اخذ حق، وکیل در مرافعه نخواهد بود. بنابراین ملاحظه می شود باید در حدود امری که وکالت به او واگذار شده است اقدام نماید.

در خصوص این امر ماده 667 قانون مدنی به صراحت اعلام می دارد: "وکیل باید در تصرفات و اقدامات خود، مصلحت موکل را مراعات نماید و از آنچه که موکل بالصراحه به او اختیار داده یا بر حسب قرائن و عرف و عادت داخل اختیار اوست تجاوز نکند."

وکیل باید حساب مدت وکالت خود را به موکل بدهد و آنچه را که جای او دریافت کرده است به او رد کند.

عقد وکالت بین وکیل و موکل او منعقد خواهد شد و این عقد همانند تمام عقود دیگر لازم الاتباع می باشد و باید از جانب وکیل مورد احترام قرار گیرد. بنابراین وکیل در امری نمی تواند برای آن امر به دیگری وکالت دهد مگر اینکه صریحا یا به دلالت قرائن، وکیل در توکیل باشد. زیرا اگر وکیل که وکالت در توکیل نداشته انجام امری را که در آن وکالت دارد به شخص ثالثی واگذار کند هر یک از وکیل و شخص ثالث در مقابل موکل نسبت به خساراتی که مسبب محسوب می شود، مسوول خواهد بود.

با توجه به جلسات مشاوره ای که در طول عقد وکالت برگزار می شود، وکیل باید در حفظ اسرار موکل بکوشد و از هر اقدامی که باعث لطمه زدن به حیثیت خانوادگی و اجتماعی موکلش می شود بپرهیزد و تمام تلاش خود را به کار گیرد تا موکل در زمان کمتر و البته با اطمینان خاطر بیشتری به حق خویش دست یابد. و برای ایجاد این اطمینان خاطر می بایست با صراحت لازم موکل را در جریان امورات دادرسی قرار دهد.

وکلا باید در مذاکرات شفاهی در محکمه و لوایح کتبی احترام و نزاکت را نسبت به محاکم و تمام مقامات اداری و نسبت به وکلا و اصحاب دعوی مرعی دارند.

وکلا باید پس از ابلاغ حکم و یا قرار و یا اخطاری که مستلزم انجام امر یا دادن خرجی از طرف موکل است به اسرع اوقات به موکل یا متصدی امور او کتبا اطلاع دهند به طرقی که تفویت حقی از او نشود.

وکلا باید اثر قانونی عدم پیشرفت دعوی موکل را در امری که نسبت به آن قبول وکالت می نمایند اعم از حقوقی و جزایی و دعاوی جعل و اعسار قبل از تنظیم قرارداد حق الوکاله به موکل خاطرنشان نماید.

 

مطالب مرتبط با وکیل دادگستری خوب:

1- ويژگی ها و شرايط يک وكيل خوب و موفق

2- مشاوره حقوقی رایگان و وکالت رایگان

3- چگونه یک وکیل دادگستری خوب انتخاب کنیم؟

4- وکیل پایه یک دادگستری انتخاب وکیل

5- وکالت دادگستری ، قوانین

 

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
کلید واژه‌ها
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.