تاریخ انتشار: شنبه 13 اردیبهشت 1399
وکیل دادگستری خوب و با تجربه در تهران

 وکیل دادگستری خوب و با تجربه در تهران

یک وکیل خوب و با تجربه علاوه بر پروانه و مجوز وکالت باید ویژگیهای حرفه ای و شخصی و اخلاقی و فنی لازم را نیز داشته باشد تا بتواند از حق موکل به خوبی دفاع نموده و در جهت پیشبرد عدالت و دادرسی عادلانه موثر باشد. به عبارت دیگر برای اینکه یک وکیل دادگستری خوب را بشناسیم فقط توجه به پروانه وکالت و مجوز از مرکز امور مشاوران حقوقی یا کانون وکلا، کافی نیست و ویژگیهای دیگری که در ادامه به آنها اشاره میشود نیز باید وجود داشته باشند.

امتیاز: Article Rating

 

انتخاب یک وکیل دادگستری با تجربه و خوب

 •  یک وکیل با تجربه و خوب دادگستری باید قبل از هر اقدامی موکل خود را دادرسی کند و بعد از کشف واقع و بررسی دلایل و پی بردن به ذی حق بودن موکل برای دفاع از وی بپاخیزد.
 • هر چند که وکالت دادگستری یک شغل دولتی نیست ولی چون انتفاع هدف اصلی این پیشه نیست نمیتوان آن را شغل یا کسبی آزاد توصیف نمود. این معنا از رای وحدت رویه شماره 20/6/13755-607 صادره از هئیت عمومی دیوان عالی کشور نیز برمی آید. 
 • از زمان روی کار آمدن سیستم نوین دادرسی در تمام دنیا و شاید حتی از زمان روم باستان قاضی و وکیل دادگستری دو بال فرشته عدالت شمرده شده و هدف هر دو احیای عدالت و رساندن زیان دیده به حق خود و کشف واقع بوده است.
 • برخلاف آنچه که به ذهن عوام ممکن است برسد کار وکیل پنهان کاری و قلب واقعیت نیست بلکه کمک و یاری رساندن به قاضی برای کشف واقعیت و اثبات بی گناهی موکل یا گناهکاری طرف دعوا است.
 • یک وکیل خوب دادگستری با مهارت و دانش و تجربه خود تلاش مینماید حقی را احیا و یا از تضییع حقی جلوگیری کند.
 •  وظیفه وکیل نه تنها دفاع از موکل بلکه دفاع از حیثیت قضات شریف دادگستری و دستگاه قاضی و قانون نیز هست. ای بسا مواردی که موکلین و مدعیان از باب حب نفس آنچنان خود را ذی حق میدادند که حتی به قانون و نحوه رسیدگی قاضی هم ایراد گرفته و به چیزی کمتر از حکم به حق نداشته خود راضی نمیشوند! 
 •  هیچ شغلی به اندازه وکالت دادگستری باعث مجادله و روبرویی و مشاجره بین همکاران نمیشود. شایسته است این مجادلات و تلاشها ضرورتا در جهت کشف واقع و تشحیذ ذهن قاضی با رعایت ادب و احترام طرف مقابل صورت گیرد و جلسه دفاع نباید رنگ دعوا و توهین و تحقیر و تهدید به خود گیرد. 
 •  لازم است وکیل دادگستری قبل از هر نوع اقدامی با اشراف و احاطه علمی بر موضوع و مصداق دادرسی را شروع کرده و در جلسه رسیدگی حاضر شده و به امر دفاع بپردازد. بنظر میرسد وکیلی که خویشتنداری را از کف میدهد آنطور که باید احاطه به موضوع و اطمینان به عملکرد خود ندارد.    
 • مناسب است که وکیل دادگستری هرجا ضرورت اقتضا میکند و مناسب است در جهت اصلاح رابطه دو طرف یا حل موضوع خارج از دادگاه و فصل خصومت به نحو شایسته و با رعایت منافع طرفین اقدام نمایند. 
 •  وکالت و قضاوت همچون تعلیم و تدریس، از جمله مشاغل شریف شناخته شده اند و شرافت امری ذاتی نیست پس وکیل دادگستری باید تلاش نماید و در زندگی و کار و مشی خود نیز شرافتمندانه رفتار کند. 
 • تغییر و اصلاح مکرر قوانین این ضرورت را ایجاب می نماید که انس با منابع حقوقی و مطالعه و انجام مباحثات حقوقی برای یک وکیل دادگستری غیر قابل اجتناب باشد.
 • یک وکیل دادگستری خوب باید شجاع باشد. بسیار پیش می آید که عناصر منسوب به حاکمیت یا خود دولت و حکومت و صاحبان ثروت و قدرت حقوقی را از اشخاص ضایع میکنند. وکیل دادگستری که دفاع از موکلی را در این فروض قبول میکند نباید ترسیده و میدان را خالی کند. 
 •  سازش کاری و مسامحه بدون هماهنگی با موکل و بدون نظر به منافع موکل به هیچ وجه برای یک وکیل دادگستری جایز نیست. 

 

 

 

 

مطالب مرتبط با وکیل دادگستری خوب :

1- ويژگی ها و شرايط يک وكيل خوب و موفق

2- مشاوره حقوقی رایگان و وکالت رایگان

3- چگونه یک وکیل دادگستری خوب انتخاب کنیم؟

4- وکیل پایه یک دادگستری انتخاب وکیل

5- وکالت دادگستری ، قوانین

  

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.