تاریخ انتشار: دوشنبه 15 اردیبهشت 1399
نمونه دادخواست و حکم اعسار و تقسیط

 نمونه دادخواست و حکم اعسار و تقسیط

هر بدهکاری بعد از اینکه محکومیت مالی او قطعی شد و دادگاه تشخیص دادکه فرد بدهکار است و وی محکوم به پرداخت نمود در صورتی که مدعی ناتوان از پرداخت یکجای محکوک به باشد می تواند تقاضای اعسار و تقسیط بدهد.محکومیت مالی اعم از دستور پرداخت هر نوع مال کلی است مثل محکومیت به پرداخت پول محکومیت به پرداخت سکه در قالب مهریه محکومیت به پرداخت وجه چک و سایر موارد محکومیت مالی .توجه داشته باشید که دعوای اعسار دعوای غیر مالی بوده و در صلاحیت رسیدگی همان دادگاهی است که نسبت به اصل خواسته اظهار نظر نموده.برخلاف آنچه که بعضاً به غلط تصور می شود به همراه داشتن وکیل برای مدعی اعسار ایراد و اشکال محسوب نشده و موجب رد درخواست اعسار نمیشود.

امتیاز: Article Rating

 

متن دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به(مهریه)

خواهان : ...............

خوانده :  ..............

وکیل : مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری

تعیین خواسته و بهای آن:

اعسار از پرداخت نقدی محکوم به، تقاضای تقسیط آن موضوع دادنامه شماره ........... پرونده کلاسه ........ شعبه 22 دادگاه عمومی حقوقی (خانواده) کرج

دلایل و منضمات :

دادخواست

1- کپی دادنامه

2- استشهادیه شهود

ریاست محترم دادگاه حقوقی کرج

با سلام احتراماً به استحضار می رساند اینجانب به موجب دادنامه پیوست صادره از شعبه 22 دادگاه خانواده شهرستان کرج محکوم به پرداخت تعداد 400 عدد سکه تمام بهار آزادی به عنوان مهریه در حق خوانده گردیده که تمکن مالی لازم جهت پرداخت نقدی و یکجای آن را ندارم و استشهادیه شهود در این زمینه به پیوست تقدیم حضور است و حسب الامر شهود جهت اداء شهادت در دادگاه حاضر خواهند شد. با توجه به مراتب معروضه تقاضای صدور حکم به اعسار از پرداخت یکجای مهریه و تقسیط آن را از محضر آن مقام محترم دارم.

 

 

رای دادگاه اعسار از پرداخت مهریه

پرونده کلاسه : .......... شعبه بیست و دو دادگاه عمومی حقوقی (خانواده) دادگستری شهرستان کرج  دادنامه شماره : ...........

خواهان : آقای .......... با وکالت ......... به نشانی .................

خوانده : خانم .......... به نشانی ............

خواسته : تقسیط مهریه

رای دادگاه : در خصوص دادخواست آقای .......... فرزند ........ با وکالت ........ به طرفیت خانم .......... فرزند ......... به خواسته صدور اعسار از پرداخت یکجای مهریه و درخواست تقسیط  آن موضوع دادنامه ......... مورخ 90/9/17 که طی آن خواهان به پرداخت مهریه خوانده به تعداد چهارصد عدد سکه تمام بهار آزادی محکومیت حاصل نموده است. نظر به اینکه خوانده در دفاع از خود اعلان نموده خواهان مدیرعامل شرکت ........ در جاده قدیم تهران کرج می باشد و از حقوق و مزایای متنابهی برخوردار است لکن مشارالیها (زوجه) فیش حقوقی وی را مشاهده نکرده است و خواهان نیز به این موضوع اذعان نموده است لذا دادگاه خواسته خواهان را مصون از تعرض ندانسته و به استناد ماده 197 ق آ د د ع و ا  در امور مدنی حکم به بطلان دعوی خواهان صادر و اعلام می دارد رای  صادره حضوری و ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم تجدیدنظر استان البرز می باشد.

رئیس شعبه 22 دادگاه خانواده کرج

 

 

مشاوره و اخذ راهنمایی از وکیل متخصص دعاوی خانواده

مطالب مرتبط با اعسار و تقسیط مهریه :

1- آیا مهریه فقط تا 110 سکه قابل مطالبه است؟

2- تقویم مهریه به نرخ روز

3- اعسار از پرداخت مهریه تقسیط مهریه

4- نمونه دادخواست مطالبه مهریه و توقیف اموال

5- نحوه و سقف مطالبه مهریه ، 110 سکه

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.