X
منشا نزاع و درگیری در جامعه

 منشا نزاع و درگیری در جامعه

یکی از مباحثی که به طور نظری در علم حقوق مورد بحث قرار می گیرد منشاء بروز جرائم است.مثلا بدیهی است که منشاء بروز رشوه فقر فرهنگی و ضعف مدیریت و پیچیدگی پروسه اداری است و یا همه می دانند که منشاء بروز سرقت رواج بداخلاقی و سبک شمردن حقوق افراد و تا حد زیادی فقر است و نیز ثابت شده منشاء بروز جرائم مرتبط با مواد مخدر ناآگاهی و سطح کم تحصیلات و مشکلات اقتصادی است.بطور خاص این منشاء در مورد نزاع و درگیری در جامعه و بین دو فرد نا آشنا و غریبه به طور آنی و بر سر مسائل پیش پا افتاده ،مشکلات عصبی و عدم آموزش و پایین بودن سطح تحصیلات است.البته اگر نتوان بی شعوری را منشاء مستقلی برای بسیاری از جرایم و مصادیق تضییع حق در نظر گرفت!!!

  |  
بازدید: 2030
  |  
امتیاز: Article Rating

بررسی اجمالی نزاع و درگیری در جامعه

می توان ناتوانی در گفت‌وگو در بین آحاد جامعه را منشاء نزاع و درگیری‌ دانست و از این رو فرهنک سازی در این راستا ضروری به نظر می رسد.

فراهم‌سازی بستر و زمینه گفت‌وگو در بین جامعه مهمترین و اساسی‌ترین راهکار کاهش جرائم بوده و اگر این مهم اتفاق بیفتد قطعاً در کاهش جرائم و حجم پرنده‌های وارده به چرخه دادگستری بسیار تاثیرگذار است.

دستگاه‌های فرهنگی و رسانه‌ها باید عموم مردم را به سوی حل اختلافات با گفت‌وگو سوق دهند نه با پرخاشگری و درگیری فیزیکی،بسیاری از پرونده‌ها می‌تواند با یک گفت‌وگوی ساده حل و فصل شود، اما به دلیل ضعیف بودن فرهنگ گفت‌وگو در بین آحاد جامعه به درگیری، نزاع، تشکیل پرونده و دعواهای کیفری و حقوقی تبدیل می‌شود.

سوق‌دهی اشخاص به سوی مادی‌گرایی بسیار خطرناک بوده و اگر افراد در زندگی به معنویت توجه کنند قطعاً جرائم امروزی که به دلیل مادی‌گرایی به وقوع می‌پیوندد کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

عدم آمادگی فرهنگی مردم برای روش زندگی جدید مانند آپارتمان‌نشینی از دیگر زمینه‌های به وجود آمدن جرائم است و محدود کرن افرادی که در جاهای باز و آزاد زندگی کرده‌اند در جای کوچک بسیار سخت بوده و همین خرده فرهنگ‌های مختلف باعث به وجود آمدن درگیری‌ها و تشکیل پرونده در محاکم قضایی می‌شود.

 می توان خلاء فرهنگی را دلیل بسیاری از درگیری‌ها، نزاع‌ها و مسائل حاشیه‌ای در جامعه عنوان کرد. همه چیز با کنترل پلیسی حل نمی‌شود، بلکه کنترل عرفی بسیار کارآمدتر و کارسازتر بوده و باید مناطق جرم‌خیر به صورت استراتژیک تحلیل شود و علت‌های آن برررسی و در راستای مقابله با آن برنامه دقیق و کارآمد پیاده شود.

 

  • جهت مطالعه مطلبی مفصل در خصوص جرم نزاع و ضرب و جرح عمدی اینجا کلیک کنید.
  • جهت مشاوره و اخذ راهنمایی از وکیل متخصص دعاوی کیفری اینجا کلیک کنید.

 


مطالعه مطالب مرتبط:

1- رای دادگاه ایراد ضرب و جرح عمدی

2- جرایم توهین و تخریب در قانون مجازات

3- جرم قذف و مجازات قذف، حد قذف

4- آدرس دادسراهای شهر تهران(نشانی جدید)

5- مراحل رسیدگی به پرونده های کیفری در دادسرا و دادگاه

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
2.23 از 5 (22 امتیاز)
اشتراک گذاری
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.