تاریخ انتشار: پنجشنبه 04 اردیبهشت 1399
مراحل انجام طلاق توافقی توسط وکیل متخصص طلاق

 مراحل انجام طلاق توافقی توسط وکیل متخصص طلاق

یکی از رایج ترین و متداول ترین و در عین حال راحت ترین راه های انجام طلاق، طلاق توافقی یا طلاق مبتنی بر توافق زن و شوهر است.در قانون و شریعت به این نوع طلاقف طلاق خلع یا مبارات گفته شده است و واژه طلاق توافقی یک وازه عامیانه و عرفی است.در ادامه مطالب تلاش شده است مراحل انجام طلاق توافقی و یک نمونه پرونده عملی جهت استحضار و اطلاع مخاطبان گرامی آورده شود.

امتیاز: Article Rating

 

مراحل عملی طلاق توافقی

1- زوجین به عنوان اولین قدم از مراحل انجام طلاق توافقی باید بر سر مسائل مشترک صحبت و مذاکره نمایند و به نتیجه کلی در مورد طلاق توافقی برسند.

2- دومین مرحله از مراحل انجام طلاق توافقی مراجعه به مرکز مشاوره و غربالگری بهزیستی و شرکت در جلسات مشاوره خانواده با روش و در مواعدی که به ایشان اعلام می شود ( 6 جلسه با فاصله 10 روز و جمعاً به مدت 2 ماه) می باشد.

3- سومین مرحله از مراحل انجام طلاق توافقی مراجعه به دفتر خدمات قضایی و ثبت دادخواست طلاق توافقی یا طلاق خلع یا طلاق مبارات است.زوجین پس از پایان مراحل مشاوره و غربالگری و دریافت گواهی شرکت در ان جلسات و نظریه مشاور خانواده و روانشناس مبنی بر عدم امکان سازش به دفتر خدمات قضایی مراجعه نموده و با ضمیمه کردن مدارک لازم برای طلاق توافقی مراحل طلاق توافقی را استارت زده و شروع می نماید.

4- پس از ثبت درخواست و ارجاع آن به دادگاه خانواده صالح بعد از چند روز با تعیین شعبه برای زوجین پیامکی حاوی شماره شعبه ، شماره پرونده ارسال می شود و در صورتی که پرونده کامل بوده باشد وقت رسیدگی هم تعیین می شود و اگر پرونده کامل نباشد اخطار رفع نقض صادر می شود.

5- مرحله دیگر از مراحل انجام طلاق توافقی شرکت در جلسه رسیدگی دادگاه است.قاضی دادگاه خانواده توافقات طرفین را در صورتجلسه دادگاه می نویسد و زوجین جهت انجام پروسه داوری به داور ارجاع می شوند.

6- پس از انجام داوری و اعلام نتیجه آن شعبه رسیدگی کننده، قاضی اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش نموده و طرفین با اخذ گواهی قطعیت از شعبه مربوطه و زوجه با انجام آزمایش عدم بارداری و دریافت پاسخ آن، زن و شوهر به اتفاق به دفترخانه طلاق جهت اجرای صیغه طلاق مراجعه می نمایند.

7- در صورتی که زن و شوهر خود بخواهند مراحل طلاق توافقی فوق را طی کنند در سریع ترین حالت یک پروسه زمانی 3 ماهه را باید در نظر بگیرند.

8- اگر یک وکیل متخصص طلاق توافقی داشته باشید ممکن است مراحل فوق در زمانی خیلی خیلی کوتاهتر و بدون اینکه نیاز به حضور و دخالت و درگیری شما با هیچ یک از مراحل فوق باشد پروسه طلاق توافقی را طی نمایید.

9- ما در دفتر وکالت دادگران طلاق توافقی را در سریع ترین زمان و با منصفانه ترین دستمزد ممکن و متصور با توجه به کارهای انجام شده برای شما مدیریت و پیگیری خواهیم نمود.

 

 

مراحل یک پرونده طلاق توافقی

برگ دادخواست به دادگاه نخستین                                    

خواهان : بهروز .......  نام پدر: ........ به نشانی: تهران ...................................

خوانده : طوبی ........... نام پدر: ......... به نشانی: تهران ....................................

وکیل یا نماینده قانونی : مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری به نشانی تهران : یوسف آباد 

خواسته : صدور گواهی عدم امکان سازش

دلائل ومنضمات دادخواست:

1- رونوشت مصدق سند نکاحیه

2- رونوشت مصدق شناسنامه وکارت ملی زوجین

3- وکالتنامه

شرح دادخواست:

ریاست محترم دادگاه
با سلام و تقدیم احترام
به استحضار عالی می رساند آقای بهروز ....... و خانم طوبی ........ در تاریخ 07/11/78 در دفتر ازدواج شماره 100 مشهد طی سند نکاحیه شماره 143089 با مهریه 200 سکه تمام بهارآزادی به عقد دائم یکدیگر درآمده اند و حاصل ازدواج مشترک یک فرزند به نام امیرحسین 8 ساله است اکنون به دلیل عدم سازش، توافق بر طلاق نموده اند و تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش را از محضر محترم دادگاه دارند و زوجه کلیه حقوق قانونی خویش را به زوج بذل نموده است. لذا مستدعی است حکم مقتضی را در این خصوص صادر فرمائید.

 

 

 

رای دادگاه خانواده در خصوص طلاق توافقی

بتاریخ : 90/09/12             کلاسه پرونده : 90099…..1434    شماره دادنامه : 1780 ......90099
مرجع رسیدگی : شعبه 258 دادگاه عمومی حقوقی(خانواده) مجتمع قضایی شهید مفتح
خواهان  : آقای بهروز ................. با وکالت آقای مسعود محمدی به نشانی: یوسف آباد – ابن سینا
خوانده : خانم طوبی .................. با وکالت......................................به نشانی : یوسف آباد – ابن سینا
خواسته: طلاق توافقی

رای دادگاه
در خصوص دادخواست آقای بهروز ................. با وکالت آقای مسعود محمدی فرزند: ....... و طوبی .......... با وکالت ..................................فرزند: ......... به خواسته صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق با توافق یکدیگر، با توجه به اینکه زوجین حسب مندرجات سند نکاحیه شماره 904781 دفتر رسمی ازدواج شماره 10 مشهد در مورخ 78/11/7 به عقد دائم درآمده اند و علی رغم سپری شدن حدود دوازده سال ازعقد و اینکه طرفین فاقد فرزند مشترک می باشد به دلیل عدم تفاهم در زندگی مشترک متفقا اصرار بر طلاق دارند و زوجه از کل حقوق مالی خود اعم از مهریه و نفقه ایام عده و نحله و اجرت المثل و غیره که بر ذمه زوج بوده کلیه مهریه،نفقه،اجرت المثل را زوجه به زوج بذل می نماید و ادعائی علیه شوهرش ندارد و زوج نیز با قبول بذل حاضر به مطلقه نمودن زوجه گردیده است و جهیزیه زوجه نیز توافق حاصل است و زوجین فرزند مشترک نیز ندارند و با توجه به وضعیت زوجه و اظهارات ایشان در جلسه رسیدگی و حسب گواهی پزشکی که در پرونده مضبوط است زوجه اقرار می دارد که باردار نمی باشد النهایه چون نصایح دادگاه و سعی و تلاش داوران نیز موثر در سازش و آشتی زوجین نبوده و امکان ادامه زندگی مشترک بین ایشان عملا منتفی بوده، لذا دادگاه مصلحت را در وقوع طلاق دانسته و مستندا به بند یک ماده 8 قانون حمایت خانواده و ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق،حکم بر عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق از نوع خلع نوبت اول را صادر و اعلام می نماید تا زوجین با مراجعه به یکی از دفاتر رسمی طلاق نسبت به اجرای صیغه شرعی طلاق و ثبت آن اقدام نمایند. مدت اعتبار این گواهی سه ماه است و این رای حضوری بوده و ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران می باشد.

 

مطالب مرتبط با موضوع طلاق توافقی :

1- طلاق توافقی، شرایط، مراحل، مدارک لازم

2- وکالت در طلاق توافقی، وکالتنامه طلاق

3- مراحل رسیدگی به دعوای طلاق توافقی

4- دلایل و موارد 9 گانه طلاق به درخواست زن

5- چگونه یک وکیل خوب و مجرب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.