X
قتل با انگیزه سرقت - مجازات قاتل

 قتل با انگیزه سرقت - مجازات قاتل

جواني که مردي را با ضربات چاقو به قتل رسانده بود در بازسازي صحنه جنايت خود،ادعاهاي قبلي خود درباره انگيزه جنايت را دروغ خواند و گفت: انگيزه اصلي من از ارتکاب اين جنايت سرقت بود که آن هم فقط توانستم يک گوشي تلفن همراه سرقت کنم.

  |  
بازدید: 2493
  |  
امتیاز: Article Rating

 

نمونه پرونده عملی قتل با انگیزه سرقت 

ظهر بيست و يکم آذرماه گذشته، ماموران پليس راه در محور مشهد - چناران يک دستگاه وانت نيسان را به خاطر تخلف از مقررات راهنمايي و رانندگي متوقف کردند. هنگامي که راننده وانت قصد داشت براي نشان دادن مدارک خود به ماموران پليس راه، از خودرو پياده شود يکي از سرنشينان خودرو به زبان ترکي از راننده خواست تا ماجراي سطل زباله مشکوک را به ماموران اطلاع دهد.

راننده نيز در حالي که وانمود مي کرد درحال گفت وگو با ماموران به خاطر تخلف راهنمايي و رانندگي است به ماموران پليس راه گفت: يکي از سرنشينان، خودرو وانت را براي انتقال مقداري وسايل و لوازم به جاده چناران کرايه کرد اما او يک سطل زباله بزرگ چرخ دار را که بسيار سنگين است بار وانت کرد درحالي که از اين سطل بوي تعفن خيلي شديدي به مشام مي رسد اطراف آن نيز به طرز مشکوکي با چسب بسته شده است.

مامور پليس راه نيز به بهانه بررسي شماره خودرو به عقب وانت رفت و با مشاهده لکه هاي خون روي سطل زباله، ماجرا را به ماموران کلانتري فردوسي اطلاع داد. دقايقي بعد وقتي ماموران انتظامي سرنشينان خودرو را به کلانتري هدايت کردند و در سطل زباله را گشودند ناگهان جسد مردي حدود ۳۵ساله نمايان شد که آثار ضربات متعدد چاقو بر نقاط مختلف بدنش مشهود بود.

با کشف اين جسد، ماموران موضوع را به قاضي موحدي راد (قاضي ويژه قتل عمد) اعلام کردند و بدين ترتيب تحقيقات در اين باره آغاز شد تا اين که يکي از سرنشينان خودرو وانت که صاحب بار بود به ارتکاب جنايت اعتراف کرد. اين جوان ۲۵ساله گفت: راننده و ۲ کارگر ديگر نقشي در قتل ندارند و من آن ها را براي حمل بار اجير کرده بودم. متهم اين پرونده در بازجويي هاي مقدماتي درباره انگيزه جنايت خود ادعا کرد: با مقتول رفت و آمد داشتم و يک شب که در منزل او خوابيده بودم احساس کردم نگاه هاي او هوس آلود است به همين دليل تا صبح تحمل کردم اما روز بعد با خوراندن تعدادي قرص خواب آور او را با ضربات چاقو به قتل رساندم.

 

 

پس از انجام تحقيقات ابتدايي پرونده، متهم به قتل صبح روز پنج شنبه گذشته درحالي که توسط کارآگاهان پليس آگاهي خراسان رضوي حفاظت مي شد به محل ارتکاب جنايت واقع در بولوار هفت تير مشهد منتقل شد و در حضور قاضي ويژه قتل عمد به بازسازي صحنه جنايت پرداخت. در آغاز بازسازي صحنه قتل سروان حميدي فر (افسر پرونده) توضيحاتي را درباره اعترافات متهم و سرقت يک دستگاه گوشي تلفن همراه توسط وي ارائه کرد. پس از آن مقام قضايي با تفهيم موادقانوني به متهم که بايد مواظب اظهارات خود باشد و حقيقت ماجرا را بيان کند از وي خواست جزئيات اين حادثه را در مقابل دوربين قوه قضاييه تشريح کند.

 اين جوان ۲۵ساله پس از معرفي خود گفت: از حدود يک ماه قبل پدرم به خاطر اين که فکر مي کرد من معتاد هستم مرا از خانه طرد کرد و گفت: ديگر حق نداري به خانه بيايي؟ من هم که جا و مکاني نداشتم با کارگران ساختماني که در اتاقک نگهباني يک پروژه ساختماني در نزديکي محل سکونت مقتول زندگي مي کردند آشنا شدم و چند شب را نزد آن ها سپري کردم تا اين که بيمار شدم و تب و لرز شديدي مرا فرا گرفت. آن روز جوان ۳۵ ساله (مقتول) نزد من آمد و مرا به منزل خودش برد. او مي گفت: با همسرش اختلاف دارد و خانواده اش از مدتي قبل او را ترک کرده اند.

وقتي متوجه شدم کسي به منزل اين جوان ۳۵ ساله رفت و آمد ندارد تصميم به سرقت از منزل وي گرفتم به همين دليل هم روز بعد تعدادي قرص خواب آور را که از داروخانه تهيه کرده بودم به وسيله آبميوه به او خوراندم وقتي او به خواب عميق فرو رفت و از اين موضوع مطمئن شدم با ضربات چاقو او را به قتل رساندم و جسد را داخل اتاق کشيدم و همه خون ها را پاک کردم.

پس از آن هم يک گوشي تلفن همراه از منزل او سرقت کردم و دوباره شبي را کنار کارگران اتاقک نگهباني سپري کردم. پس از آن تصميم گرفتم جسد را مثله کنم تا براي حمل راحت تر باشد اما با ابزاري که داشتم نتوانستم اين کار را انجام بدهم به همين دليل هم با فروختن گوشي تلفن همراه يک سطل زباله چرخ دار خريدم و با اجير کردن چند کارگر يک وانت کرايه کردم تا جسد را در جايي پنهان کنم که در پليس راه دستگير شدم.

وي در ادامه اعترافاتش مدعي شد: شب وقوع قتل، مقتول شيشه مصرف کرد و من هم همراه او شيشه کشيدم ولي نقشه قتل را از قبل طرح کرده بودم. وي در پاسخ به سوال مقام قضايي که پرسيد اما شما در اعترافات اوليه خود مسائل ديگري را عنوان کرديد، اکنون چه مي گوييد؟ گفت: آن زمان دروغ گفتم! در واقع انگيزه اصلي من سرقت بود چون نه جا و مکاني داشتم نه پولي که خرج کنم.

بنابراين گزارش، پس از اعترافات متهم در محل وقوع قتل، قاضي ويژه قتل عمد، دستور پايان بازسازي صحنه جنايت را صادر کرد و بدين ترتيب متهم اين پرونده جنايي براي سير مراحل قانوني روانه زندان شد.
 

 

مطالب مرتبط با قتل و سرقت:

1-انواع قتل عمد و بازخوانی یک پرونده قتل واقعی

2-قصاص نفس، قصاص عضو و شرایط قصاص

3- بازخوانی یک پرونده قتل عمد وکیل کیفری

4-نمونه شکوائیه و رای دادگاه کیفری، سرقت

5-تعریف سرقت و انواع آن

 

 

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
2.15 از 5 (20 امتیاز)
اشتراک گذاری
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.