X

 عزل وکیل - تاثیر عزل - خبر عزل

عزل وکیل - تاثیر عزل - خبر عزل

قاعده کلی این است که عقد وکالت (اعم از وکالت مدنی ورسمی یا وکالت دادگستری) از جمله عقود جایز است.جایز به این معنا که هر یک از طرفین هر وقت بخواهند می توانند از ادامه جریان عقد انصراف دهند.به اقدام وکیل در توقف اثر عقد استعفا و به اقدام موکل عزل گفته میشود.مگر اینکه وکالت ضمن عقد لازمی شرط شده باشد و یا طرفین با توافق حق عزل را ساقط نموده باشند.در هر حال عزل وقتی اتفاق می افتد که خبر عزل به وکیل رسیده باشد و تا قبل از رسیدن خبر عزل اقدامات وکیل موثر و معتبر است.در صورت تردید در اینکه خبر عزل رسیده یا نه اگر موکل و مدعی نتواند آن را اثبات نماید، اصل بر عدم وصول عقد و اعتبار اقدامات وکیل است.

  |  
بازدید: 8082
  |  
امتیاز: Article Rating

 

عزل وکیل وکیل دادگستری 

مرجع رسیدگی : شعبه 25 دادگاه حقوقی یک تهران

خواهان : علی اکبر

خوانده : عباس

گردشکار :

1- خواسته علی علیه آقای عباس که در دادخواست تسلیمی وی به دادگاه حقوقی دو تهران ثبت شده تحت شماره ..... انعکاس یافته اعلام بی اعتباری صلحنامه رسمی ....... می باشد.مشارالیه در توجیه خواسته خویش توضیح داده(بطور خلاصه) که اولا در وکالتنامه ....... به برادرش آقای عباس وکالت داده تا بتواند حقوق متعلق به وی در چاه آب حقر شده براساس پروانه ...... را به هرکس از جمله خودش و با قید و شرط صلح نماید.حال آنکه در صلحانه رسمی .......... مورد صلح عبارت بوده از حقوق متعلق به وی از چاه آب حفر شده براساس پروانه شماره ....... که بدیهی است آقای عباس در این مورد وکالتی نداشته است.ثانیا صلحنامه رسمی مزبور بعد از اعلام عزل وکیل بوده و نامه تسلیمی به اداره ثبت رباط کریم ژاندارمری رباط کریم دلالت برآن دارد.

2- دادگاه حقوقی دو تهران در رسیدگی ماهیتی به دعوی آقای عباس را از طریق نشر آگهی دعوت که وی در جلسات دادرسی حضور نیافته و لایحه ای نیز ارسال نداشته و طبعاً دفاعی در مقابل دعوی صورت نگرفته است اما دادگاه رأسا پس از استعلام از دفتر خانه های مربوطه مبنی براینکه آیا اعتبار وکالتنامه و صلحانه رسمی مستند دعوی به قوت خود باقی است یا نه نهایتاً بموجب دادنامه ....... قرار رد دعوی را صادر نموده است.دادگاه اجمالا استدلال کرده که اولا مراتب اعتبار صلحنامه رسمی ......... از جانب دفترخانه تنظیم کننده آن تأثیر شده ثانیا عزل وکیل در 5/6/1365 و بموجب سند رسمی 70716-1/6/1365 صورت گرفته که موخر بر تنظیم صلحنامه رسمی 133834 و ابلاغ مراتب عزل به وی انجام پذیرفته است و لذا اثری در اعتبار صلحنامه رسمی ندارد.

3- آقای علی اکبر محکوم علیه از رأی صادره تجدید نظرخواهی نموده که پرونده امر به این شعبه ارجاع و تحت رسیدگی واقع شده است.دادگاه استعلام از سازمان آب منطقه ای تهران را در مورد پروانه های ......... و .......... که در وکالتنامه رسمی و صلحنامه رسمی بدانها اشاره شده مقتضی دانسته است تا با یکدیگر تطبیق نماید سازمان مزبور پاسخ ......... را ارسال داشته که ضمیمه آن فتوکپی پروانه بهره برداری از چاه بشماره ............ می باشد.در ذیل پروانه مزبور اشاره شده که پروانه تجدیدی متن بموجب درخواست مورخ 1398/07/12 متقاضی و گزارش مورخ 15/9/1348 کارشناس صادر و پروانه شماره 250/5284/7154-1/4/1348از درجه اعتبار ساقط است.

4- در جریان دعوی(در این مرحله) آقای عباس بعنوان تجدیدنظر خوانده لایحه ای داده که بشماره 1649-3/5/1372 ثبت شده و در جلسه دادرسی نیز حاضر شده و اجمالا دفاع نموده که دعوی قابلیت پذیرش را ندارد.زیرا اولا شماره پروانه چاه آبی که در صلحنامه ذکر شده همان است که در پرونده جدید نیز بدان اشاره گریده ثانیا صلحنامه 133834 در زمانی تنظیم شده که اعتبار وکالتنامه رسمی 15496 باقی بوده و گواهی دفترخانه تنظیم کننده آن نیز دلالت برآن دارد.

5- دادگاه از بررسی محتویات پرونده خصوصا اظهارات اصحاب دعوی و نیز اسناد رسمی تنظیمی و همچنین پروانه بهره برداری از چاه آب به نتایج زیر دست می یابد.

الف- به دلالت عبارات مندرج در قسمت پایانی پروانه بهره برداری از چاه بشماره .......... با صدور پروانه مزبور پروانه قیل که بشماره ......... بوده از درجه اعتبار ساقط شده و در نظر دادگاه این به معنای آن است که شماره پروانه چاه آب مورد نظر در صلحنامه رسمی مربوط به همان چاهی است که شماره پروانه آن بعداً به ........... تغییر یافته است.

ب- هر چند اوراق ارائه شده از جانب تجدید نظر خواه از جمله فتوکپی نامه 1990-13/6/1365 ثبت رباط کریم شهریار به پاسگاه ژاندارمری آن محل حکایت از مراجعه تجدید نظرخواه به مرجع مزبور برای عزل وکیل خود یعنی آقای عباس دارد اما در نظر دادگاه صرف این اقدام تجدیدنظرخواه کافی بر زائل شدن سمت آقای عباس به عنوان وکیل نمی تواند باشد زیرا علاوه براینکه عزل وکیل مزبور رسماً به موجب سند 70716-1/6/1365 و بعد از اقدام وکیل به مورد وکالت و تنظیم صلحنامه رسمی 133834 صورت گرفته اساسا مطابق ماده 680 قانون مدنی مادام که خبر عزل وکیل به وی و اصل نشده تمام اموری که مشارالیه در حدود وکالت خود انجام بدهد نسبت به موکل نافذ است.بنابراین برفرض هم که مراتب عزل وکیل در 14/5/1365 (چهار روز قبل  از تنظیم صلحنامه رسمی) به ثبت رباط کریم شهریار اعلام شده باشد مؤثر در مقام نبوده و موجب بی اعتباری صلحنامه تنظیمی نیست.

ج- هرچند دادنامه 520-29/5/1369 صادره از شعبه 71 دادگاه حقوقی دوتهران از جهت استناد به تائید یه های صادره از دفترخانه های تنظیم کننده اسناد رسمی راجع به صلحنامه رسمی و همچنین از جهت صدور قرار به جای انشای حکم متضمن ایراداتی است اما نتیجه ای که دادگاه نهایتاً بدان دست یافته صحیح است.اینکه با توجه به مراتب فوق از آنجا که دادگاه رسیدگیهای انجام شده را کافی برای صدور رأی تشخیص می دهد لذا به صدور آن بشرح آتی مبادرت می ورزد.

 

 

 

مطالب مرتبط با عزل وکیل:

1- لایحه جامع وکالت دادگستری

2- وکیل در یوسف آباد، فاطمی، میدان گلها

3- فواید داشتن وکیل در پرونده های حقوقی

4- چگونه یک وکیل دادگستری خوب و با تجربه انتخاب کنیم؟

 

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
2.42 از 5 (19 امتیاز)
اشتراک گذاری
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دسته بندی مطالب و مقالات

Skip Navigation Links.

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.