X

 ضرورت داشتن اطلاعات حقوقی توسط افراد جامعه و مشاوره با وکیل

ضرورت داشتن اطلاعات حقوقی توسط افراد جامعه و مشاوره با وکیل

تجربه و تخصص یک وکیل زبده در حرفه خود موجبی است جهت بهره مندی از کمک و مشاوره با وکیل او در خصوص مسائل حقوقی. با این حال داشتن درک ابتدایی از قوانین و آشنایی با مسائل حقوقی توسط افراد عادی جامعه خالی از لطف نبوده و از جهات مختلف می تواند کمک کننده باشد.

 

  |  
بازدید: 2553
  |  
امتیاز: Article Rating

 

ضرروت داشتن اطلاعات حقوقی توسط افراد عادی جامعه

اصلی ترین علت داشتن اطلاعات حقوقی توسط افراد عادی آشنایی با حق و حقوقشان پیش از بوجود آمدن یک درگیری قضایی و حقوقی می باشد که این امر خود منجر به صرفه جویی در وقت و هزینه ی افراد می گردد.
دلیل دیگر این است که کمتر شخصی وجود دارد که دچار کشمکش حقوقی در زندگی خود نگردیده باشد. در این شرایط، هر حرف، نوشته یا امضا که از حساسیت بیشماری برخوردار است می تواند در صورت اشتباه بودن ضرر جبران ناپذیری را به حقوق افراد وارد سازد. به همین خاطر بهتر است افراد در حد عمومی اطلاعات اولیه ای در خصوص مسائل حقوقی داشته باشند تا در شرایط حساس بتوانند نسبت به منافع خود هشیارتر عمل نمایند.
نکته ی دیگر این است که هنگامی که شخص اطلاعاتی در مسائل حقوقی حداقل در زمینه ی مشکل خود داشته باشد، می تواند آن را معیاری جهت بررسی میزان سلطه و تخصص مشاوره ی حقوقی قرار داده و نسبت به علم شخصی متخصصی که او را راهنمایی می کند آگاه گردد. البته این مسئله در صورتی است که اطلاعات فرد عادی صحیح بوده و از روش های درست بدست آمده باشد.

 

روش های کسب اطلاعات حقوقی توسط افراد عادی

بطور کلی راه های کسب اطلاعات حقوقی همانند کسب اطلاعات در سایر زمینه ها می باشد که عبارتند از:
1- مطالعه ی کتب حقوقی
2- مطالعه و بررسی متن قوانین و مقررات
3- جستجو مطالب حقوقی در اینترنت 
4- دنبال کردن وبسایت یا صفحات شخصی که حاوی اطلاعات حقوقی هستند
 با این وجود، روش های نامبرده علاوه بر اینکه وقتگیر می باشند، با توجه به وسعت حوزه های حقوقی و حجم زیاد مطالب در هر موضوع حقوقی، بهره مندی از مشاوره ی حقوقی یکی از آسان ترین و پرسرعت ترین راه ها بشمار می آید. همچنین این روش کاملا تخصصی و در حوزه ای که شخص خواهان کسب اطلاعات در آن است بوده و یک مشاور ماهر می تواند دیدی جامع و کامل در اختیار فرد قرار دهد.

 

راه های مشاوره و ارتباط با وکیل دادگستری جهت کسب اطلاعات حقوقی

موسسات حقوقی و دفاتر وکالت با ایجاد صفحات مجازی و وبسایت های حقوقی مختلف اقدام به ارائه خدماتی نظیر پست‌ها و مطالب حقوقی، مشاوره حقوقی آنلاین و … می ‌نمایند  که با مراجعه به این صفحات و مطالعه ی برخی مطالب حقوقی می توان از میزان دانش حقوقی و تسلط مشاور و مشاوران یک موسسه حقوقی اطلاع کسب نمود.

سپس می توان با خود مشاور یا وکیل در خصوص مشکل حقوقی پش آمده صحبت نمود و از تخصص او دیدی جامع بدست آورد و با اطمینان بیشتری دست به انتخاب زد.
روش دیگر مراجعه حضوری به دفتر وکلا و اخذ راهنمایی از آن هاست که زمانگیر می باشد. بنابراین بهتر است ابتدا از طریقی که بیان شد بصورت غیرحضوری نسبت به دانش او اطلاعات کسب نمود و سپس جهت دریافت راهنمایی بیشتر حضورا به دفتر او مراجعه کرد.

 

مصاحبه با یکی از مسئولان کانون وکلا در این خصوص 

رییس کل دادگستری استان کرمان، ضعف اطلاعات حقوقی و قضایی را یکی از کاستی‌های مهم جامعه امروز برشمرد و گفت: با توسعه آگاهی‌بخشی به مردم درباره مسایل حقوقی و قضایی، جامعه قانونمند و شهروندان قانون‌مدار خواهیم داشت. 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، حجت‌الاسلام والمسلمین علی توکلی اظهار کرد: در صورتی که قانون ثابت می‌ماند و به خوبی نیز اجرایی می‌شد و با شیوه های متنوع از جمله استفاده از رسانه‌ها، منابر و تریبون‌ها به مردم اطلاع‌رسانی می‌شد، بی‌شک امروز مردمی قانون‌دان و قانونمند داشتیم. 
وی تاکید کرد: اطلاع‌رسانی حقوقی و قضایی به منظور تحقق بهداشت قضایی در جامعه باید جایگزین تحلیل‌های سیاسی تکراری، سرگرمی‌های بی‌فایده و خط و نشان کشیدن برای دیگران شود تا به مرور زمان، کاستی‌های روابط اجتماعی شهروندان برطرف شود. 
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که هر فرد بداند که در روابط اجتماعی خود اعم از اقتصادی، بهزیستی، ازدواج ، شراکت و تمامی رفتارها چه باید بکند، به یقین جامعه‌ای آرام‌تر و با مشکلات و معضلات کمتر خواهیم داشت و به تبع آن آرامش و آسایش بیشتری نیز در زندگی مردم ایجاد خواهد شد. 
این مقام قضایی با اشاره به اینکه افزایش اطلاعات حقوقی و قضایی مردم، سطح توقع و انتظار آن‌ها از دستگاه قضایی را کاهش خواهد داد، عنوان کرد: مدیریت کشور پس از اجرای چهار برنامه پنج ساله به این نتیجه رسیده که بخشی از مشکلات مردم و ورود بیش از حد پرونده به دادگستری‌ها ناشی از ضعف اطلاعات حقوقی و قضایی آن‌هاست و بر لزوم تغییر نگاه‌ها و توجه بیشتر به بهداشت قضایی تاکید کرده است. 
وی گفت: تجربه‌ها نشان داده که اگر مردم به عواقب معاملات تجاری، ازدواج‌های خود، زندگی شهرنشینی، آپارتمان نشینی و سایر حوزه‌های زندگی فردی و اجتماعی، توجه داشتند و به بایدها و نبایدهای آن توجه کرده و حد و مرزها را رعایت می‌کردند، کمتر گرفتار اختلاف و تنش می‌شدند. 
رییس کل دادگستری استان کرمان، تغییرات پی در پی قوانین، آیین‌نامه ها و دستورالعمل‌ها را یکی از دلایل پایین بودن اطلاعات و دانسته‌های حقوقی و قضایی مردم و توسعه نیافتن این اطلاعات ذکر کرد و ادامه داد: این تغییرات گاهی به گونه‌ای است که حتی مجریان قانون را نیز دچار سردر گمی می‌کند. 
توکلی تصریح کرد: دادگستری استان کرمان در راستای توسعه بهداشت قضایی در جامعه و به منظور پیشگیری از وقوع جرایم و کاهش دعاوی حقوقی، اقدامات متنوعی از جمله حضور همکاران قضایی در مدارس، مساجد و دانشگاه‌ها را به انجام رسانده است. 
وی یادآور شد: نوع سوالاتی که در این نشست‌ها از سوی مخاطبان مطرح می‌شود، بیانگر عطش آن‌ها برای آشنایی با قوانین و مقررات است که پیگیری اداره کل آموزش و پرورش برای استمرار این نوع جلسات را می‌توان دلیل دیگری بر موثر بودن این برنامه‌ها دانست. 
توکلی اظهار کرد: معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان نیز در راستای توسعه آگاهی‌بخشی به جامعه، جلسات مختلفی را با اصناف و بخش‌های مختلف برگزار کرده است و با ارایه بروشورها و راهکارهای سهل و آسان، همگان را بر اجرای قانون ترغیب کرده است. 
رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به توفیقات خوب معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان تاکید کرد: بدون شک توسعه اطلاع‌رسانی به مردم، کاهش دعاوی و مراجعات به دادگستری و تحقق جامعه امن‌تر و آرام‌تر را به دنبال خواهد داشت.
 

معرفی مرکز توانمندسازی و  پاسخگویی قوه قضاییه

مرکز پاسخگویی، توانمند سازی و خدمات الکترونیک قوه قضاییه با هدف ارائه خدمات حقوقی به افراد عادی تشکیل گردیده و شهروندان می توانند با شماره گیری تلفن گویا 129 از خدمات این مرکز بهره مند گردند.
هنگام تماس با این مرکز، از شما خواسته می شود تا عدد مورد نظر خود را جهت دریافت هریک از خدمات زیر وارد نمایید:
• جهت دریافت مشاوره حقوقی از مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده عدد 1
• محاسبه ی مهریه عدد 2
• آشنایی با مطالب حقوقی عدد 3
• ارتباط با دفتر ارتباطات مردمی قوه قضاییه عدد 4
 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
2.09 از 5 (23 امتیاز)
اشتراک گذاری
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.