تاریخ انتشار: شنبه 12 بهمن 1398
رأی دادگاه کیفری، اتهام صدور چک بلامحل

 رأی دادگاه کیفری، اتهام صدور چک بلامحل

یکی از راههای اقدام درخصوص چک بلامحل یا چکی که دارند آن برای وصول چک به بانک مراجعه نموده و با عدم پرداخت مواجعه شده (چک برگشت خورده است) میتوان انجام داد شکایت در دادسرا و اقامه جرم صدور چک بلامحل است. در واقع با این اقدام دارنده چک صرف نظر از مطالبه وجه آن به دادسرا و دادگاه کیفری علیه صادر کننده چک اعلام جرم مینماید و مجازات آن را از مرجع رسیدگی میخواهد.

امتیاز: Article Rating

اقدامات دارنده چک علیه صادرکننده  

1- تقدیم دادخواست حقوقی، در این اقدام دارنده چک یا وکیل دادگستری او با تقدیم دادخواست مطالبه وجه چک اقدام به طرح دعوای حقوقی مطالبه وجه چک مینماید که نتیجه آن صدور حکم دادگاه به محکومیت صادرکننده و تعلق خسارت تأخیر تأدیه است.

2- در درخواست صدور اجراییه دارنده چک با مراجعه به اداره اجرای ثبت درخواست صدور اجرائیه علیه صادر کننده چک نموده و در صورت معرفی مال به دستور دایره ی اجرا، اموال صادره کننده توقیف و در صورت عدم امکان توقیف مال، به درخواست ذینفع صادرکننده چک ،ممنوع الخروج میشود.

3- اقدام کیفری و طرح شکایت کیفری اعلام جرم صدور چک بلامحل، اگر چک شرایط مندرج در ماده 13 قانون صدور چک را داشته باشد دارنده چک یا وکیل دادگستری وی میتواند علیه صادرکننده چک طرح دعوای کیفری صدور چک بلامحل بنماید.

4- مراجعه به اجرای احکام دادگستری و درخواست صدور اجراییه از اجرای احکام جهت توقیف اموال صادرکننده.این اقدام تنها در مورد چک های متحدالشکل یا به اصطلاح چک های صیادی قابل انجام است.

 

رای دادگاه کیفری درخصوص چک بلامحل 

پرونده کلاسه : ............... شعبه 1003 دادگاه عمومی (جزایی) مجتمع قضایی ولیعصر تهران      دادنامه شماره ...................               

شاکی :         آقای ............ با وکالت ..................... به نشانی ......................

مشتکی عنه : آقای .............. به نشانی ...............

اتهام :           صدور چک بلامحل

رای دادگاه:

در خصوص اتهام آقای ............ فرزند متولد 1335 دایر بر ارتکاب بزه صدور دو فقره چک بلامحل به شماره سریال های .... و ............ عهده بانک ملی جمعا به مبلغ 3,770,000,000 ریال موضوع شکایت شاکی آقای ......... با وکالت ............. که به موجب کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 12 تهران تقاضای مجازات گردیده با بررسی پرونده توجها به شکایت وکیل شاکی گزارش مامورین گواهی های عدم پرداخت صادره از سوی بانک محال علیه و شواهد و قراین موجود اتهام انتسابی به نظر محرز بوده و بر این اساس مستندا به مواد 3 و بند ج 7 و 22 قانون اصلاحی صدور چک رای بر محکومیت متهم به تحمل دو سال حبس تعزیری و محرومیت از دسته چک به مدت دو سال صادر و اعلام می گردد رای صادره حضوری و ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران می باشد.

رئیس شعبه 1003 دادگاه عمومی جزایی تهران

 

 


مطالعه مطالب مرتبط:

1- دادخواست مطالبه وجه چک و توقیف اموال

2- مطالبه خسارت دیر کرد چک وکیل چک

3- مجازات چک بلا محل وکیل دادسرا و وکیل کیفری

4- نکات مهم چک کیفری و شکوائیه و رای دادگاه

5- چک هایی که نقد نمی شوند !

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.