تاریخ انتشار: پنجشنبه 28 فروردین 1399
راه های طلاق به درخواست زن (زوجه) و مفهوم عسر و حرج

 راه های طلاق به درخواست زن (زوجه) و مفهوم عسر و حرج

زن (زوجه) در صورتی در دعوای طلاق پیروز می شود که برای درخواست خود دلیل داشته باشد و در واقع مهم ترین شرط از شرایط و راه های طلاق به درخواست زن داشتن دلیل است و چنین نیست که به صرف دادخواست طلاق، حکم موافق به نفع وی صادر شود (مانند آنچه که قانون گذار برای مرد قائل شده و حق طلاق را بی چون و چرا به وی داده است) درخواست طلاق برای زن نکات و ظرایف و پیچیدگی هایی دارد که مشورت با وکیل و انجام کار تحت نظر یک وکیل را ضروری می نماید.البته به عنوان یک دلیل نانوشته می توان به مشورت و همراهی با یک وکیل متخصص طلاق و دعاوی خانواده که خود راه بسیار موثری برای طلاق است نیز میتوان اشاره کرد.

امتیاز: Article Rating

 

مهمترین راههای طلاق به درخواست زن 

طبق ماده 1133 قانون مدنی مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون، با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را نماید. طبق این ماده مرد می تواند هر زمان که بخواهد با پرداخت کلیه حقوق مادی زن او را طلاق بدهد. ضمن آنکه آنچه در تعریف طلاق بیان شده عبارت است از: انحلال نکاح دائم با شرایط و تشریفات خاص از جانب زوج یا نماینده او. بنابراین طلاق یک عمل حقوقی یک جانبه از جانب شوهر است و ناشی از اراده زوجین نمی باشد.

گرچه طلاق حق مرد است و او برای این امر نیاز به دلیل خاصی ندارد اما قانونگذار موارد و شرایط و راه هایی را نیز برای طلاق زن در نظر گرفته که در صورت وجود آنها، زن می تواند از دادگاه درخواست طلاق نماید.

 

 

6 مورد از مهم ترین راه های طلاق به درخواست زن

1- غیبت شوهر بیش از 4 سال: هر گاه شخصی 4 سال تمام غایب مفقودالاثر باشد، زن حق طلاق خواهد داشت.

2- در صورتی که زن وکالت در طلاق داشته باشد: طرفین عقد ازدواج می توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد در ضمن عفد ازدواج یا عقد لازم دیگر بنمایند مثل اینکه شرط شود هرگاه شوهرزن دیگر بگیرد یا در مدت معینی غایب بشود یا ترک انفاق نماید یا بر علیه حیات زن سوء قصد کند یا سوء رفتاری کند که زندگی آنها با یکدیگر غیرقابل تحمل شود، زن وکیل و وکیل در توکیل باشد که پس از اثبات تحقق شرط در محکمه و صدور حکم نهایی خود را مطلقه سازد.شرایط ضمن عقد و شرایط مندرج در عقدنامه ازدواج نیز ماهیاتاً نوعی وکالت در طلاق است با این تفاوت که قاضی اول باید وجود این شرایط را احراز کند و سپس اجازه اعمال حق طلاق یا وکالت در طلاق را بدهد.

3- خودداری یا عجز شوهر از پرداخت نفقه: در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه، زن می تواند برای طلاق به حاکم رجوع کند و حاکم شوهر را اجبار به طلاق می نماید. همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه

4- عسر و حرج زوجه: مهمترین راه از راه های طلاق برای زن همین است و اشاره به موردی دارد که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند، چنانچه عسر وحرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد، زوجه به اذن حاکم شرع دادگاه طلاق داده می شود.

5- اعتیاد شوهر 

6- داشتن یک وکیل خوب برای طلاق: شاید تعجب کنید ولی اگر هیچ یک از دلایل بالا را ندارید می توانید با مراجعه به یک وکیل خوب و باتجربه و متخصص طلاق و دعاوی خانواده به خواسته و مقصود خود نزدیک شوید.به عبارت دیگر دلایل و روش های انحصاری و ویژه ای برای طلاق وجود دارد که جز یک وکیل باتجربه آنها را نمی داند و امکان بهره برداری و استفاده از آن دلایل ویژه طلاق را ندارد.

 

 

 

 

 

تعریف و مصادیق عسر و حرج 

عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد. موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه از مصادیق عسر و حرج محسوب می گردد.

الف- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه

ب- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلای وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک مجددا به مصرف مواد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه طلاق انجام خواهد شد.

ج- مکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر

د- ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفا باتوجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.

هـ- ابتلاء زوج به بیماری های صعب العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید

البته موار مندرج در بالا مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق صادر نماید.

 

 

 

 

مطالب مرتبط راههای طلاق زن: 

1- چگونه یک وکیل خوب و مجرب برای طلاق و خانواده انتخاب کنم؟

2- فهرست دعاوی خانوادگی، صلاحیت دادگاه خانواده

3- موارد درخواست طلاق برای زن

4-دادخواست طلاق زوجه رای طلاق

5- شرایط جدید طلاق توافقی 

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.