تاریخ انتشار: یکشنبه 15 تیر 1399
شکایت کیفری چک - بلامحل - برگشتی

 شکایت کیفری چک - بلامحل - برگشتی

یکی از راه هایی که دارنده چک می تواند جهت اعمال فشار به صادرکننده به آن متوسل شده و از آن طریق اقدام نماید مراجعه به دادگاه و طرح شکایت کیفری چک بلامحل است.شکایت برای چک بلامحل و اعلام جرم لزوماً دارنده را به مبلغ مورد مطالبه خود نمی رساند و گاهی ضروری است که دارنده علاوه بر اعلام جرم نسبت به تقدیم دادخواست و مطالبه وجه آن هم اقدام نماید.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 3119

 

نحوه شکایت کیفری چک بلامحل

1- شرایط طرح شکایت کیفری :

برای طرح شکایت کیفری چک می بایست دارنده چک در تاریخ مندرج در آن و یا 6 ماه پس از تاریخ مذکور به بانک مراجعه نماید و وجه آن را مطالبه نموده و چنانچه با عدم پرداخت مواجه شد، گواهی عدم پرداخت دریافت نماید و ظرف 6 ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت، با مراجعه به دادسرای محل وقوع جرم (دادسرایی که گواهی عدم پرداخت از آن صادر شده) طرح شکایت کیفری چک نماید. لازم به توضیح می باشد که منظور از دارنده چک شخصی است که برای اولین بار به بانک مراجعه و گواهی عدم پرداخت به نام او صادر شده است.

2- مرجع قضایی صالح :

مطابق رأی وحدت رویه 669-21/7/1383 هیئت عمومی دیوان عالی کشور در مورد سیستم یکپارچه بانک ها که امکان مطالبه علاوه بر شعبه افتتاح حساب در سایر شعب نیز وجود دارد، دارنده می تواند در هر شعبه که مراجعه نموده و گواهی عدم پرداخت صادر نموده نیز طرح دعوی نماید. به عبارت دیگر عنصر مادی جرم در محلی که چک با گواهی عدم پرداخت مواجه گردیده تحقق نموده است.

3-هزینه شکایت :

مطابق بند 19 از ماده 3 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب 1373 :

* تا مبلغ یک میلیون ریال : 15/000ریال                               

* نسبت به مازاد تا ده میلیون ریال : 40/000 ریال

* مازاد بر 10 میلیون ریال : 150/000 ریال

 

 

 

مطالبه وجه چک ضمن شکایت کیفری

1- نحوه ارائه دادخواست :

خواهان می بایست با دادن دادخواست به طرفیت صادر کننده و در صورت تمایل (چنانچه ظهر نویسان و یا ضامنینی وجود داشته باشند)، به طرفیت همه آنها به علاوه یک نسخه طرح دعوی نماید. علاوه بر برگ دادخواست می بایست کپی مصدق گواهی عدم پرداخت و همچنین کپی مصدق چک برگشتی ضمیمه باشد.

 

2-هزینه دادرسی : 

   - در مرحله بدوی :  تا 1 میلیون ریال : یک و نیم درصد ارزش خواسته -  نسبت به مازاد : 2 درصد ارزش خواسته

   - در مرحله تجدید نظر خواهی : 3 درصد به نسبت ارزش محکومٌ به

 

3-دادگاه صالح :

مطابق رأی وحدت رویه شماره 688 مورخ 85/4/20 هیأت عمومی دیوان عالی کشور، دارنده می تواند به دادگاه محل وقوع عقد و یا قرارداد یعنی محل صدور چک یا به دادگاه محل انجام تعهد یعنی استقرار بانک محالٌ علیه و یا با عنایت به قواعد عمومی صلاحیت نسبی موضوع ماده 11 قانون آئین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب 21/1/ 1379 برای اقامه دعوی به دادگاه محل اقامت خوانده مراجعه نماید.

 

 

 

 

مطالب مرتبط مطالبه وجه چک بلامحل :

1- موارد دفاع متهم صدور چک بلامحل وکیل چک

2- نکات مهم مطالبه وجه اسناد تجاری(سفته، چک، برات

3- بهترین راه مطالبه وجه چک وکیل متخصص چک

4- چک هایی که نقد نمی شوند !

 


 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.