X

 رابطه لایحه جامع وکالت و استقلال وکلا

رابطه لایحه جامع وکالت و استقلال وکلا

تصور این موضوع که لایحه جامع وکالت برای وکلا محدودیت ایجاد می‌کند، اشتباه  است؛ وکلا باید بدانند که با تصویب لایحه جامع وکالت، استقلال عملی وکلا از بین نمی‌رود. 

  |  
بازدید: 1979
  |  
امتیاز: Article Rating

 

 

لایحه جامع وکالت

لایحه جامع وکالت و رابطه آن با استقلال وکلا را دولت ایران تصویب کرد و کمیسیون لوایح آن را به قوه قضاییه ارسال کرد تا آخرین نظرهای تکمیلی را از مسئولان قضایی  اخذ شود.  
نظر قوه قضاییه به علت تجربه در اصلاح امور می‌تواند برای بهبود و رفع خلأ قانونی موثر باشد،اکنون این لایحه در قوه قضاییه و در انتظار بررسی و تایید مسئولان قضایی است.  
با توجه به اینکه اعضای کمیسیون تخصصی تغییر کرده و کمیسیون جدید روی کار آمده است، مدتی برای تایید و تصویب این لایحه از سوی دولت زمان صرف شد اما در نهایت کمیسیون تخصصی لوایح ، لایحه جامع وکالت را تایید و به قوه قضاییه ارسال کرد. 
 

 

حفظ استقلال وکلا حفظ 

در خصوص ابهام‌هایی که درباره لایحه جامع وکالت وجود دارد باید گفت، عده‌ای بر این گمان هستند که این لایحه دنبال محدود شدن وکلا و سلب استقلال عملیاتی آنان است در حالی که اساس تدوین لایحه مذکور بر مبنای افزایش ابزار نظارتی قوه قضاییه است تا در صورتی که تخلفی در این کانون رخ ‌دهد، با آن برخورد و از بروز مشکلات جدید و تکرار مشکلات قبلی جلوگیری شود. 
همچنین نمی‌توان نظارت بر کانون وکلا یا کانون کارشناسان حقوقی را زیر سوال برد زیرا نظارت بر عملکرد وکلا از اصول اساسی قانون است و اگر لایحه و یا طرحی در این خصوص مطرح می‌‌شود هم با هدف پیشگیری از تخلفات احتمالی در این حوزه است. در این میان عده‌ای معتقدند که لایحه جامع وکالت مغایر با قانون اساسی است و از احتمال تصویب نشدن آن در مجلس خبر می‌دهند در حالی که باید در پاسخ به این اظهارنظرها مطرح کرد که وکلای ملت به قانون مسلط هستند و می‌دانند که قوه قضاییه هم به عنوان یکی از قوای سه‌گانه مسئول نظارت بر نهادهای قضایی و حقوقی است. بر این اساس قوه قضاییه به همراه دولت در چارچوب قوانین این لایحه را ارایه کردند. 
طبق قانون، استقلال وکلا با تصویب و ابلاغ لایحه جامع وکالت خدشه‌دار نمی‌شود بلکه بیشتر جنبه نظارتی بر این نهاد حقوقی قوت می‌گیرد. 

 

آخرین وضعیت لایحه آیین دادرسی کیفری 

این لایحه ‌اکنون در مجلس بررسی می‌شود و چندین بار به شورای نگهبان ارسال و برای اصلاح دوباره به مجلس ارجاع شده است تا اینکه اکنون یک ایراد برای آن باقی مانده و آن درباره مرخصی زندانیان است. 
یکی از مواد لایحه آیین دادرسی کیفری به طور مطلق درباره زندانیان حکم صادر کرده است در حالی که مسئولان قضایی بر این اعتقاد هستند که نمی‌توان برای تمام زندانیان حکم واحد صادر کرد، به این ترتیب این بخش باید اصلاح شود. 
دلایل مختلفی در طولانی شدن تصویب لایحه آیین دادرسی کیفری نقش دارد،علاوه بر رفت و برگشت‌های فراوان این لایحه بین مجلس و شورای نگهبان، طرح آیین دادرسی الکترونیکی و طرح آیین دادرسی نیروهای مسلح به طور همزمان ارایه شد که در مجموع این دو طرح به بیش از صد ماده می‌رسید و بحثی مطرح شد که آیا دو طرح مذکور را به لایحه آیین دادرسی کیفری بیفزایند یا جداگانه بررسی کنند؟
با بررسی جزیی‌تر در کلیات لایحه و دو طرح مورد نظر نمایندگان به این نتیجه رسیدند که دو طرح قبلی یعنی طرح آیین دادرسی نیروهای مسلح و طرح آیین دادرسی الکترونیکی، از طرح‌های خاص هستند که می‌توانند در زیرشاخه لایحه عام آیین دادرسی کیفری قرار گیرند. 
در نهایت قرار بر این شد تا ایراد‌هایی که قوه قضاییه برای طرح‌های مذکور گرفته بود، رفع شوند.

 

 

مطالب مرتبط با لایحه جامع وکالت :

1- قوانین وکالت - لایحه جامع وکالت دادگستری

2- اختیارات وکیل دادگستری - وکالتنامه دادگستری

3- انتخاب و جستجو ی وکیل دادگستری خوب و با تجربه

4- آشنایی با شغل وکالت دادگستری - انواع وکیل دادگستری

 

 

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
2.21 از 5 (24 امتیاز)
اشتراک گذاری
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.