تاریخ انتشار: دوشنبه 12 خرداد 1399
اجازه انتقال سرقفلی (تجویز انتقال منافع)

 اجازه انتقال سرقفلی (تجویز انتقال منافع)

در اجاره اماکن تجاری و در مواردی که رابطه طرفین تحت حکومت قانون روابط موجر و مستأجر سال 1356 باشد انتقال مورد اجاره نیازمند تصریح در قرارداد است و در صورتی که در قرارداد این اجازه به مستأجر یا صاحب حق کسب و پیشه داده نشده باشد،وی باید برای اینکه انتقال قانونی باشد یا به محکمه مراجعه کند و یا از موجر اجازه بگیرد.

امتیاز: Article Rating

 

نکات مهم تجویز انتقال منافع (اجازه انتقال مورد اجاره)

  •   در صورتی که مستأجر مورد موضوع قانون 1356 طبق قرارداد صراحتاً حق واگذاری مورد اجاره به غیر را نداشته باشد و یا قرارداد ساکت باشد در صورت انتقال برای موجر حق تخلیه به وجود می آید.

 

  •   در صورتی که موجر به خاطر انتقال غیر قانونی مستأجر قصد تخلیه وی را داشته باشد فقط نصف مبلغ کارشناسی حق کسب و پیشه را پرداخت می کند و این ضمانت اجرایی است برای تخلف و اقدام غیر قانونی مستأجر.

 

  •   مستأجر در صورت اصرار به انتقال مورد اجاره و عدم امکان اخذ رضایت از موجر می تواند مطابق ماده 19 قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1356،دادخواست تجویز انتقال منافع بدهد.

 

  •  بر خلاف آنچه برخی تصور می کنند در خصوص امکان تغییر شغل چنین امتیازی برای مستأجر در نظر گرفته نشده است و مستأجرمتقاضی تغییر شغل نمی تواند دادخواست تجویز تغییر شغل بدهد!!!

 

  •   در صورت پذیرش انتقال از سوی دادگاه (که غالبا پذیرفته می شود) مستأجر لازم نیست مبلغی تحت هیچ عنوانی به موجر پرداخت کند پس به نفع موجرین است که در صورت مراجعه مستأجر و درخواست اجازه انتقال با وی همکاری نموده و بر سر مبلغی توافق کنند و اجازه انتقال دهند. 

 

  •  مستأجر از تاریخ قطعیت حکم 6 ماه فرصت دارد تا مورد اجاره را منتقل نماید در غیر این صورت اجازه صادره از سوی دادگاه منقضی است.

 

  •  به جهت پیچیدگی موضوع و دعاوی ناشی از مالکیت سرقفلی و حق کسب و پیشه و به طور کلی قرارداده های اجاره اماکن تجاری،توصیه می شود قبل از هر اقدامی و قبل از حضور در هر محکمه ای حتما با یک وکیل متخصص سرقفلی و قرارداد و معاملات، مشورت نمایید.

 

 

مطالب مرتبط با سرقفلی و انتقال سرقفلی :

1- تخلیه املاک تجاری و مسکونی

2- تخلیه اماکن تجاری، سرقفلی و حق کسب و پیشه

3- دستور تخلیه فوری، نمونه دادخواست و رأی

4- تخلیه اماکن تجاری، سرقفلی، حق کسب و پیشه

5- سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت وکیل سرقفلی


 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.