X

 دادخواست اداره مال غیر (ماده 306) و مطالبه حق ریشه

دادخواست اداره مال غیر (ماده 306) و مطالبه حق ریشه

اگر کسی در نبود مالک برای محافظت و جلوگیری از بروز آسیب به ملک اقدام به اداره مال غیر یا مراقبت از مال غیر (به تعبیر حقوقی اداره فضولی مال غیر) بنماید و بابت اداره و اقدامات خود از مالک نیز اذن نداشته باشد در سیستم حقوقی ما مطابق ماده 306 قانون مدنی، عمل وی محترم بوده و مستحق اجرت است. در هر حال از اینکه بگذریم این راه حل از سوی قانونگذار برای جلوگیری از سوء استفاده از اموال و املاکی است که صاحب آن به طور فوری و در شرایط فورس ماژور ملک را برای مدتی رها کرده.حق ریشه نیز حقی است که شخص بابت نگهداری، مراقبت و جلوگیری از خشک شدن درختان با این توجیه که علت تامه محافظت و مراقبت از درختان شخص صاحب حق ریشه بوده است، از مالک مطالبه می نماید.

  |  
بازدید: 3936
  |  
امتیاز: Article Rating

 

دادخواست اداره مال غیر - مطالبه حق ریشه

خواهان : نرگس ......
خوانده : اداره کل زندان های استان تهران

وکیل يا نماینده قانونی :

تعیین خواسته و بهای آن  :

1- دادخواست متقابل در خصوص پرونده کلاسه ....

2- مطالبه قیمت بنای احداثی در ملک موضوع دعوا و انشعابات آب و برق اخذ شده برای آن

3- مطالبه حقوق ناشی از تصرف و اداره ملک موضوع دعوای اصلی مطابق ماده ۳۰۶ قانون مدنی با جلب نظر کارشناس

4- مطالبه حق ريشه و حق آب و گل و حق اولویت درخصوص ملک موضوع دعوای اصلی با جلب نظر کارشناس

دلایل و منضمات :

1- مدارک راجع به اخذ انشعاب برق و آب

2- حسب تشخیص دادگاه صدور قرار معاینه محل جهت احراز هزینه های انجام شده و مصادیق نگهداری و اداره اجرای امر به کارشناس جهت تشخیص حقوق ناشی از تصرف(دستمزد و راجع به اداره مال و حق ريشه و آب و گل)

شرح دادخواست اداره مال غیر - مطالبه حق ریشه  :

ریاست محترم شعبه ۱۰۴ دادگاه عمومی

باسلام و تقدیم احترام بدینوسیله از محضر دادگاه درخواست میشود با عنایت به اینکه مورث اینجانبان کارمند سازمان زندانهای استان تهران بود و به تجویز آن سازمان از سال ‎۶٩‏ تاکنون متصرف ملک موصوف بوده ایم و به نوعی با این تصرف ملک موصوف را اداره نموده و از دخالت اشخاص سودجو و مدعی جلوگیری کرده ایم و نیز اينکه در اثر این تصرف خوانده با اثبات مدت و سابقه تصرف اینجانبان به مراجع مربوطه مراجعه نموده و تقاضای تملک و متعاقب آن در سال ۸ برای خوانده سند مالکیت صادر شده است با عنایت به سابقه تصرف اینجانبان و اداره مال موضوع دعوا و آباد نمودن آن و جلوگیری از تحجیر و تصرف آن توسط غیر و نیز ساختن بنا در ملک موصوف و اخذ انشعاب برای آن که عرف و قانون برای مورث اینجانبان به تبع آن برای ما ایجاد حق می نماید. بدینوسیله تقاضای کارشناسی و پرداخت حقوق خود را در قالب ارزش بنای موجود در ملک و دستمزد ناشی از اداره مال و حق ريشه و حق آب و گل و حق اولویت را داریم.

با تشکر و تجدید احترام

 

 

لایحه دفاعیه اداره مال غیر - مطالبه حق ریشه

محضر مقام عالی قضایی رسیدگی کننده

با سلام و تقدیم احترام

درخصوص دعوی اداره کل زندانهای استان تهران علیه اینجانبان نرگس ..... و شیما ..... ( وارث مرحوم ولی ....) مبني بر خلع ید موضوع پرونده کلاسه .......‏ مطروحه در شعبه ۱۰۴ دادگاه عمومی تهران به عرض می رسانم :

1- اینجانبان به همراه و به تبع مورث که کارمند اداره زندانها بوده اند از سال ۱۳۶۹ اذن اداره کل زندانهای استان تهران تصرف خود در ملک موضوع دعوا شروع نموده ایم و حسب تجویز آن اداره کل که مورث کارمند آن بوده است اجازه احداث بنا و اخذ انشعاب به ما داده شده است ولی در واقع هدف شروع تصرف اتباع و وابستگان اداره کل زندانها و نیز حفظ آن ملک از تصرف غیر و ادعای مالکیت بوده است

2- مورث ( مرحوم ولی .....) با هزینه شخصی و در طول زمان و با دستان خود بنای موصوف در ملک موضوع دعوا را احداث نموده است.

3- تصرف اینجانبان در ملک با عنایت به اینکه همه هزینه های آماده کردن ملک جهت سکونت به عهده خودمان بوده حسناتی براي مالک فعلی داشته است از جمله اينکه مالک در مرجع مربوطه به مدت تصرف مرحوم مورث به عنوان یکی از اتباع خود استناد نموده و آن را در تصرف خود معرفی کرده و با استفاده ار حق اولویت ملک را به قیمت بسیار ناچیز خریداری کرده است و سند به نام ایشان در سال ۷۸ ( حدود ده سال پس از شروع تصرف اینجانبان ) صادر شده است و نیز اینکه به جهت تصرف صورت گرفته. افراد سودجو و فرصت طلب اجازه تصرف غیرقانونی و سوء استفاده نیافته اند و ملک از دستبرد اغیار محفوظ مانده است.

4- وقتی در قانون مدنی و در ماده ۳۰۶ آن قانون اداره فضولی مال غیر مستلزم پرداخت اجرت از طرف مالک به اداره کننده است. به طریق اولی اداره مال در حالی که مسبوق به اذن است. قانونا و شرع محترم است و باید اجرت و باید اجرت و حساب اداره کننده پرداخت شود.

5- مگر میشود برای بنای که مورث با دست و هزینه خود و البته با اذن سازمان متبوع بنا نموده و انشعاباتی که قطما با پرداخت هزینه و صرف وقت دریافت نموده و اقداماتی که در جهت حفظ مال و جلوگیری از تخریب و تصرف آن توسط افراد سودجو آن هم در منطقه ای مثل سعادت آباد که مشهور به اين گونه اقدامات است. ارزشی نگذاشت و اعتباری قائل نشد؟!!

در پایان با عنایت به مراتب فوق با توجه به اینکه تنها مال رسیده از مورث به اینجانبان ملک موصوف است و چاره و دستاویزی و دارایی دیگری جز این برای ما وجود ندارد. از محضر محترم آن مقام ضمن اعلام اينکه ادعایی درخصوص مالکیت نداریم، تقاضا و استدعا می نمایم که حقوقمان به رسمیت شناخته شود و مساعدت لازم را در این خصوص انجام دهید.ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
2.44 از 5 (27 امتیاز)
اشتراک گذاری
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.