تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 27 تیر 1396
حمایت از کودکان و نوجوانان در قانون جدید مجازات اسلامی

 حمایت از کودکان و نوجوانان در قانون جدید مجازات اسلامی

با تصویب قانون جدید مجازات اسلامی و خصوصا فصل دهم آن و برخی ظرفیت‌های دیگر پیش‌بینی شده در قانون اخیر تصویب آئین دادرسی کیفری می‌توان گفت عمده آنچه در مبانی دینی و مقررات بین المللی برای حمایت از کودکان و نوجوانان در تماس با قانون وجود دارد مورد توجه قرار گرفته است.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1159

 

جرایم کودکان و نوجوانان در قانون جدید مجازات

هدف این نیست که کودکان و نوجوانان بزهکار مجازات نشوند بلکه می‌خواهیم با بهره گیری از مباحث مطرح شده در قانون آیین دادرسی کیفری و تمرین‌هایی که انجام خواهد شد تصمیمات و اقدامات و بلکه مجازات‌ها به صورت هدفمند انجام شود تا این سرمایه‌های بزرگ انسانی اجتماعی مورد توجه بیشتری قرار گرفته و به نحو مطلوب با مراقبت‌های بعدی در خدمت خانواده و اجتماع باشند و خلاصه اینکه نوع اقدامات انجام شده، موجب اقناع وجدانی باشد.

خانواده و اجتماع مهمترین بستر شکل گیری شخصیت و رفتارهای کودکان هستند و هر چه قدر در تربیت و آموزش‌های لازم برای کودکان و نوجوان در خانواده و جامعه بی توجهی صورت گیرد به همان میزان جرایم کودکان و نوجوانان بیشتر خواهد شد و به مرور زمان قانون گریز می‌شوند و در این مرحله است که برای دست اندرکاران حوزه قضایی و انتظامی تکالیفی ایجاد می‌شود.

«باید برای برخورد لازم با کودکان و نوجوانان قانون گریز توجه خاصی صورت گیرد»، ما دارای آموزه‌های بسیار ارزنده و فراوانی در مبانی دینی، اخلاقی و تربیتی هستیم، همچنین مقررات اجتماعی و قانونی برای توجه به تربیت و هدایت کودکان و نوجوانان و حتی برای از قبل از تولد و سپس مقاطع سنی کودکی و نوجوانی و پس از آن را در اختیار داریم.

امروز در جامعه‌ای که نسبت به کاهش تعداد نسل جوان نسبت به سایر مقاطع سنی نگرانی‌هایی داریم، وظیفه خطیری برای حفط و حمایت از کودکان و نوجوانان و حتی آن تعداد از افرادی که قانون گریز شده‌اند به عهده داریم.

دولت درصدد این خواهد بود که ظرفیت‌های ناشی از آموزه‌های دینی، اخلاقی و تربیتی را در کنار مقررات اجتماعی و قانونی و استانداردهای بین المللی بیش از پیش فعال سازی کرده تا بتوانیم پاسخی هدفمند به کودکان و نوجوانان در تماس با قانون دهیم.

 

 

مطالب مرتبط با  قانون مجازات اسلامی:

1- اعتراض به قرار منع تعقیب وکیل کیفری

2- قانون آیین دادرسی کیفری (مواد 456 - 570)

3- قانون آیین دادرسی کیفری (مواد 365 - 455)

4- قانون آیین دادرسی کیفری (مواد 274 - 364)

5- متن قانون آیین دادرسی کیفری (مواد 186 - 273)

6- متن قانون آیین دادرسی کیفری (مواد 1 تا 88)

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.