تاریخ انتشار: چهارشنبه 28 تیر 1396

 آیا سقف پرداخت مهریه 110 سکه است؟

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1520

تماس با دفتر وکالت؛ وکیل پایه یک دادگستری؛ مشاوره حقوقی؛ وکیل خانواده: 88019244 و 88019243

سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس با اشاره به قانون تعیین سقف ۱۱۰ سکه برای مهریه گفت: این قانون در کمیسیون به تصویب رسیده و منتظر تایید شورای نگهبان است.

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ محمدعلی اسفنانی،با اشاره به قانون تعیین سقف ۱۱۰ سکه مهریه به باشگاه خبرنگاران گفت:این قانون در کمیسیون به تصویب رسیده و منتظر تایید شورای نگهبان است.

وی با بیان اینکه سقف ۱۱۰ سکه به معنای تعیین سقف برای مهریه نیست، گفت: زوجین می‌توانند بر هر مبلغی که توافق داشته باشند برای مهریه سکه تعیین کنند و کسی از مهریه بیش از ۱۱۰ سکه منع نمی​شود.

سخنگوی کمیسیون حقوقی در پاسخ به اینکه برخی از کارشناسان ایرادی که به این لایحه مبنی بر اینکه حقوق زنان با این تعداد نادیده گرفته می‌شود، گفت: به طور کلی همانطور که گفتم نمی‌توان برای مهریه سقفی تعیین کرد اما این لایحه به هیچ عنوان حقوق شهروندی زنان را تضییع نمی‌‏کند و به معنی اینکه هر فرد حداکثر می‏‌تواند تا ۱۱۰سکه را به عنوان مهریه خود انتخاب کند، نیست.

اسفنانی افزود: طبق ماده ۲۲ این قانون اگر زوج نتواند مهریه را پرداخت کند، چنانچه در حد ۱۱۰ سکه باشد، می​توان وی را بازداشت کرد اما بیش از ۱۱۰ سکه امکان بازداشت وجود ندارد و مطابق ماده ۲ قانون محکومیت‌های مالی با زوج رفتار خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی با اشاره به افزایش آمار زندانیان دیه و مهریه خاطرنشان کرد: قوه قضاییه این موضوع را با حضورکارشناسان داخل قوه قضاییه و خارج آن مورد بررسی قرار داد و پس از بررسی‌های گسترده و تحقیقات جامع در این خصوص آئین نامه‌ای برای حل این مشکل از سوی رئیس قوه قضاییه تهیه شد که این بخشنامه در راستای همین قانون بوده است.

گفتنی است؛ در ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی آمده است: هرکس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه و آن را تادیه نکند دادگاه او را الزام به تادیه کرده و چنانچه مالی از او در دسترس باشد آن را ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده استیفا می کند در غیراین صورت بنا به تقاضای محکوم له، ممتنع را در صورتی که معسر نباشد تا زمان تادیه حبس خواهد کرد

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.