تاریخ انتشار: شنبه 28 دی 1398
آیا برای اعسار و تقسیط میشود وکیل گرفت؟

 آیا برای اعسار و تقسیط میشود وکیل گرفت؟

در دعوای اعسار فردی که محکوم به پرداخت وجهی شده و از سوی یک مرجع صالح بدهکار شناخته شده است با این توجیه که در حال حاضر مالی برای پرداخت بدهی خود ندارد یا توان پرداخت یکجای آن را ندارد و با اثبات این ناتوانی و طی تشریفات لازم و پس از اثبات ناتوانی وی در پرداخت از سوی دادگاه به او مهلت داده شده یا بدهی قسطی می شود (تقسیط).اقدام برای اثبات اعسار هم چنین این اثر را دارد که محکوم له و طلبکار امکان اعمال ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی را نداشته و نمی تواند حکم جلب بدهکار را بگیرد.

امتیاز: Article Rating

نکات مهم دعوای اعسار(وکالت در اعسار)

  • باور غلطی وجود دارد که در دعوای اعسار امکان معرفی وکیل نیست و بعضاً تصور میشود داشتن وکیل در دعوای اعسار به منزله مال دار بودن و به نوعی نقض غرض است در حالی که در واقع دستمزد وکیل در بسیاری از مواقع در مقابل خواسته های چند صد میلیون تومانی یا حتی بعضاً چند میلیارد، مبلغ اندک و ناچیزی است.
  • به طور اجمالی متوسط دستمزد وکیل در یک پرونده اعسار چیزی در حدود 10 تا 30 میلیون تومان است و در مقابل خواسته ای که ممکن است چند میلیارد تومان باشد دور از ذهن و غیر قابل باور نیست که موکل مدعی عدم توانایی پرداخت باشد.
  • دعوای اعسار یک دعوای غیر مالی است پس فرقی نمی کند که شما ادعای ناتوانی از پرداخت 100 میلیون تومان را داشته باشید یا 100 میلیارد تومان، در هر حال رسیدگی به این دعوا نیاز به پرداخت هزینه ندارد ولی بعضاً از سوی وکلا میزان خواسته وجه موضوع اعسار ملاک محاسبه دستمزد قرار می گیرد.
  • برای مبالغ محکوم به بالای 100 میلیون تومان که خواهان اعسار و تقسیط مدعی ناتوانی پرداخت آن است داشتن وکیل منطقی و باور پذیر است و توصیه می شود برای مبالغ کمتر از 100 میلیون تومان از مشورت یک وکیل بهره برده و خود راساً دعوا را مدیریت و پیش بینی ننمایید.
  • اگر تصمیم به گرفتن وکیل و انتخاب وکیل در دعوای اعسار و تقسیط ندارید یا توانایی پرداخت دستمزد وکیل واقعاً وجود ندارد توصیه می شود قبل از هر اقدامی حتماً با یک وکیل مشورت کنید و یا بدون اینکه به یک وکیل دادگستری وکالت دهید دعوای خود را تحت نظر یک وکیل دادگستری و مشاور حقوقی با تجربه پی بگیرید.

 

نمونه رأی اعسار از پرداخت

رای دادگاه اعسار

پرونده کلاسه : .............. شعبه 266 دادگاه خانواده مجتمع قضایی خانواده 2 (ونک) تهران تصمیم نهایی شماره ............

خواهان : آقای .......... به نشانی تهران

خوانده : خانم ........ فرزند ........ با وکالت وکیل دادگستری به نشانی تهران – میدان فاطمی

خواسته : اعسار از پرداخت محکوم به

گردشکار: خواهان دادخواستی به خواسته فوق به طرفیت خوانده بالا تقدیم داشته که پس از ارجاع به این شعبه و ثبت به کلاسه فوق و جری تشریفات قانونی در وقت فوق العاده / مقرر دادگاه به تصدی امضاءکننده زیر تشکیل است و با توجه به محتویات پرونده ختم رسیدگی اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رای می نماید.

رای دادگاه: در خصوص دادخواست آقای ....... فرزند ........ به طرفیت خانم ......... فرزند ........ با وکالت مسعود محمدی وکیل دادگستری به خواسته اعسار از پرداخت یکجای محکوم به موضوع دادنامه شماره ......... با عنایت به جامع محتویات پرونده نظر به اینکه خواهان جهت اثبات ادعای خود به شهادت شهود استناد نموده و شهود وی نیز عنوان نموده اند که خواهان با توجه به وضعیت مالی قادر به پرداخت نقدی و یکجای محکوم به نمی باشد لذا دادگاه دعوی خواهان را به شرح مذکور مقرون به واقع تشخیص داده و به استناد به ماده 1 و 20 و 23 قانون اعسار و ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 77 و ماده 19 آیین نامه اجرایی آن ضمن احراز اعسار خواهان از پرداخت یکجا و نقدی محکوم به مذکور حکم به تقسیط آن به صورت پرداخت پنج میلیون تومان به صورت یکجا و الباقی از قرار هر ماه پانصد هزار تومان تا تسویه کامل محکوم به در حق خوانده صادر و اعلام می دارد. بدیهی است چنانچه خوانده اموالی بعدا از خواهان به دست آورد، می تواند نسبت به وصول محکوم به از محل آن ها اقدام نماید. رای صادره حضوری است و ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران می باشد.

رییس شعبه 266 دادگاه عمومی حقوقی تهران

 

  • جهت مشاوره و اخذ راهنمایی از وکیل متخصص و با سابقه اینجا کلیک کنید.
  • جهت مطالعه مطلبی مفصل در خصوص دعوای اعسار و تقسیط محکوم به (دلایل اعسار) اینجا کلیک کنید.
  • جهت مطالعه و آگاهی از دفاع از دعوای مطالبه وجه توسط وکیل خوانده اینجا کلیک کنید.


مطالعه مطالب مرتبط:

1- تقاضای اعسار و تقسیط محکوم به و وجه نقد

2- روش دفاع در دادگاه و جلسه رسیدگی و ایرادات دادرسی

3- سهم الارث و سهم هرکدام از ورثه از ارث، وکیل ارث

4- شهادت دروغ در دعوای اعسار

5- اعسار از پرداخت مهریه تقسیط مهریه

6-  دادخواست مطالبه وجه چک و توقیف اموال

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلید واژه‌ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.