تاریخ انتشار: یکشنبه 18 آبان 1399
احکام، مقررات و شرایط تغییر جنسیت

 احکام، مقررات و شرایط تغییر جنسیت

سال ها به مسئله نارضایتی از جنسیت به عنوان یک بیماری و ضایعه روانی نگاه میشد و به جهت این فشار اجتماعی افرادی که جنسیت روانی آنها با جنسیت فیزیکی آنها متفاوت بود مورد طرد و تمسخر و فشار اجتماعی قرار می گیرفتند. نارضایتی از جنسیت به معنی هم جنس گرایی نیست و در واقع فرد بیشتر از اینکه تمرکز بر گرایش جنسی و سکچوال خود داشته باشد در مورد جنسیت خود می اندیشد. در سالهای اخیر راه حلی نه چندان کامل از سوی فقهای نو اندیش در قالب فتوا ارائه شده که به این افراد مجوز میدن به جنسیت مورد علاقه خود و جنسیت ذهنی و روانی خود تغییر حالت دهند. متقاضی تغییر جنسیت جهت انجام این کار به طور قانونی و اعمال آن باید مراحل و شرایطی را پست سر بگذارد که در این مطلب تلاش میشود به طور مختصر ولی جامع به آن اشاره شود.در صورت تمایل به سپردن پروسه اخذ مجوز قانونی تغییر جنسیت با دفتر وکالت ما و وکیل متخصص تغییر جنسیت ما در تماس و ارتباط باشید.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 53244

 

 

مقررات و شرایط تغییر جنسیت

آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می دهد سالانه بیش از 270 ایرانی تغییر جنسیت می دهند.
بر مبنای آمارهای سازمان پزشکی قانونی هر ساله به تعداد متقاضیان این عمل جراحی افزوده می شود. بر اساس آمارهای رسمی از سال 1385 تا 1389 بیش از یک هزار و 366 نفر مجوز تغییر جنسیت در ایران را دریافت کرده اند که از میان آنها 56 درصد خواهان تغییر به جنس مؤنث و 44 درصد قصد دارند با تغییر جنسیت مرد شوند.

 

انواع اختلالات جنسی:

از میان مبتلایان به اختلالات جنسی، دو گروه تمایل بیشتری به تغییر جنسیت نشان می دهند؛ افراد تراجنسی و دو جنسی

1- تراجنسی یا ترنس سکچوال (transsexual) :

به کسانی گفته می شود که به دلیل نارضایتی از جنس خود، خواستار تغییر جنسیت شان هستند؛ زیرا جنسیتی که در روانشان حس می کنند با جنسیت جسم شان متضاد است. این افراد از زمانی که خود را می شناسند، احساس می کنند به جنس دیگر تعلق دارند و در کالبدی اشتباه به دنیا آمده اند. در واقع مبتلایان به «اختلال هویت جنسی» دچار نارضایتی از جنسیت خود هستند، بی آنکه هیچگونه ناسامانی یا مشکلی در جسم آنان مشاهده شود

2- دوجنسی:

در این اختلال، که با اصطلاح ابهام هویت جنسی شناخته می شود با فردی روبرو هستیم که از بدو تولد آلت تناسلی بینابین دارد.

 

عواقب انجام دادن یا ندادن عمل تغییر جنسیت:

1- افراد مبتلا به این اختلال، اگر به خاطر ترس از واکنش دیگران اقدام به درمان نکنند آسیب های روزافزونی به خود و اطرافیان وارد خواهند کرد، چرا که روند تکامل هویت جنسی (یعنی درک از زن یا مرد بودن) در آنان به طور کامل و صحیح صورت نگرفته است و رشد کردن به عنوان جنسی که در حقیقت به آن متعلق نیستند جدای از لطمه به هویت جنسی، باقی شئون زندگی آنان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

2- در مورد عواقب انجام این عمل نیز باید گفت با این جراحی مثل هر عمل دیگری، به جز مسائل روانشناختی پیچیده ای مثل رویارویی فرد با هویتی متفاوت با آنچه تاکنون بوده است، عوارض جسمانی بعد از عمل هم گریبانگیر این افراد خواهد بود. عوارضی که باید پیش از اقدام به این جراحی کاملا و به طور دقیق از آنها مطلع شد و با پذیرش کامل عواقب قطعی و احتمالی، اقدام به عمل جراحی کرد.

3- همچنین داوطلبین این عمل باید آگاه باشند احتمال اینکه بعد از جراحی تغییر جنسیت، به رضایت کامل از خود و جنسیت خود نرسند نیز وجود دارد. یعنی ممکن است بعد از عمل ببینند به آنچه می خواسته یا فکر می کرده اند، تبدیل نشدند.افراد مبتلا باید بدانند در نهایت هم با یک زن یا مرد عادی تفاوت هایی خواهند داشت و بنابراین با آگاهی از میزان رضایتمندی خود نسبت به این مسئله اقدام به جراحی کنند.

 

مجوز شرعی تغییر جنسیت:

ادیانی چون اسلام و مسیحیت و مذاهبی چون تشیع و تسنن، تغییر جنسیت افراد مبتلا به اختلال یاد شده طی جراحی را مجاز اعلام کرده اند. هر چند در مورد افراد ترانس سکچوال، در برخی ادیان مثل مسیحیت و مذهبی چون تسنن، این اجازه صادر نمی شود.

در واقع فقط کسانی که اختلال ابهام جنسی دارند یا دو جنسی ها را مجاز به جراحی تغییر جنسیت می دانند. در حالی که مراجع تشیع و حضرت امام خمینی (ره) به کسانی که به لحاظ پزشکی و روانشناختی نیاز به تغییر جنسیت شان محرز شده باشد این اجازه را با دو شرط داده اند:

بیماری ترانس سکچوال، واقعی و قطعی باشد؛ بنابراین افرادی که بیماری آنان مشکوک است، مجاز به تغییر جنسیت نیستن
تغییر جنسیت باید به صورت کامل صورت بگیرد؛ یعنی به طور مثال زن پس از تغییر جنسیت کاملا به یک مرد تبدیل شود و برعکس، تا احکام و قوانینی که در شرع ما برای زنان یا مردان ذکر شده است در مورد آنان قابل اجرا باشد

 

منابع معتبر کسب اطلاعات در این زمینه:

بهترین راه برای شروع فرایند درمان نارضایتی جنسی، مراجعه به روانپزشکان است تا به کمک این متخصصان، پس از انجام مصاحبه ها و تست ها و بررسی های مربوطه، نیاز فرد به تغییر جنسیت محرز شود.

 

مسیرهای دریافت مجوز جراحی:

تنها مرجع ذی صلاح جهت صدور مجوز جراحی، دادگاه می باشد که از دو مسیر قابل انجام است:

1-5- مسیر اول

1- مراجعه به روانپزشک معتبر و دارای صلاحیت

2- گذراندن دوران روان درمانی
3- دریافت تاییدیه مبنی بر ترنس بودن از روانپزشک
4- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست
5- مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست تغییر جنسیت و تغییر نام در شناسنامه
6- ارجاع فرد تراجنسی از دادگاه به پزشکی قانونی برای تاییدیه مدارک پزشکی
7- تایید پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی
8- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنسیت و تغییر نام در شناسنامه


2-5- مسیر دوم

1- مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه دادخواست تغییر جنسیت و تغییر نام در شناسنامه
2- ارجاع فرد ترنس به پزشکی قانونی
3- معرفی به یک روانپزشک معتبر از طرف پزشکی قانونی و گذراندن مراحل روان درمانی
4- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.
5- تایید از طرف روانپزشک و ارجاع به پزشکی قانونی
6- تایید از طرف پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی
7- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنسیت و تغییر نام در شناسنامه

 

اطلاعات و راهنمایی های حقوقی:

1- برای انجام مراحل اخذ مجوز تغییر جنسیت از دادگاه می توان به وکیل دادگستری مراجعه نمود.

2- وکیل دادگستری با احاطه حقوقی که بر روند اخذ مجوز دارند، این اقدام را در سریع ترین زمان ممکن انجام خواهد داد

3- دادگاه ذی صلاح در خصوص صدور مجوز تغییر جنسیت، دادگاه های عمومی حقوقی در تهران و شهرستان ها می باشد

4- جهت اخذ مجوز تغییر جنسیت می توان از دادگاه محل سکونت در هر مکانی که فرد قرار دارد اقدام نمود اما دادخواست باید به طرفیت اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه تنظیم گردد

5- اقداماتی که توسط وکیل انجام می شود عبارتند از:

الف - تنظیم دادخواست با موضوع تغییر جنسیت و نام کوچک فرد و تقدیم آن به دادگاه ذی صلاح به طرفیت اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه فرد

ب - شرکت در جلسه دادرسی و دفاع از موکل جهت اثبات ادعای مطروحه

ج - اجرای حکم دادگاه و مراجعه به اداره ثبت احوال جهت اعمال تغییر جنسیت و نام کوچک در شناسنامه

د - تحویل مدارک جدید هویتی به موکل و اتمام پروسه

دفتر وکالت دادگران حامی با وکلایی مجرب، مراحل حقوقی فوق را در سریع ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت از ابتدا تا انتها به انجام می رساند. با ما تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول در خصوص تغییر جنسیت


چه اعمال جراحی روی ترنس­ ها انجام می­­ شود؟

پاسخ :

1- جراحی بالاتنه

2- جراحی پایین تنه (به دو شکل روده ای یا پوستی برای آقایان)

3- جراحی های زیبایی مانند جراحی بینی، گونه، گردن، سینه، تارهای صوتی، لیزر کردن موهای زائد

 


عمل جراحی برای تغییر جنسیت چه مدت طول می کشد؟

پاسخ :

عمل پوستی تغییر جنسیت 2 ساعت و نوع روده ای اش 4 ساعت. البته این ساعت برای ترنس های خانم است، این نرمالش است. گاهی اوقات پیش می آید که این عمل کمی بیشتر طول بکشد. اگر بیمار به شکل روده ای جراحی شود باید 4 روز در بیمارستان بماند در غیر این صورت یک روز بررسی می شود.

 


از چه سنی می توان برای انجام تغییر جنسیت اقدام کرد؟

پاسخ :

معمولا از 18 سالگی که افراد به سن قانونی می رسند امکان جراحی برای شان فراهم است اما معمولا این افراد از 22 سالگی اقدام می­کنند.

 


هزینه جراحی تغییر جنسیت چقدر می شود؟

پاسخ :

اگر این عمل در بیمارستان های دولتی انجام شود معمولا بین 10 تا 15 میلیون تومان باید هزینه دریافت شود اما اگر در کلینیک های خصوصی انجام شود هزینه اش تقریبا بالای 30 میلیون تومان می شود. این هزینه عمل روده ای است، هزینه جراحی پوستی در کلینیک خصوصی حدود 15 میلیون تومان است.

 


آیا ترنس ها برای این عمل از جایی وام می گیرند؟

پاسخ :

به ترنس ها وامی پرداخت نمی­شود اما یک کمک بلاعوض از سوی بهزیستی به افراد پرداخت می شود. این هزینه برای جلسات مشاوره، لیزر پوست و بالاخره هزینه جراحی به ترنس ها پرداخت می شود. کشور تایلند مرکز انجام عمل جراحی تغییر جنسیت است که البته هزینه این عمل خیلی بالاست و کمتر کسی از عهده آن برمی آید.

 


نقش خانواده ها بعد از جراحی تغییر جنسیت چیست ؟

پاسخ :

فرد، پس از این جراحی، با هویتی دگرگون روبرو می شود در نتیجه اینجا بحث آموزش به خانواده این افراد مطرح می شود. می دانیم جامعه ما پذیرش بالایی نسبت به مسئله تغییر جنسیت ندارد. اینکه فردی که تا دیروز برادر شما بوده و نامی مردانه داشته است یکباره خواهرتان شود و شما بتوانید وظایف و انتظاراتی متناسب با جنسیت جدیدش برای او طرح کنید مسئله دشواری خواهد بود.
بنابراین خانواده ها هم باید توسط روانپزشکان و مشاوران توجیه شوند که عزیز آنها، جسم و روانی متضاد داشته است؛ یعنی بدانند جنسیت مغز این بیماران با جنسیت فیزیکی آنها در تضاد بوده است و آنچه در روان شان حس می کنند با جسم شان در تناقض است، به همین دلیل ضروری است که این عمل جراحی روی آنها انجام شود.
خانواده ها باید با این مسئله مانند هر بیماری دیگری برخورد کنند. بیماری باید درمان شود و اطرافیان باید در این پروسه پشتیبان و یاور بیمار باشند و او را در مسیر درمان همراهی کنند تا همه اعضای خانواده و نزدیکان آن فرد بتوانند به لحاظ رفتاری و روانشناختی با این زندگی تازه کنار بیایند.

 

 

مطالب مرتبط :

1- حقوق زنان در قوانین خانواده

2- فهرست دعاوی خانواده - وکیل خانوادگی

3- راه های اعتراض به رأی دادگاه ، واخواهی، تجدیدنظر، فرجام

 

ثبت امتیاز
نظرات

یکشنبه, 03 اسفند,1399

Dr. Asadi

باسلام و عرض ادب
با کمال احترام خواستم نکاتی ذکر کرده باشم که بسیار مهم است. و از دسته مسائل ابتدایی است نه تخصصی!
1.واژه سکشوال نه سکچوال صحیح است .
2.عمل تطبیق جنسیت نه تغییر جنسیت !!
مردان ترنس مرد هستند هرچند به آنها به اشتباه جنسیت زن داده شده است و زنان ترنس هم زن هستند، این ها اطلاعات عمومی هستش که بایستی همگان بدانند و اطلاعات تخصصی نیست حالا در مدارس ایران تدریس نمی شود ناشی از آموزش سنتی است! هرچند آموزش هایی در شبکه های اجتماعی در زمینه ترنس های نازنین و... به زبان فارسی (پارسی) برای همگان مهیا است و لطفا مطالبتون را تصحیح کنید.


پاسخ وکیل :
ممنون از شما بابت توضیح و تذکرتون اما هدف ما در اینجا نوشتن مقاله علمی نیست و هدف ارائه اطلاعات حقوقی است.اینکه کسی بخواهد کلمه انگلیسی sexual را چگونه تلفظ کند خیلی اهمیت ندارد آنچه فراگیر است همان کلمه سکچوال است که استفاده شده است.ضمناً در مورد اینکه یک فرد ترنس مرد است یا زن نظر ما و شما اهمیتی ندارد مهم این است که جامعه و خود او پس از تغییر جنسیت، خود را جنسیت مقصد می شناسد.

چهارشنبه, 06 اسفند,1399

نازیلا ترنس m to f

با سلام خدمت شما و تشکر از مطلب خوبتون . به عنوان یک ترنس خواهش میکنم مطالبو کلی تر بنویسین و از مشکل و قوانین بد نسبت به ظلم ترنسها در این قانون را نیز برجسته تر کنین. بزرگترین مسئله ای که توی کشورمون حاکم است نبود هیچ قانونی برای ترنسجندر هاست که خود سرانه نسبت به تغییر جنسیتشون اقدام میکنند .


پاسخ وکیل :
تخصص و دانش ما در زمینه ابعاد حقوقی مسائل این چنینی است و خود را در زمینه مسائل پزشکی و اجتماعی صاحب نظر نمی دانیم.پس امکان اظهار نظر نیز در زمینه ابعاد روانی و اجتماعی مسئله تغییر جنسیت را نداریم.

چهارشنبه, 04 فروردین,1400

نازنین

با سلام
آیا به فردی ک عمل تغییر جنسیت انجام داده مجوز کسب و کار داده میشود؟؟؟


پاسخ وکیل :
ممنوعیت و محدودیتی در این خصوص نیست.گذشته از این کسی متوجه تغییر جنسیت شما نمی شود.

جمعه, 15 مرداد,1400

Nemesis

سلام وقتتون بخیر
ببخشید افرادی ک در دانشگاه تحصیل میکنند به عنوان مثال فردی در دانشگاه پزشکی تحصیل میکند اگر دو ترم مرخصی بگیرد و در طول این دوترم عمل تطبیق جنسیت انجام شود ایا بعد از عمل میتوانند به دانشگاه برگردند و لطمه ای به مدرک و درس آن فرد نمیخورد؟


پاسخ وکیل:
سلام
خیر، مشکلی ایجاد نمی کند.بعد از انجام عمل می توانید شناسنامه و مدارک خود را اصلاح کنید که این خود نیازمند طرح یک دعوا و شکایت علیه سازمان ثبت احوال در دادگاه است.

شنبه, 16 مرداد,1400

سینا

سلام توروخدا جواب منو بدین بدون رضایت پدر یه فرد ۲۵ ساله میتونه مجوز و بگیره؟؟؟

پاسخ وکیل :
سلام
مطابق معمول در تمامی اعمال جراحی تا قبل از رشد اجازه عمل با پدر است و پس از آن این رضایت از خود فرد گرفته میشود.توجه داشته باشید که اجازه دادگاه در هر حال لازم است.

یکشنبه, 17 مرداد,1400

نیما

سلام
با تشکر از مطلب خوبتون، سوالی داشتم از حضورتون.
یک فرد ترنس اگر زمانی که در یک دستگاه دولتی مثل آموزش و پرورش کار میکنه و جز کارمندان رسمی یا پیمانی و حتی قراردادی هستش، اقدام به عمل تطبیق جنسیت بکنه، آیا مشکلی برای کارش پیش میاد؟ مثل اخراج یا تعلیق از کار؟


پاسخ وکیل:
سلام
هیچ چیزی در قوانین برای منع اشتغال یا اخراج کسانی که عمل تغییر یا تطبیق جنسیت را انجام داده اند وجود ندارد مگر اینکه ان شغل مخصوص جنسیت خاصی باشد.
یا صرفا به محل خدمت جدیدی منتقل میشه؟

چهارشنبه, 03 شهریور,1400

Saeed

سلام.ایا کسی که میخواد عمل تغییر جنسیت انجام بده و بالای ۱۸ سال باشه به اجازه ی والدین نیاز داره؟

پاسخ وکیل:
با سلام
قبل از رشد اجازه عمل با پدر است و پس از آن این رضایت از خود فرد گرفته میشود.توجه داشته باشید که اجازه دادگاه در هر حال لازم است.

شنبه, 06 شهریور,1400

محمد اسدی

سلام وقت بخیر.لطفا در خصوص رضایت نامه رسمی( محضری) والدین به فرد ترنس به جهت انجام امورات پزشکی، قانونی و چگونگی تهیه آن، اینجانب را راهنمایی بفرمایید.

پاسخ وکیل :
با سلام
مطابق معمول در تمامی اعمال جراحی تا قبل از رشد اجازه عمل با پدر است و پس از آن این رضایت از خود فرد گرفته میشود.توجه داشته باشید که اجازه دادگاه در هر حال لازم است.

پنجشنبه, 01 مهر,1400

دنیا

سلام خوبید من مادرم راضی نمیشه که تغییر جنسیت بدم کلا دوست نداره پسر باشم من اما من از بچگی علاقه به پسر بودن داشتم و آرزوم هست که یه مرد بشم ولی مادرم قبول نمیشه و مجبورم که روسری سرم کنم.

پاسخ وکیل:
با سلام
مطابق معمول در تمامی اعمال جراحی تا قبل از رشد اجازه عمل با پدر است و پس از آن این رضایت از خود فرد گرفته میشود.توجه داشته باشید که اجازه دادگاه در هر حال لازم است.

چهارشنبه, 07 مهر,1400

‌hani

اگه کسی مثلا دانشجوی پزشکی باشه آیا با تطبیق جنسیتی ک انجام میده برای درس و موقعیت اون فرد مشکل ایجاد میشه یا نه ؟!


پاسخ وکیل:
با سلام
بهتر است در این مورد مقررات و آیین نامه های رشته و دانشگاه خود را مطالعه کنید.

شنبه, 10 مهر,1400

N

با سلام ، من یک ترنسجندر زن به مرد هستم خواستم بدونم که طی این روند افزایش قد و زور بازو شکل میگیره یا قد و زور همونطور کوتاه و کم به صورت زنانه باقی میمونه؟


پاسخ وکیل:
با سلام
سوال شما یک سوال پزشکی است و نه حقوقی.بهتر است سوال خود را از یک پزشک متخصص بپرسید.

چهارشنبه, 28 مهر,1400

ناشناس

یه سوال بعد از تطبیق جنسیت ترنس مرد میتوانیم رابطه جنسی و دخول داشته باشیم امکان دارد؟


پاسخ وکیل:
با سلام
در این مورد اطلاعاتی نداریم بهتر است از یک پزشک بپرسید.

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.