شماره: 6778
1400/04/09
نحوه پرداخت سهم الارث برادر از اموال مادر

با سلام . ما چهار برادر و یک خواهر هستیم . بعد از فوت پدرمان تصمیم بر انحصاروراثت گرفتیم و قرار بر این شد که به برادر بزرگمان یک خانه بابت سهم الارث پدر و مادر را یکجا بدهیم( مادر هنوز در قید حیات است) و یک متنی هم در درفتر خانه تنظیم کنیم که این برارد ما تماما سهم الارث خودش رو از مادری و پدری دریافت کرده و هیچ حق دیگری ندارد. سوال این است که ایا بعد از فوت این برادرمان زن و بچه اش میتواند ادعا سهم الارث از مادر ما (در صورتی که مادر ما فوت کند) بکند و اینکه بعد از فوت برادرمان این وکالتنامه باطل می شود؟؟؟؟؟؟

 

پاسخ - پرداخت سهم برادر از اموال مادر

  • در خصوص مقررات ارث باید این نکته را بدانید که تنها در صورتی حکم قانون اجرا و عمل می شود که شما بر سر تقسیم ارث با یکدیگر توافق نکرده باشید و البته این فقط در مورد سهم ارث برادرتان از پدرتان صادق است.
  • در مورد ارث مادر با توجه به اینکه مادر هنوز زنده لسا مالی که به برادرتان داده می شود نمی شود نام ارث بر آن نهاد یا ایشان نمیتوانند ارثی که در آینده ممکن است برسد را ساقط نمایند (اسقاط ما لم یجب یعنی گذشتن و ساقط کردن چیزی که هنوز بوجود نیامده است.).
  • پس روش تقسیم شما در مورد ارث پدر صحیح و در مورد ارث مادر غلط است.
  • بهتر است برای پیدا کردن یک راه مطمئن و تنظیم یک رابطه خوب و بی نقض جهت مشاوره حضوراً به یک وکیل متخصص ارث مراجعه نمایید.

 

حق انتشار محفوظ است ©