شماره: 6762
1400/03/22
انحصاروراثت و تقسیم ارث پدربزرگ و مادر

باعرض سلام و احترام

پدر بزرگم فوت کرده و دو فرزندش (مادر و خاله ام ) وارثان بعد از او هم فوت کردند.حالا ما نوه ها انحصار وراثت را از کجا شروع کنیم .از پدربزرگ و بعد مادرمان یا فقط مدارک مربوط به مادرمان. آیا مدارک پدرمان یعنی همسر متوفی را باید همراه داشته باشیم.لطفا به ترتیب مراکز تحویل مدارک را بگویید.ممنون از راهنمایی و وقتی که گذاشتید.

 

پاسخ - مراحل تقسیم ارث پدربزر گ و مادر

  • در صورتیکه هم پدربزرگ و هم مادر شما فوت کرده باشند به دو سوال اساسی اول باید جواب داده شود :
  • یکی اینکه پدربزگ زودتر فوت کرده است یا مادرتان؛ چرا که اگر پدربزرگ زودتر فوت کرده باشد شما به قائم مقامی مادرتان و سهم ایشان را از اموال پدربزرگ ارث میبرید و اگر پدربزرگ بعد از مادرتان فوت کرده و وارث دیگری در طبقه و درجه نزدیکتر برای پدربزرگ وجود نداشته باشد، شما مستقیم از پدربزرگتان به عنوان وارث ایشان، ارث میبرید.
  • سوال اساسی دیگر اینکه هر یک از افرادی که فوت کرده اند آیا مالی برای تقسیم دارند یا نه؛ در صورتیکه مالی برای تقسیم وجود داشته باشد باید برا آن فرد گواهی انحصار وراثت گرفت.یا در فرض سوال شما در صورتیکه مادرتان بعد از پدربزرگ فوت کرده باشد نیز باید برای هر دو گواهی انحصار وراثت گرفت.
  • در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر  و نیز داشتن سوالات دیگر بهتر است به یک وکیل متخصص ارث مراجعه نمایید.
  • در صورت تمایل به اطلاع از مقررات ارث و سهم ارث هر کدام از ورثه به مطلبی تحت همین ععنوان در سایت دادگران مراجعه نمایید.

 

حق انتشار محفوظ است ©