شماره: 6751
1400/03/29
آیا پاسخ به اظهارنامه اجباری است ؟

با تشکر از شما... اظهارنامه در صورتی که مطالبه کذب باشه (مثلا" اعلام کنه یکسری وسایل منزل و ابزار آلات از شما طلبکار است) به چه صورت است و در صورتی که این اظهار نامه را چندین مرتبه برای شما ارسال کند آیا برای شما که دریافت کننده اظهارنامه هستید در صورت عدم پاسخ به اظهارنامه مشکل حقوقی یا هر مشکل دیگه ای بوجود می آورد ؟

 

پاسخ - آیا حتما باید به اظهارنامه جواب داد ؟

  • در این خصوص لازم است به چند نکته توجه نمایید و البته توصیه می کنیم مطلب خوبی که در سایت ما راجع به اظهارنامه و آثار و احکام آن درج گردیده است مراجعه کرده و به طورکامل مطالعه نمایید.
  • پاسخ دادن به اظهارنامه به هیچ وجه اجباری نیست و هیچ حقی از شما ضایع نمی کند با این حال اگر آگاهی کامل به مسائل حقوقی دارید به آن پاسخ دهید و اگر اطلاعات و دانش کافی ندارید بهتر است سکوت کنید چون جواب شما می تواند علیه شما استفاده شود.اگر اطلاعات کافی حقوقی ندارید برای جواب اظهارنامه می توانید به یک وکیل هم مراجعه کنید.یک جواب درست به اظهارنامه می تواند جهت تصمیم گیری اظهارکننده و مدعی را تحت تاثیر قرار دهد.
  • ارسال اظهارنامه برای اظهارکننده و مدعی اصولاً هیچ حقی ایجاد نمی کند و دلیل برای اثبات ادعای او محسوب نمی شود. اینکه می گوییم اصولا یعنی در موارد نادری ارسال اظهارنامه برای ایجاد حق ضرروری است.برای اطلاع از این موارد می توانید مطلبی تحت عنوان ((موارد اجباری ازسال اظهارنامه)) را در سایت دادگران مطالعه نمایید. 

 

حق انتشار محفوظ است ©