شماره: 6686
1400/01/30
آیا در شرایط کرونا مدت اعتبار عقد وکالت تمدید می شود ؟

سلام .... خداقوت..خودرویی رو با وکالت (سند و تعویض پلاک) از شخصی خریداری نموده ام و ایشان هزینه وکالت رو متقبل شده و قرار شد هزینه های بعدی مثل حق التحریر و حق الثبت رو بنده بدهم فاصله ما هم بسیار دور از هم می باشد. اکنون با قرمز شدن وضعیت کرونا مراکز تعویض پلاک تعطیل و اعتبار وکالت تمام است. گفته شده برای تعویض پلاک وکالت تمدید میشود. آیا برای زدن سند هم مدت وکالت تمدید میشود؟ اگر حضور ایشان لازم است آیا باید دوباره هزینه پرداخت شود؟ اگر حضور ایشان برای زدن سند لازم است آیا راه دیگری به غیر از حضور نیست؟ مثل حضور در دفتری در شهر خودش و ارسال فکس و...

 

پاسخ - انقضای مدت وکالتنامه

  • در صورتیکه مدت عقد در عقد وکالت پایان یابد، عقد به خودی خود منحل میگردد. بنابراین نمیتوانید به وکالت از موکل خود هیچ گونه اقدامی انجام دهید. زیرا عقد وکالت منحل شده و وکیل دیگر سمتی ندارد که بتواند به موجب آن اقداماتی را از جانب موکلش انجام دهد. پس لازم است اقدامات لازم از جانب شخص فروشنده خودرو صورت پذیرد و یا برای این منظور مجددا عقد وکالتی میان شما و موکلتان (فروشنده خودرو) منعقد گردد که به موجب آن بتوانید اقدامات لازم را به وکالت از وی انجام دهید.
  • برای تنظیم وکالتنامه جدید موظف به پرداخت مجدد هزینه تنظیم وکالتنامه میباشید.
  • با این وجود ممکن است با توجه به شرایط خاص موجود مدت تعطیلات به زمان وکالت اضافه شود برای پاسخ مطمئن به یک دفتر اسناد رسمی یا کانون سردفتران مراجعه نموده یا تماس بگیرید.
  • برای تنظیم وکالتنامه نیاز به حضور وکیل (شما) نیست و حضور موکل (در فرض سوال شما فروشنده) کفایت می کند؛ ولی اصل سند باید با پست برای شما ارسال شود و کپی یا فکس کافی نیست.

 

حق انتشار محفوظ است ©