شماره: 6666
1400/01/18
سوال حقوقی - امکان فسخ معامله به دلیل تدلیس

سلام.ماشینی رو پنج ماه پیش خریداری کردم الان فهمیدم موتورش تعویض شده اما در برگه سبز قید نشده می توانم شکایت تدلیس در فروش خودرو کنم از فروشنده به جایی میرسه ؟ ممنونم

پاسخ - فسخ معامله به دلیل فریب و تدلیس

  • ماده 438 قانون مدنی به تعریف خیار تدلیس پرداخته است: تدلیس عبارت است از عملیاتی که موجب فریب طرف معامله شود.
  • ماده 439 بیان داشته:اگر بایع تدلیس نموده باشد مشتری حق فسخ بیع را خواهد داشت و همچنین است بایع نسبت به ثمن شخصی در صورت تدلیس‌ مشتری.
  • ماده 440 همین قانون نیز اعمال خیار را از تاریخ علم به آن فوری میداند :خیار تدلیس بعد از علم به آن فوری است.
  • بنابراین میتوانید دادخواست اعلام فسخ معامله به دلیل تدلیس فروشنده در اولین فرصت تقدیم دادگاه نمایید و در نتیجه جواب این است که عمل طرف شما دقیقاً مصداق تدلیس بوده و قاعدتاً باید به نتیجه فسخ برسید ولی توجه داشته باشید که فسخ این معامله برای شما چیزی جز بازگشت پولتان نخواهد داشت پس شاید به دلیل افزایش قیمت خودرو در سالهای اخیر این مسئله دقیقاً به نفع شما نباشد.
حق انتشار محفوظ است ©