شماره: 6661
1400/01/16
سوال حقوقی - سال ملاک محاسبه دیه تصادف

اینجانب سال مهر ماه ۹۸ تصادفی داشتم و همراهم پدر و مادر هم سرنشینان وسیله نقلیه بنده بوده‌اند که انها هم صدمه دیدند پس از یک سال مداوا شکستگی و پزشک‌ قانونی رای دادگاه در اسفند ماه ۹۹ صادر و با مراجعه به بیمه و تحویل دادنامه حالا که فروردین ۱۴۰۰ می‌باشد دیه را با سال ۹۹ محاسبه میکنن میخواستم بپرسم آیا این کار قانونی است

با سپاس 

 

پاسخ - مبنای محاسبه میزان دیه توسط بیمه

  • ماده 13 قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه بیان میدارد: 

بیمه‌گر یا صندوق حسب مورد مکلفند خسارت بدنی تعلق‌گرفته به شخص ثالث را به قیمت یوم‌الاداء و با رعایت این قانون و سایر قوانین و مقررات مربوط پرداخت کنند. بیمه‌گر، در صورتی‌ که خسارت بدنی که به زیان‌دیده پرداخت نموده بیشتر از تعهد وی مندرج در ماده (۸) این قانون باشد، می‌تواند نسبت به مازاد پرداختی، به صندوق رجوع یا در صورت موافقت صندوق در حسابهای فیمابین منظور کند مشروط بر اینکه افزایش مبلغ قابل پرداخت بابت دیه منتسب به تاخیر بیمه‌گر نباشد.
تبصره ـ در صورتی‌که خسارت بدنی زیان‌دیده بیشتر از تعهد شرکت بیمه مندرج در ماده (۸) این قانون باشد، شرکت بیمه مکلف است، بلافاصله مراتب مذکور و کلیه مستندات پرونده مربوط را از طریق سامانه الکترونیک موضوع ماده (۵۵) به صندوق و بیمه مرکزی اطلاع دهد.

  • بنابر ماده مذکور مبنای محاسبه میزان دیه قیمت یوم الاداء میباشد و نه قیمت روز حادثه و نه قیمت روز صدور حکم.
  • پس در مورد شما نیز شرکن بیمه مکلف است مبلغ بیمه را بر مبنای سال 1400 به شما پرداخت نماید. 
  • متاسفانه بیمه ها به هر دلیلی از انجام تعهد خود طفره می روند، شما می توانید با طرح دعوا و تقدیم دادخواست به دادگاه حقوقی علیه شرکت بیمه مخاطب خود او را مجبور و ملزم به انجام تعهد نمایید.
حق انتشار محفوظ است ©