شماره: 6649
1400/01/08
حدود مسئولیت شرکای مغازه و جواز کسب چقدر است ؟

سلام با شخصی شریک شدیم و مغازه ای رو راه اندازی کردیم ، جواز کسب مغازه با اجازه محضری من بنام شریکم گرفته شده و فقط داخل جواز کسب عبارت " شریک دارد " درج شده است . حالا دو تا سوال از حضور اساتید دارم : ۱- آیا اگر شریکم اوراق تعهد آوری رو امضا بکنه یا معاملاتی رو انجام بده که باعث ایجاد ضرر بشه و نسبت به ثالث بدهکاری ایجاد کنه آیا بنده هم که جواز کسب بنام ندارم باید نسبت به ثالث جبران کننده ضرر و زیان ایجاد شده باشم یا صرفا شریکی که دارای جواز کسب هست و خودش اوراق رو امضا کرده مسئوله ؟ ۲- آیا اگر شریکم با جواز کسبی که داره دست چک بگیره و یا وامی رو دریافت بکنه و بدهی بالا بیاره آیا من هم باید در جبران خسارت او سهیم باشم ؟

پاسخ - مسئولیت شریک در جواز کسب مغازه

  • با توجه به مطالبی که عنوان کردید، شما در هیچ یک از تعهداتی که صاحب مجوز شخصا تعهد نموده و امضا کرده است مسئولیتی ندارید و صرفا کسی که شخصاً طرف قرارداد قرار گرفته و تعهدات را پذیرفته است مسئول اجرای آن میباشد.
  • مسئولیت تضامنی شرکا نسبت به مخاطبان و طرف مقابل معامله و منعقد کنندگان قرارداد با آن کسب و کار امری استثنایی بوده و از خصوصیات حقوق تجارت و شرکت های موضوع قانون تجارت است (البته با محدودیت ها و احکام خاصی که در مورد شرکت های هفتگانه موضوع قانون تجارت وجود دارد.) و به جهت استثنا بودن حکم مسئولیت تضامنی در موارد تردید باید نظر به عدم آن داد.هر جاییکه شما قرارداد یا چک یا سند تعهد آوری را در این کسب و کار و شراکت مدنی امضاء کنید مسئول هستید و الا خیر.
حق انتشار محفوظ است ©