شماره: 6554
1400/02/08
آیا می توان به خاطر ندادن وجه معامله و ثمن قرارداد را فسخ کرد؟

سلام. باتشکر از مدیریت سایت خوب وعالی شما.
بنده در سال۹۷یک واحد مسکونی به شخصی فروخته ام و تاریخهای پرداخت ثمن معامله در مبایعه نامه ذکر شده اما خریدار فقط همان مبلغ زمان تنطیم مبایعنامه پیش نویس رو پرداخت کرد و از پرداخت در زمانهای درج شده امتناع نموده و با گذشت سه سال از قرارداد مباینامه ذکر شده اقدام به طرح دعوی علیه بنده نموده و در مبایعنامه شرط فسخ ذکر نکردیم چه راهی داره که حق من ضایع نشه و دادگاه به عدم تعهد خریدار به پرداخت الباقی ثمن معامله آگاه بشه؟آیا شاهد کافیه که درجریان بودن از معامله ما و مراجعه حضوری بنده به درب منزل خریدار جهت دریافت ثمن معامله حتی چندین بار تماس گرفتم که چرا تکلیف روشن نمیکنید که درجواب گفته من پشیمان شدم و توانایی پرداخت ندارم. حال ازشما خواهشمندم هر راه حل یا پیشنهادی دارید بفرمایید که من انجام بدم جلسه دادگاه شنبه صبح ساعت ۱۰ هست. ممنون از بزرگواری شما.

 

پاسخ - فسخ قرارداد به دلیل عدم پرداخت ثمن

  • خریدار ملک شما دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را طرح نموده است. در این صورت او باید در دادگاه اثبات نماید که به تعهدات قراردادی خود، عمل نموده است از آن جمله مبلغ قرارداد را در مواعد مربوطه پرداخت کرده و یا ترتیبی برای پرداخت آن داده است. (که معمولا گواهی عدم حضوری که دفاتر اسناد رسمی صادر میکنند موید این ادعاست) 
  • در هر صورت طرف مقابل شما که خواهان دعویست باید انجام تعهدات قراردادی خود را اثبات نماید و نیازی نیست شما عدم انجام تعهدات ایشان را اثبات کنید.
  • پس در این دعوی زمانی شما محکوم می شوید که خریدار ثابت کند در تاریخ تعیین شده در قرارداد شما در دفتر اسناد رسمی برای انتقال ملک حاضر نشده اید درحالیکه وی مبلغ معامله را به همراه داشته و یا در صورتیکه قرارداد تاریخ خاصی را بابت این امر مشخص ننموده خریدار با ارسال اظهارنامه ای به شما تاریخ معینی را برای حضور در دفتر خانه و انتقال ملک مشخص نموده و در این صورت نیز شما در دفتر اسناد رسمی برای انتقال ملک حاضر نبوده اید.

 

 

حق انتشار محفوظ است ©