شماره: 5471
1399/08/08
سوال حقوقی - فسخ معامله - ابطال قرارداد - معاوضه

با سلام. در سال 87 یک قطعه زمین در قبال دو واحد مسکونی معامله کردم.یک سال بعد زمین موصوف توسط کمیسیون ماده 12 قانون زمین شهری موات اعلام شد.به نظریه کمیسیون ماده 12 اعتراض زدیم که نتیجه ای نداشت.فروشنده زمین طبق قرارداد دو واحد در تصرف دارند.آیا بعد از گذشت 10 سال از معامله و اعلام موات می توان حکم تخلیه و اجرت المثل ایام تصرف را دریافت کرد.لطفاً راهنمایی فرمایید.

 

پاسخ - ابطال و فسخ قرارداد معاوضه 

  • عنوان و اسم معامله شما اگر معاوضه باشد می توان تقاضای ابطال معامله به دلیل عدم وجود شرایط و نقص ارکان معامله را بنمایید.
  • در کلیه عقود معاوضی و مغابنی در صورت فقد ارکان عقد، قهراً  باطل و غیر قابل استناد است .

راه دیگر اعمال خیار تعذر تسلیم است به این معنا که اگر به دلیلی انتقال دهنده در یک عقد معاوضی قادر بر تحویل و تسلیم مورد معامله نباشد انتقال گیرنده می تواند با استناد به خیار تعذر تسلیم و فقدان قدرت بر تسلیم تقاضای فسخ معامله را بنماید.

در فرض اول (بطلان) امکان مطالبه اجرت المثل ایام تصرف هست و در فرض دوم (فسخ) چون در محدوده زمانی وقوع معامله و اعمال خیار طرف شما، مالک بوده، امکان مطالبه اجرت المثل ایام تصرف نیست.

اجمالاً اظهار نظر می شود که کار شما قابل انجام است ولی توصیه می شود چون این مسئله بسیار فنی و پیچیده است حتما قبل از هر اقدامی به یک وکیل متخصص قراردادها و املاک مراجعه کنید.

 

 

مطالب مرتبط با فسخ و ابطال قرارداد :

1- معرفی قرارداد معاوضه، عقد معاوضه

2- وکیل برای فسخ قرارداد و ابطال معامله

3- شرایط اساسی صحت معاملات و انواع عقود

4- خسارت تاخیر در انجام تعهد - خسارت قراردادی - وجه التزام

 

حق انتشار محفوظ است ©