شماره: 5430
1399/05/26
سوال حقوقی - خیانت وکیل دادگستری

سلام
وکیلی را پس از مشاوره انتخاب نموده تا امور طلاق توافقی را انجام دهد.پس از صدور رای ایشان رای صادره را به من تحویل نداد و گفت که به دلیل انصراف زوجه بدون رضایت ایشان نمی شود برای گواهی اجرائیه گرفت.درصورتی که زوجه فقط از بخشیدن مهریه منصرف شده و حاظر به ادامه زندگی با من نبود . ایشان در لایحه تجدید نظر بجای انصراف از توافق من و وکلای پرونده را به تبانی متهم نموده بود.البته ادعا کذب بود و ایشان دو ماه پیش از این ادعا در دفترخانه با همراهی مادر خویش سند بذل مهریه با اسقاط حق رجوع و اسقاط حق مطالبه مجدد داده و وکالت بلاعزل در طلاق گرفته است . گواهی مذکور باطل نشد و تایید شد.هم زمان وکیل من پیشنهاد درخواست طلاق از جانب من را مطرح نمود و من هم به توصیه ایشان عمل نمودم . در قراردادی دیگر ایشان پرونده ای را در همان شهر و البته شعبه ای دیگر تشکیل داده و مرا در آن پرونده گمراه و سرگرم نمود.و پس از شش ماه با ادعای بلاتصدی بودن شعبه و نظر معاونت دادگستری از من درخواست استرداد پرونده را گرفت.سه ماه بعد اجرائیه از سوی اجرای احکام برای اینجانب برای محکومیت به پرداخت مهریه بذل شده صادر شد.واخوهی نمود م و اسناد بذل را ارائه نمودم.قاضی به دلیل اجرا نشدن گواهی طلاق توافقی سند بذل را بی اعتبار اعلام نموده و اینجانب را منصرف از طلاق اعلام نموده است.چگونه از وکیل متخلف در دادگستری شکایت کنم.حقوقی یا کیفری.نه فقط زنم را ازدست دادم که کلیه اموالم را هم توقیف نموده اند .

 

پاسخ  - خیانت و کم کاری وکیل دادگستری

  • آنچه شما توصیف کردید ذیل عنوان خیانت قرار نمی گیرد و عمل وکیل شما توام با سو نیت نبوده و جرم نیست.
  • شاید وکیل دادگستری شما دعوای شما را به خوبی مدیریت نکرده باشد ولی این اندازه از اقدامات و رفتار را نمی توان جرم دانست.
  • به نظر من این حتی تخلف انتظامی و حرفه ای هم نیست و شما به دلیل انصراف همسرتان در میانه راه طلاق توافقی هم بد شانسی آورده اید و هم اینکه با نظری که قاضی رسیدگی کننده به طلاق یکطرفه داشته (که البته صحیح به نظر نمی رسد) این نتیجه برای شما حاصل شده است.
  • شاید لازم بود وکیل با تجربه تری انتخاب می کردید اما در هر حال نمی توان یک وکیل جوان را به خاطر نداشتن تجربه و عدم آینده نگری مجازات کرد و اگر دنبال مقصر هستید به نظر من مقصر خود شمایید.

 

 

مطالب مرتبط با وکیل دادگستری :

1- عزل وکیل - تاثیر عزل - خبر عزل

2- لایحه جامع وکالت دادگستری

3- وکیل در یوسف آباد، فاطمی، میدان گلها

4- فواید داشتن وکیل در پرونده های حقوقی

 

حق انتشار محفوظ است ©