شماره: 4296
1399/01/23
سوال حقوقی توهین به مقدسات و رهبری

سوال حقوقی
با سلام و عرض ادب
ببخشید بنده مشکلی برایم پیش امده بنده دو سال قبل در یک گروه تلگرام معاند برخی توهین ها به مقدسات دین اسلام و مقام معظم رهبری و بنیان گذار جمهوری اسلامی انجام داده ام و سپس توبه نموده ام یک اتهامی هم دارم که پولشویی هست و بنده برای بزرگنمایی در همان گروه تلگرام گفته ام که 500 میلیون تومان پولشویی کرده ام در صورتی که چنین چیزی واقعیت ندارد در تاریخ 14 بهمن98 بازداشت شدم و یک ماه بازداشت موقت بودم الان به قید 500 میلیون وثیقه ازاد هستم سنمم 17 سال هست چند سوال داشتم اول اینکه صدور وثیقه به این مقدار (500 میلیون) برای قضیه پولشویی هست یا برای جرائم دیگرم؟
دوم اینکه پرونده من در صلاحیت کدام دادگاه قرار خواهد گرفت و سوال اخرم اینکه با توجه به اینکه بنده در ان زمان پشیمان شده و توبه کرده احتمال دارد چه مجازاتی برای من در نظر گرفته شود ایا امکانش هست با جریمه نقدی پرونده بسته شود یا زندان خواهند داد؟؟؟

پاسخ به سوال حقوقی توهین به مقدسات رهبری 

در مورد اینکه چرا مبلغ 500 میلیون بهعنوان وثیقه تعیین شده و اینکه نگاه قاضی به اینکه اقرار شما در زمینه پولشویی بوده و یا اینکه نظر به توهین شما هم داشته یا نه نمی توان اظهارنظر دقیق کرد و بهترین کسی که به سوال شما می تواند پاسخ بدهد خود قاضی رسیدگی کننده است.

با این وجود باید بدانید مبلغ 500 میلیون وثیقه برای جرم توهین به مقدسات با عرف قاضی منافات ندارد.

در مورد اقرار خلاف واقع یا اقرار تؤام با بزرگنمایی نیز باید گفت اقرار وقتی برای اثبات دعوا است که نزد قاضی و در محکمه باشد و اقرار کننده قصد آن را داشته باشد. پس به نظر من اقرار شما در جمع دوستانتان در یک شبکه اجتماعی هیچ ارزش قضایی ندارد.

البته توجه داشته باشید که در رسیدگی به پرونده های امنیتی و توهین علیه مقامات که قضات مخصوصی به آن رسیدگی می کنند (دادگاه انقلاب) نحوه رسیدگی خیلی  اصول حقوقی و قضایی تناسب ندارد و اصولا در سیستم فعلی رسیدگی قاعده مندی اتفاق نمی افتد. 

 

حق انتشار محفوظ است ©