شماره: 3117
1398/07/20
صیغه موقت رابطه نامشروع عقد موقت

سلام خسته نباشید
من چنتا سوال دارم که راهنمایی میخوام از شما
من با اقایی معاشرت دارم که قبل از اشنایی با ایشون ، این اقا با خانمی صیغه بودن. ایشون این اواخر مجددا اون خانم رو بدون اینکه من در جریان باشم صیغه کردن. متاسفانه خیلی دیر متوجه شدم. میخواستم بدونم‌ قانونی کی مقصر‌ میشه. این خانم ایا میتونه از من شکایت کنه؟ به چه صورت تا چه حد؟ اگر لطف کنین کامل برای من توضیح بدین هر کدوم از ما تا چه حد مقصر هستیم‌. و اینکه من باید چیکار کنم خیلی ممنون میشم ازتون.
من چهلو سه سالم هست. و ازدواج هم نکردم

 

پاسخ به سوال حقوقی، فرق صیغه و رابطه نامشروع 

  • اگر منظور شما از معاشرت، داشتن رابطه کامل ولی خارج از ازدواج هست باید بگیم رابطه شما نامشروع محسوب میشه و قوانین ما حقی برای شما در نظر نمیگیرند و صرف این رابطه حقی برای شما ایجاد نمیکنه
  • در واقع یک قاعده کلی در سیستم حقوقی ما وجود دارد حقوق قانونی و مشروع صرفا از رابطه قانونی ناشی و منتج میشوند
  • مطابق سوال شما حین رابطه با شما، این آقا یک رابطه قانونی با زن دیگری ایجاد میکنه که خود البته مشخصه که چون رابطه شما نامشروع بوده و درقالب ازدواج دائم یا ازدواج موقت نبوده حقی برای شما ایجاد نمشود. در مورد آن خانم هم چون رابطه آن مرد با شما زمانی بوده که ازدواجی در بین نبوده اصولا کار موثری نتواند بکنند جای نگرانی ندارد.
  • اگر هم منظور شما از معاشرت در اول سوال اینکه شما هم صیغه موقت یا عقد موقت داشتید باید بگم که رابطه هیچ کدوم غیرقانونی نیست و هیچ کدوم از نظر قانون مقصر نیستید و هیچ کدوم حقی بر دیگری ندارید چون طبق قوانی ما (به درست و غلط بودنش کاری نداریم چون جای بحثش اینجا نیست ) مرد میتواند بی نهایت زن صیغه ای داشته باشد.    

 

 

حق انتشار محفوظ است ©