شماره: 1185
1400/08/02
وکیل شخصی ،خصوصی، خانوادگی برای انجام کلیه امور ملکی و حقوقی

قصد خروج از کشور را داریم و تصمیم داریم وکالتی به یک وکیل دادگستری بدهیم تا در غیاب چند ساله ما، آپارتمان ما را اجاره داده و به کارهای حقوقی و ملکی و بانکی ما رسیدگی کند. می خواستیم بدانیم حق الوکاله این وکیل چطور محاسبه و تعیین می شود و آیا اصلا چنین امکانی وجود دارد ؟ 

 

پاسخ - وکیل شخصی - خانوادگی و خصوصی 

  • بله، ما در دفتر وکالت دادگران امکان تنظیم و اعطای چنین وکالتی را برای مخاطبان ، مراجعین وموکلین خود در نظر گرفته ایم.قسمت مهمی از خدماتی که ما به مخاطبان ارائه می هیم همین اداره اموال واقع شده در ایران است .
  • با توجه به اینکه بعضاً اعطای وکالت برای ایرانیان مقیم خارج از کشور و سپردن امور از این طریق به یک وکیل دادگستری و یا انتخاب یک وکیل شخصی، خصوصی و خانوادگی ،کار مشکلی است یا به دلیل عدم وجود سفارتخانه و کنسولگری در شهر و کشور محل اقامت آن فرد می تواند مانع مهمی برای این منظور ایجاد کند توصیه ما این است که وکیل مطمئن و مورد اعتماد خود را قبل از مهاجرت انتخاب کنید و در همین ایران به وی وکالت بدهید.
  • توجه داشته باشید هر چند که وکلای دادگستری در مقابل موکلین خود نوعاً امانتدار بوده و رعایت اخلاق و انصاف را می نمایند ولی برای راحتی خیال خود حتما یک قرارداد خوب ، همه شمول و شفاف تنظیم کنید.
  • توافق بر سر دستمزد وکیل نیز می تواند موردی و بابت انجام هر کار باشد یا ساعتی، یا ماهانه یا سالانه. به نظر ما بهترین ومنصفانه ترین راه این است که فعلا وکالت را به وکیل بدهید و بعداً اگر مشکلی پیش آمد به طور موردی از وی بخواهید که مسئله شما را دنبال و پیگیری کند.هر چند که گاهی مسئله ای که به وکیل واگذار می کنید یک مسئله غیر دادگستری ولی مستمر است مثل دریافت اجاره از مستاجر و ارسال آن به موکل در خارج از کشور و به طور کلی مدیریت حقوقی نحوه اجرای یک قرارداد اجاره در طول زمان که شاید بتوان گفت درصدی از اجاره ، منطقی و منصفانه به نظر می رسد. 
  • برای انتخاب یک وکیل خوب، قابل اعتماد و امین نیز شاید بهترین روش استفاده از تجربه اطرافیان باشد و در درجه بعد مراجعه به چند وکیل که در زمینه مشکل شما صاحب نظر و با تجربه هستند و بیان موضوع به انها و گرفتن مشاوره در زمینه چگونگی انجام کار.هر چند که در فرض معرفی دوستان نیز توصیه می شود حتما خود وکیل مورد انتخاب را بیازمایید.

 

 

حق انتشار محفوظ است ©