شماره: 1089
1398/10/25
افرار ملک مشاع خرید ملک مشاع

سوال حقوقی :
با سلام اینجانب دارای فروشگاهی در یکی از شهرستانهای استان خوزستان میباشم. زمینی به اندازه فروشگاهم کنارم هست که سالهاست لوازم خودرا در آنجا نگهداری میکنم. این زمین مشاع و بین 11 نفر که هنوز این قطعه زمین را افراز نکرده اند مشترک میباشد. یکی از وراث زمین سهم خود را به شخصی فروخت البته با جهات اربعه. بنده نیز سهم یکی از وراث را بصورت مشاع خریداری نموده ام. حال این شخص میگوید چون من قبل از شما زمین را با ابعاد خریده ام زمین مال من است و من به ایشان میگویم که زمین مشاع است و وارث حق فروش با ابعاد را به شما نداشته است. از طرفی هردوی ما اعیان زمین متروکه را خریدیم و صاحب عرصه زمین نیز حکم تامین دلیل عدم ساخت دارد. حال پس از کشاکش های فراوان درخواست مشاوره حقوقی از حضور وکلای دادگستری را دارم . با تشکر از توجه شما

پاسخ به سوال حقوقی  

تا زمانی که ملک افراز نشده هردو شریک مشاعی هستید و اگر شخصی سهم معینی از ملک را بفروشد معامله او درست ولی تعیین حدود فاقد اعتبار است. سهم همه مالکین در حال حاضر مشاعی است و ابعاد در ملک مشاعی معنا ندارد بلکه در ملک افراز شده ابعاد مشخص می شود. 

به عبارت دیگر افراز فقط دو راه دارد و راه سومی نیست، یکی اینکه همه شرکا به اتفاق صورتجلسه تقسیم تنظیم نموده و در آن صورتجلسه سهم هر شخص مشخص شود و همگی امضا کنند. و دیگر اینکه یکی یا چند نفر از شرکا به اداره ثبت محل مراجعه نموده و تقاضای افراز نمایند و اینکه یک شریک به تنهای برای سهم خود حدودی را مشخص کند قابل توجیه و قانونی و الزام آور نیست. مطالعه مطالب مرتبط : 

1- تعریف دعاوی ملکی، دعاوی حقوقی، وکیل ملکی

2- مقررات افراز املاک مشاع،تقسیم مال مشترک

3-  نکات مهم دعاوی تصرف (تصرف عدوانی، ممانعت از حق، مزاحمت)

4- راههای مطالبه سهم الارث، وکیل ارث

حق انتشار محفوظ است ©