شماره: 1085
1398/04/23
صیغه موقت عقد موقت پایان انحلال طلاق

سوال حقوقی:
یکی از آشنایان دختری هست 23 ساله که حدود پنج ماه قبل با پسری صیغه ی دوساله خوندن صیغه به صورت محضری نبوده ولی روحانی صیغه نامه مهر و امضا کرده و به هر دو طرف داده ایشون دو ماهی هست که درگیر هستن واسه جدا شدن و اصطلاحا پس خواندن صیغه ولی شخص مقابل زیر بار نمیره ایشون صیغه نامه رو پاره کردن.
راه حل قانونی واسه این مشکل هست؟
متاسفانه مشکل دیگه هم هست و اونم اینکه ایشون بخاطر دعوایی که داشتن بکارتشون آسیب دیده ولی نه به طور کامل و پزشکی که معاینه کرده گفته اگه شکایت کنن مجبور هستن عقد کنن.

پاسخ به سوال حقوقی 

در عقد موقت( نکاح موقت، نکاح منقطع، متعه) یا به تعبیر شما صیغه ، چیزی تحت عنوان طلاق نیست و اختیار انحلال اون کاملا در دست مرد هست که بهش میگن ((بذل مدت)) مانند طلاق در مورد بذل مدت هم مرد می تونه در اون مورد به زن وکالت بده تا علاوه بر خودش خانم هم این حق رو داشته باشه، اگر خانم وکالت در بذل مدت داشته از جانب شوهر می تواند مدت باقیمانده را بذل کند وگرنه باید یکی از دلایلی که اختیار فسخ عقد را به او می دهد داشته باشد یا منتظر بماند مدت عقد به پایان برسد. به هرحال این خانم همسر آقا بودند و از بین رفتن بکارت توسط همسرشان انجام شده است و کاملا قانونی و شرعی است. و این تصور که چون بکارت زایل شده حتی اگر راضی هم نباشه به زور عقدش میکنن اشتباهه. هیچ اجباری نمی تونه در کار باشه. 

 

 

حق انتشار محفوظ است ©