شماره: 1047
1398/04/16
تصادف رانندگی نداشتن گواهینامه

سوال حقوقی:
با سلام و احترام
چند روز پیش با موتورسیکلت خودم با یک موتورسیکلت دیگه تصادف کردم.نه من گواهینامه و بیمه دارم و نه شخص مقابل. چون اون فرد حال روحیش زیاد خوب نبود من بهش اصرار کردم که به اورژانس زنگ بزنیم ولی گفت گواهینامه ندارم موتورم را می خوابونند ولی از طرفی مادرم نگران می شود با پدرش تماس گرفتیم و پدرشان امد که ایشان را به بیمارستان ببرد چون سرش ضربه دیده بود
خودم هیچ آسیبی ندیدم ولی به موتورم خسارت وارد شد و طرف مقابل به من گفت برو موتورت رو درست کن هرچی خسارتت شد من می دم و صحنه را به هم زدیم و هر یک رفتیم. امروز پدرشان تماس گرفتند می گویند باید بروم کلانتری برای کروکی گفتم چرا گفت چون صحنه تصادف بهم خورده الان برای ترخیص پسرش از بیمارستان به مشکل خورده است چون بیمارستان تمام هزینه ها رو به صورت آزاد حساب کرده است.

پاسخ به سوال حقوقی:

هزینه های درمان را خودتان باید بدهید و بیمه از هیچیک از شما حمایت نمی کند به دلیل اینکه گواهینامه نداشته اید خسارات بدنی هر دوی شما شبهه عمد (کلاهبرداری) است. و هریک باید خسارت دیگری را بدهد و در واقع هر دو در هر حال مقصرید. اینگونه وقایع با مقررات راهنمایی و رانندگی تفسیر نمی شود و مطابق قانون مجازات اسلامی هر دو ضامن هستید حتی اگر از نظر مقررات راهنمایی و رانندگی مقصر نباشید. رانندگی بدون گواهینامه و ایراد صدمه به دیگری خود جرم است. 

 

 

حق انتشار محفوظ است ©