شماره: 1472
1398/06/13
دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور
دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور

دعاوی خانواده در موادی که زن یا شوهر یا هردومقیم خارج از ایران هستند تفاوتهایی با سایر موارد میکند، که داشتن تجربه کافی و دانش حقوقی را برای وکیل ایرانیان مقیم خارج از کشور ضروری مینماید.زن و شوهر های ایرانی که خارج از ایران زندگی می کنند در صورتی که ازدواج آنها مطابق قانون ایران به ثبت رسیده باشد، قانون ایران، دادگاه ایران را صالح به رسیدگی به اختلافات خانوادگی آن ها می داند. در بسیاری از مواقع کشور محل اقامت هم به طور موازی قانون خود را صالح به حل اختلافات خانوادگی آن ها می داند، این اولین وجدی ترین مشکلی است که تابعیت مضاعف (تابعیت دوگانه) برای افراد ایجاد می کند.

دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور

  • زن و شوهر های ایرانی که خارج از ایران زندگی می کنند در صورتی که ازدواج آنها مطابق قانون ایران به ثبت رسیده باشد، قانون ایران، دادگاه ایران را صالح به رسیدگی به اختلافات خانوادگی آن ها می داند.
  • در بسیاری از مواقع کشور محل اقامت هم به طور موازی قانون خود را صالح به حل اختلافات خانوادگی آن ها می داند، این اولین وجدی ترین مشکلی است که تابعیت مضاعف (تابعیت دوگانه) برای افراد ایجاد می کند، به عبارت دیگر تابعیت مضاعف تکالیف مضاعف هم روی دوش طرفین می گذارد.
  • در هر حال کمکی که از یک وکیل دادگستری در ایران برای حل دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور برمی آید این است که در صورت وقوع اختلاف بدون نیاز به حضور فیزیکی زن یا شوهر (صرفاً با مراجعه ایشان به سفارت یا کنسولگری و دادن وکالت به وکیل دادگستری) اقدام به پیگیری موضوع در مراجع صالح (دادگاه خانواده) نماید.
  • دعاوی خانوادگی قابل پیگیری در این قالب عبارتند از : دعوای طلاق توافقی- دعوای طلاق یکطرفه ( از طرف زوج یا زوجه)- دعوای مطالبه مهریه و توقیف اموال- دعوای ممنوع الخروجی- پیگیری رفع ممنوع الخروجی – حضانت و ملاقات فرزندان و سایر دعاوی در صلاحیت دادگاه خانواده.

در صورت نیاز به اخذ مشاوره و کسب اطلاع در مورد نحوه ی وکالت دادن به وکیل و آگاهی از متن وکالتنامه از طریق این شماره (تماس تلفنی – وایبر- واتساپ- تلگرام) با ما در تماس و ارتباط  باشید.

09121457035 (تماس تلفنی – وایبر- واتساپ- تلگرام)


مطالعه مطالب مرتبط:

1- دادگاه صالح و چند نکته مهم برای طلاق توافقی

2- رای دادگاه خانواده و متن دادخواست طلاق توافقی

3- ممنوع الخروج کردن فرزند توسط مادر و پدر

4- ازدواج، طلاق و رجوع ایرانیان مقیم خارج از کشور

5- مطالبه مهریه، توقیف اموال، وکیل مهریه

6- طلاق به درخواست زوجه، طلاق زن

 

حق انتشار محفوظ است ©