شماره: 3047
1399/07/21
چگونه طلاق توافقی بگیرم ؟
چگونه طلاق توافقی بگیرم ؟

یکی از رایج ترین و متداول ترین و در عین حال راحت ترین راه های انجام طلاق، طلاق توافقی یا طلاق مبتنی بر توافق زن و شوهر است.در قانون و شریعت به این نوع طلاق طلاق خلع یا مبارات گفته شده است و واژه طلاق توافقی یک واژه عامیانه و عرفی است.در ادامه مطالب تلاش شده است مراحل انجام طلاق توافقی و یک نمونه پرونده عملی جهت استحضار و اطلاع مخاطبان گرامی آورده شود.

 

چگونه می توان طلاق توافقی گرفت ؟

1- اولین سوال پس از تصمیم به طلاق توافقی از سوی زن و شوهر این است که "چگونه طلاق توافقی بگیرم ؟"و پس از آن پیدا کردن بهترین و مناسب ترین و سریعترین و کم هزینه ترین راه برای انجام طلاق توافقی.

2- برای انجام طلاق توافقی اولین گام پس از پاسخ به سوال اساسی چگونگی انجام آن مراجعه زن و شوهر با هم  به مرکز مشاوره و غربالگری بهزیستی و شرکت در جلسات مشاوره خانواده با روش و در مواعدی که به ایشان اعلام می شود ( 6 جلسه با فاصله 10 روز و جمعاً به مدت 2 ماه) می باشد.

3- گام بعدی مراجعه به دفتر خدمات قضایی و ثبت دادخواست طلاق توافقی یا طلاق خلع یا طلاق مبارات است.زوجین پس از پایان مراحل مشاوره و غربالگری و دریافت گواهی شرکت در ان جلسات و نظریه مشاور خانواده و روانشناس مبنی بر عدم امکان سازش به دفتر خدمات قضایی مراجعه نموده و با ضمیمه کردن مدارک لازم برای طلاق توافقی مراحل طلاق توافقی را استارت زده و شروع می نماید.

4- پس از ثبت درخواست و ارجاع آن به دادگاه خانواده صالح بعد از چند روز با تعیین شعبه برای زوجین پیامکی حاوی شماره شعبه ، شماره پرونده ارسال می شود و در صورتی که پرونده کامل بوده باشد وقت رسیدگی هم تعیین می شود و اگر پرونده کامل نباشد اخطار رفع نقض صادر می شود.

5- مرحله دیگر از مراحل انجام طلاق توافقی شرکت در جلسه رسیدگی دادگاه است.قاضی دادگاه خانواده توافقات طرفین را در صورتجلسه دادگاه می نویسد و زوجین جهت انجام پروسه داوری به داور ارجاع می شوند.

6- پس از انجام داوری و اعلام نتیجه آن شعبه رسیدگی کننده، قاضی اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش نموده و طرفین با اخذ گواهی قطعیت از شعبه مربوطه و زوجه با انجام آزمایش عدم بارداری و دریافت پاسخ آن، زن و شوهر به اتفاق به دفترخانه طلاق جهت اجرای صیغه طلاق مراجعه می نمایند.

7- در صورتی که زن و شوهر خود بخواهند مراحل طلاق توافقی فوق را طی کنند در سریع ترین حالت یک پروسه زمانی 3 ماهه را باید در نظر بگیرند.

8- اگر یک وکیل متخصص طلاق توافقی داشته باشید ممکن است مراحل فوق در زمانی خیلی خیلی کوتاهتر و بدون اینکه نیاز به حضور و دخالت و درگیری شما با هیچ یک از مراحل فوق باشد پروسه طلاق توافقی را طی نمایید.

9- ما در دفتر وکالت دادگران طلاق توافقی را در سریع ترین زمان و با منصفانه ترین دستمزد ممکن و متصور با توجه به کارهای انجام شده برای شما مدیریت و پیگیری خواهیم نمود.

 

 

 

مطالب مرتبط با طلاق توافقی :

1- طلاق توافقی، شرایط، مراحل، مدارک لازم

2- وکالت در طلاق توافقی، وکالتنامه طلاق

3- مراحل رسیدگی به دعوای طلاق توافقی

4- دلایل و موارد 9 گانه طلاق به درخواست زن

5- چگونه یک وکیل خوب و مجرب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

 

حق انتشار محفوظ است ©