X
نمونه آراء و احکام دادگاهها

نمونه آرا حقوقی

نمونه آرا و پرونده های حقوقی

 نمونه پرونده عملی صدور چک بلامحل

نمونه پرونده عملی صدور چک بلامحل

  |  
بازدید: 1906
  |  
امتیاز: Article Rating

پرونده عملی با موضوع صدور چک بلامحل

متن شکواییه صدور چک بلامحل

شاکی : شهرداری منطقه ....... 
مشتکی عنه : آقای رسول ......  به نشانی تهران  - خ ...... 
اتهام : صدور چک بلامحل 

نماینده شهرداری منطقه 10 تهران در متن شکوائیه تنظیمی علیه متهم آقای رسول .... به اتهام صدور چک بلامحل یک فقره چک به شماره 865071 مورخ 12/2/82 به مبلغ 7589902 از جاری شماره 99113 بانک تجارت تقاضای رسیدگی نموده به علت اینکه بانک محال علیه به علت کسر موجودی گواهی عدم پرداخت صادر کرده است . و چون نامبرده تاکنون اقدامی در جهت پرداخت وجه چک به عمل نیاورده فلذا مستندا" به ماده 7 قانون چک مصوب 1355 و الحاقیه 1373 و ماده واحده مصوب مجتمع تشخیص مصلحت نظام بدوا" تقاضای صدور تامین خواسته و تعقیب کیفری مشارالیه به اتهام صدور چک بلامحل مورد استدعاست .

به تاریخ 21/4/82 از طرف کلانتری 106 نامجو به دستور سرپرست محترم دادسرا احضاریه ای برای متهم ارسال شد که جهت پاره ای توضیحات به کلانتری مراجعه نماید.

به تاریخ 28/10/82 به دستور دادیار محترم شعبه سوم دادسرای ناحیه 10 تهران جلب سیار متهم آقای رسول ..... به علت عدم پرداخت وجه چک صادر گردید.

به تاریخ 15/11/82 به دستور دادیار شعبه سوم دادسرا قرار مجرمیت متهم رسول .... بعلت صدور یک فقره چک بلامحل باتوجه به شکایت شاکی و کپی مصدق چک و کپی گواهینامه عدم پرداخت صادر گردید.


کیفر خواست صدور چک بلامحل

همچنین به تاریخ 16/11/82  کیفرخواست متهم صادر گردید.
ریاست محترم دادگاه مجتمع قضایی خارک
در این پرونده آقای رسول .... فرزند حسین فاقد پیشینه کیفری متهم است به صدور یک فقره چک بلامحل به شماره 865071 مورخ 12/2/82 مبلغ هفت میلیون و پانصد و هشتادو نه هزار و نهصدو دو ریال . با توجه به شکایت شاکی خصوصی و کپی مصدق چک و کپی مصدق گواهی عدم پرداخت اتهام منتسبه به نامبرده محرز و به استناد ماده 3 و 7 و 22 قانون صدور چک تقاضای مجازات متهم دارد.
دادیار شعبه سوم دادسرای خارک

پرونده پس از ثبت به شماره 14363 به دستور معاونت محترم ارجاع جهت رسیدگی و صدور حکم به شعبه 1162 ارجاع گردید.


صورتجلسه مورخ 30/11/82
به تاریخ مذکور در وقت فوق العاده اداری پرونده تحت نظر است با بررسی محتویات پرونده ملاحظه می گردد هویت متهم درکیفرخواست صادره علاوه بر قلم خوردگی دقیقا"مشخص و صریح نبوده و با قرار مجرمیت صادره مطابقت ندارد لذا جهت رفع نقص پرونده در اجرای تبصره ماده 14 اصلاحی قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب اعاده می گردد. 
رئیس شعبه 1162 دادگاه عمومی جزایی 
                                                                           

به تاریخ 13/12/82 دادیار شعبه سوم دادسرای خارک تهران پس از رفع اشکالات خواسته شده از طرف شعبه 1162 از جمله مشخصات متهم جهت رسیدگی به شعبه 1162 ارسال گردید.

صورتجلسه مورخ 20/2/83 
به تاریخ مذکور در وقت مقرر اداری بیستم اردیبهشت ماه سال هشتادوسه شعبه 1162 دادگاه عمومی جزایی تهران بتصدی امضاکننده ذیل تشکیل است . نماینده دادستان و دادیار محاکم حضور دارد طرفین علیرغم ابلاغ حضور نیافته و لایحه ای ارسال نکرده اند. دادیار اعلام می دارد به شرح کیفرخواست تقاضای رسیدگی و تعیین مجازات متهم را داشته و از استماع تصمیم دادگاه اسقاط حق حضور می نمایم.
رئیس شعبه 1162 دادگاه عمومی جزایی 

 

رای دادگاه صدور چک بلامحل

درخصوص اتهام آقای رسول....... فرزند حسین دایر بر صدور یک فقره چک بلامحل به شماره 865071 به سررسید 12/2/82 عهده بانک صادرات به مبلغ 7589902 ریال با عنایت به شکایت دارنده آن آقای سیدمحمود ..... ( شهردار منطقه 10 تهران ) و ارائه رونوشت (فتوکپی مصدق ) چک و گواهی عدم پرداخت وجه آن صادره از بانک محال علیه , گزارش مامورین انتظامی مبنی بد عدم حضور متهم در آدرس اعلامی بانکی اش و سایر قرائن و امارات موجود و مندرج در پرونده با احراز بزهکاری وی به استناد مواد 3 و 7 صدور چک مصوب 1355 و الحاقی مورخ 2/6/82 آن متهم را به تحمل سه ماه و یک روز حبس تعزیری  وفق ماده 294 قانون آئین دادرسی کیفری محکوم می نماید. رای صادره غیابی وظرف ده روز از ابلاغ قابل واخواهی در این دادگاه و پس از آن قابل تجدید نظر خواهی ظرف 20 روز در دادگاه های تجدید نظر استان تهران می باشد.
رئیس شعبه 1162 دادگاه عمومی جزایی 
بسمه تعالی
ریاست محترم دفتر اجرای احکام دادسرای ناحیه خارک 
با احترام : عین پرونده کلاسه 82/1162/2171 این شعبه مطروحه این دادگاه که منجر به صدور دادنامه شماره 83/321 و قطعی گردیده محتوی 33 برگ جهت اجرای حکم پیوست ارسال می گردد.
مدیر دفتر شعبه 1162 دادگاه عمومی جزائی تهران


بسمه تعالی
دفتر : ثبت اجرای احکام , وقت احتیاطی تعیین محکوم له جهت تعیین نشانی محکوم علیه دعوت شود.
قاضی اجرای احکام مجتمع قضایی 
نماینده شاکی دعوت و اعلام داشت نشانی متهم همان است که در پرونده بانکی اش موجود است و آدرس دیگری از ایشان موجود نمی باشد و بدستور قاضی اجرای احکام حکم جلب متهم صادر شد.

به تاریخ 1/5/83 متهم به دلیل جلب رضایت شاکی و پرداخت وجه چک به نماینده شاکی به درخواست متهم حکم جلب صادره توسط اجرای احکام فک گردید.

 

نظر نهایی در خصوص صدور چک بلامحل

به نظر می رسد قاضی صادرکننده رای , به درستی رسیدگی کرده است و مستندات ابرازی صحیح می باشدو چون جهت اجرای حکم به آدرس بانکی متهم مراجعه گردید و متهم آدرس خود را تغییر داده بود بنابراین از شاکی دعوت گردیدکه جهت اجرای حکم اگر آدرس دیگری دارد اعلام نمایدکه شاکی اظهار داشت آدرس دیگری ندارد.به استناد ماده 7 قانون صدور چک در صورت عدم پرداخت وجه چک دادگاه می تواند صادرکنند ه چک را تا 6 ماه حبس نماید.

 


مطالعه مطالب مرتبط:

1- مطالبه وجه چک و توقیف اموال، نمونه رای و دادخواست

2- مطالبه وجه چک، سفته و سایر اسناد تجاری

3- حکم دادگاه کیفری چک بلامحل

4- نکات مهم چک کیفری و شکوائیه و رای دادگاه


 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
5 از 5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو

رزرو وقت مشاوره حقوقی با وکیل

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از دفتر وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت دادگران حامی و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.